Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Niemcy, Polska i inne kraje naciskają na nowe sankcje na rosyjską energetykę jądrową

Published

on

Niemcy, Polska i inne kraje naciskają na nowe sankcje na rosyjską energetykę jądrową
  • W dokumencie przedstawionym CNBC Polska i kraje bałtyckie wezwały także do nałożenia sankcji na cywilną działalność w zakresie energetyki jądrowej.
  • Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w 2021 roku – rok przed inwazją Rosji na Ukrainę – Moskwa była trzecim co do wielkości dostawcą uranu do UE.
  • Zapytany, czy nowy zestaw środków przeciwko Rosji obejmowałby energię jądrową, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że instytucja nie komentuje toczących się poufnych rozmów.

prezydent Rosji Władimir Putin. Niemcy i inne kraje UE chcą nałożyć sankcje na rosyjską energetykę jądrową.

Współpracownik | Wiadomości z Getty Images | Obrazy Getty’ego

Niemcy, Polska i niektóre inne kraje UE naciskają na nałożenie sankcji na rosyjską energię jądrową, ponieważ blok szuka nowych sposobów na zaszkodzenie dochodom Kremla w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę.

27 krajów europejskich nałożyło sankcje na rosyjską ropę morską i węgiel oraz ograniczyło zakupy gazu ziemnego z Moskwy w związku z wojną z Ukrainą. Jednak niektóre narody uważają, że nadszedł czas, aby zrobić więcej.

„Musimy nadal uniezależniać się od Rosji w całej UE” – powiedział w weekend niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck.

„Sektor nuklearny jest wciąż wyjątkowy. Nie można uzasadnić, że obszar ten jest nadal traktowany preferencyjnie. Technologia jądrowa jest niezwykle delikatną dziedziną i Rosji nie można już dłużej uważać za wiarygodnego partnera w tej dziedzinie” – powiedział.

W dokumencie przedstawionym CNBC Polska i kraje bałtyckie wezwały także do nałożenia sankcji na cywilną działalność w zakresie energetyki jądrowej, a także zakazu importu diamentów z Rosji, świadczenia usług informatycznych i komunikacyjnych dla rosyjskich przedsiębiorstw państwowych oraz importu ropy naftowej przy rurociągu Przyjaźń. Państwa te próbują zwiększyć presję na Komisję Europejską – organ wykonawczy UE, który opracowuje propozycje sankcji do zatwierdzenia przez różne rządy UE.

READ  Polska: Film żydowskiego reżysera o kryzysie uchodźczym to nazistowska propaganda

„Między marcem a grudniem 2022 roku Rosja wyeksportowała materiały i technologie o wartości nieco ponad 1 miliarda dolarów, istotne dla sektora energetyki jądrowej” – poinformował think tank Royal United Services Institute. raport w lutym.

„Handel ten obejmował eksport do krajów NATO i UE. W rzeczywistości nie tylko wartość rosyjskiego eksportu związanego z energią jądrową nie zmniejszyła się od lutego 2022 r., dane przejrzane przez autora sugerują, że może on wzrosnąć o garstkę lojalnych klientów, którzy nadal są zainteresowani robieniem interesów z rosyjskim sektorem jądrowym”. , mówi ten sam raport.

Według danych Europejskiego Urzędu Statystycznego Eurostat w 2021 roku – rok przed rosyjską inwazją na Ukrainę – Moskwa była trzecim co do wielkości krajem dostawcy uranu do UE.

Ukraińscy urzędnicy, a także grupy ekologiczne, wcześniej krytykowały Unię Europejską za to, że nie obniżyła dochodów Kremla z energii jądrowej.

UE nałożyła na Rosję 10 zestawów sankcji w ciągu 14 miesięcy od inwazji na Ukrainę, a kolejna runda środków jest w przygotowaniu.

Zapytany, czy nowy zestaw środków przeciwko Rosji obejmowałby energię jądrową, rzecznik Komisji Europejskiej powiedział, że instytucja nie ma żadnych komentarzy na temat toczących się poufnych rozmów.

„Trwają przygotowania do 11. pakietu”, powiedział rzecznik, „aby wszystko było gotowe, a to zajmie trochę czasu”.

Debata jest zawsze skomplikowana dla bloku UE, gdzie wszystkie sankcje wobec Rosji wymagają jednomyślnej decyzji. Węgry i Bułgaria potrzebowały więcej czasu i perswazji w poprzednich rozmowach, co spowijało cały proces niepewnością.

Aby jeszcze bardziej podkreślić złożoność sprawy, Węgry ogłosiły w sierpniu, że zbudują dwa nowe reaktory jądrowe z rosyjskim państwowym Rosatomem.

— Sophie Kiderlin z CNBC przyczyniła się do powstania tego raportu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *