Gospodarka
Niemcy nie postrzegają ekspansji BRICS jako zagrożenia – EURACTIV.com
„The Capitals” dostarcza najświeższych wiadomości z całej Europy poprzez transmisję naziemną za pośrednictwem sieci medialnej EURACTIV. Tutaj możesz zapisać się do newslettera.
Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. Witamy w Stolice przez EURACTIV.
W dzisiejszych wiadomościach ze Stolic:
BERLIN
Niemieccy przywódcy odrzucili obawy dotyczące zapowiadanej na 2024 rok ekspansji BRICS, wskazując zamiast tego Rosję i Chiny – dwóch gigantów, których postrzegają jako realne zagrożenie. Czytaj więcej.
///
INSTYTUCJE UE
Holandia mianuje ministra spraw zagranicznych Hoekstrę na stanowisko komisarza UE. Holenderski rząd mianuje ustępującego ministra spraw zagranicznych Wopke Hoekstry na stanowisko komisarza UE, poinformował w czwartek pełniący obowiązki premiera Mark Rutte, potwierdzając doniesienia mediów. Czytaj więcej.
///
PARYŻ | MADRYT
Lewicowi przywódcy w Hiszpanii i Francji walczą z powstaniem prawicy. Partia Lewicy Europejskiej wzywa do jedności ponadnarodowej, podczas gdy lider La France Insoumise Jean-Luc Mélenchon i prezydent Sumar Yolanda Díaz argumentują, że dostarczenie solidnego programu społecznego jest kluczem do walki z partiami prawicowymi w następnych wyborach do UE. Czytaj więcej.
PARYŻ
Jeśli chodzi o Chiny, Francja rozważa przegląd inwestycji zagranicznych w sektorze towarowym. Zakres kontroli francuskich inwestycji zagranicznych zostanie rozszerzony o wydobycie i przetwarzanie surowców krytycznych, ogłosił w czwartek minister gospodarki Bruno Le Maire, najwyraźniej powołując się na niemal monopol Chin w tym sektorze. Czytaj więcej.
///
BRUKSELA
Prezydent Azerbejdżanu lekceważy ministra spraw zagranicznych Belgii po incydencie dyplomatycznym Według doniesień prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew odmówił w czwartek spotkania z ministrem spraw zagranicznych Belgii Hadją Lahbibem po tym, jak na początku tygodnia złożyła ona oświadczenie w sprawie konfliktu o Górski Karabach w Armenii. Czytaj więcej.
///
BRUKSELA | BUKAREST
Belgia zwraca się do Rumunii o wyjaśnienie zjawiska fałszywych dyplomów dentystycznych. belgijski Minister zdrowia Frank Vandenbroucke skontaktował się z władzami rumuńskimi, aby dowiedzieć się, w jaki sposób kraj ten kontroluje autentyczność dyplomów dentystycznych po doniesieniach o osobach posiadających rumuńskie kwalifikacje, które chcą wykonywać praktykę w Belgii, ale mają ograniczoną wiedzę na temat stomatologii. Czytaj więcej.
///
HAGA
Holendrzy rozpoczynają szkolenie Ukraińców w zakresie polowania na miny morskie. THolandia zwiększy swoją pomoc dla Ukrainy poprzez szkolenie ukraińskich żołnierzy w zakresie minowania, oznajmiła ustępująca minister obrony Kajsa Ollongren (D66/Renew) podczas konferencji Platformy Krymskiej w Kijowie w czwartek. Czytaj więcej.
PÓŁNOC I BAŁTYK
SZTOKHOLM
Szwedzcy Socjaldemokraci chcą wysłać na Ukrainę myśliwce w ramach unijnych zobowiązań F-16. Opozycyjni Socjaldemokraci chcą, aby Szwecja wysłała na Ukrainę myśliwce Jas Gripen, powiedziała w czwartek na konferencji prasowej liderka partii i była premier Magdalena Andersson po tym, jak niektóre kraje UE i Norwegia oświadczyły, że wyślą myśliwce F-16. Czytaj więcej.
///
WILNO
We wrześniu na Litwie rozpoczynają się ważne wybory uzupełniające. Drugą połowę roku wyborów do Parlamentu Europejskiego rozpoczną się wybory uzupełniające do parlamentu Raseinių-Kėdainių w okręgu 42, w których 3 września wyborcy pójdą do urn, aby wybrać nowego posła. Czytaj więcej.
///
RYGA
Łotewska minister Evika Silina zwróciła się z prośbą o objęcie funkcji premiera. Łotewska minister ochrony socjalnej Evika Silina została w czwartek poproszona przez prezydenta Edgarsa Rinkēvičsa o utworzenie nowego rządu po zaskakującej rezygnacji premiera na początku miesiąca. Czytaj więcej.
POŁUDNIE EUROPY
ATENY
Premier Indii składa wizytę w Grecji i szuka eksportu do portu w Pireusie. Greckie media podały, że premier Indii Narendra Modi w towarzystwie kluczowych biznesmenów odwiedzi w piątek Grecję, aby zbadać możliwości wykorzystania portu w Pireusie jako bramy dla indyjskiego eksportu po brexicie. Czytaj więcej.
///
MADRYT
Lewy obrońca Hiszpanii Sumar twierdzi, że katalońskim separatystom może zostać przyznana konstytucyjna amnestia. Amnestia polityczna, której domagają się katalońskie partie niepodległościowe dla osób oskarżonych w związku z nieudanym nielegalnym referendum w sprawie samostanowienia w październiku 2017 r., jest zgodna z konstytucją i może zostać przyznana, powiedział w czwartek rzecznik lewicowego bloku Sumar Ernest Urtasun. Czytaj więcej.
Hiszpański menadżer piłkarski rezygnuje ze stanowiska po kontrowersjach związanych z molestowaniem seksualnym Luis Rubiales ma w piątek ustąpić ze stanowiska prezesa Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Piłki Nożnej (RFEF) po tym, jak został ostro skrytykowany za swoje zachowanie po zdobyciu przez reprezentację Hiszpanii kobiet mistrzostwa świata. Czytaj więcej.
///
RZYM
Włoch Schlein oskarża rząd Meloniego o utrudnianie ratowania migrantów przez organizacje pozarządowe. Liderka Partii Demokratycznej Elly Schlein oskarżyła rząd premier Giorgii Meloni o popełnienie zbrodni solidarności. Terminu tego używa się do potępienia rządów, które kryminalizują działania pomagające uchodźcom w szukaniu schronienia, takie jak uniemożliwianie statkom organizacji pozarządowych ratowania migrantów. Czytaj więcej.
///
LIZBONA
Portugalia obiecuje długoterminowe wsparcie Ukrainy w walce o niepodległość. Portugalia zawsze będzie wspierać niepodległość Ukrainy, kontynuując walkę z rosyjską inwazją, która rozpoczęła się półtora roku temu, powiedział prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa podczas wydarzenia w Kijowie z okazji 32. rocznicy niepodległości Ukrainy. Czytaj więcej.
WYSZEGRAD
PRAGA
W Czechach rośnie liczba incydentów przeciwko Ukraińcom. W Republice Czeskiej wzrasta liczba incydentów przeciwko Ukraińcom, a najnowsza analiza wskazuje na wzrost liczby wypadków od początku roku do końca lipca w porównaniu z całym rokiem ubiegłym. Czytaj więcej.
///
WARSZAWA
Polska opozycja wyciąga białoruskich działaczy o liberalnych poglądach aborcyjnych z segregacji rasowej. Największa w Polsce grupa opozycyjna, centrowa koalicja obywateli (KO), usunęła Yanę Szostak, działaczkę na rzecz praw człowieka z Białorusi, ze swojej listy wyborczej przed październikowymi wyborami parlamentarnymi, powołując się na jej zbyt liberalne poglądy na temat prawa do aborcji. Czytaj więcej.
///
BRATYSŁAWA
Słowacja odnotowuje najbardziej spójny wzrost gospodarczy w UE. Według nowej analizy Instytutu Polityki Fiskalnej wzrost PKB Słowacji jest prawie stały i najbardziej spójny w porównaniu z innymi krajami UE od 2014 r., co jest raczej nietypowym wynikiem jak na mały i nastawiony na eksport kraj. Czytaj więcej. Czytaj więcej.
WIADOMOŚCI Z BAŁKANÓW
SOFIA
Bułgaria chce nowych radarów wojskowych i rozpoczyna rozmowy z pięcioma krajami. Bułgaria rozpoczyna negocjacje z pięcioma największymi na świecie firmami zajmującymi się produkcją wojskową w sprawie zakupu nowych radarów dla bułgarskiego lotnictwa, z których trzy są pochodzenia europejskiego, ogłosiło w czwartek Ministerstwo Obrony. Czytaj więcej.
///
BUKARESZT
Premier Rumunii chce przepchnąć przez parlament reformę podatkową i ryzykuje złożeniem w tej sprawie wniosku o wotum nieufności. Rząd rumuński przejmie odpowiedzialność za pakiet reform administracyjnych i środki fiskalne, ogłosił w czwartek premier Marcel Ciolacu, zezwalając swojemu rządowi na stanowienie prawa w tych sprawach bez poprawek parlamentu, narażając je jednak na ewentualny wniosek o wotum nieufności. Czytaj więcej.
///
LUBLANA
Szkody powodziowe w Słowenii szacuje się na 5 miliardów euro. Szacuje się, że powodzie, które na początku sierpnia nawiedziły duże obszary północnej i środkowej Słowenii, spowodowały szkody w domach, infrastrukturze i przedsiębiorstwach na kwotę około 5 miliardów euro, co stanowi jedną trzecią budżetu państwa lub około 8% PKB, według bieżących danych. szacunki rządowe. Czytaj więcej.
///
BELGRAD
Serbski operator telekomunikacyjny będzie w dalszym ciągu kwestionował decyzję o zawieszeniu Prisztiny. Mobile Telephony Serbia (MTS), jedyna serbska firma telekomunikacyjna w Kosowie należąca do państwowego Telekom Serbia, będzie w dalszym ciągu kwestionować niedawną decyzję Prisztiny o cofnięciu firmie licencji, twierdząc, że decyzja ta zaszkodziła miejscom pracy, źródłom utrzymania i umiejętnościom wielu osób upośledzonych aby połączyć się z bliskimi. Czytaj więcej.
///
TIRANA
Świadomość cybernetyczna obywateli w Albanii jest zróżnicowana, biorąc pod uwagę trwające cyberataki. W miarę jak na całym świecie spada świadomość prywatności i cyberbezpieczeństwa w Internecie, Albańczycy przodują w rozpoznawaniu zagrożeń w Internecie i wiedzą, jak ich unikać, dzieląc się jednocześnie najlepszymi praktykami, aby zapewnić bezpieczeństwo w Internecie na ostatnim miejscu. Czytaj więcej.
***
[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson]
Przeczytaj więcej z EURACTIV
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”