- NATO mówi o rozmieszczeniu Patriotów w określonym kraju
- Polska poprosiła o wysłanie niemieckich wyrzutni na zachodnią Ukrainę
Najważniejsze wiadomości
Niemcy negocjują z sojusznikami decyzję Polski o rozmieszczeniu Patriotów na Ukrainie
Berlin/Warszawa, 25 listopada (Reuters) – Niemcy poinformowały w piątek, że rozmawiają z sojusznikami Polski o wysłanie na Ukrainę niemieckich jednostek obrony powietrznej Patriot po tym, jak szef NATO zasugerował, że sojusz wojskowy może nie sprzeciwiać się takiemu posunięciu.
„Rozmawiamy z naszymi sojusznikami, jak potraktować polską… propozycję” – powiedział dziennikarzom w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu.
Berlin zaoferował Warszawie system Patriot w celu zabezpieczenia jej przestrzeni powietrznej po tym, jak w zeszłym tygodniu w Polsce rozbił się pocisk kasetowy, zabijając dwie osoby. Polski minister obrony Mariusz Błaszczak wezwał później Niemcy do wysłania zamiast tego jednostek ogniowych na Ukrainę.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że takie rozmieszczenie powinno być decyzją poszczególnych krajów, z uwzględnieniem zasad użytkownika końcowego.
„Konkretne decyzje dotyczące konkretnych systemów są decyzjami krajowymi” – powiedział dziennikarzom w Brukseli.
„Czasami istnieją umowy z użytkownikami końcowymi i inne rzeczy, więc muszą konsultować się z innymi sojusznikami. Ale ostatecznie (decyzja) muszą zostać podjęte przez rządy krajowe” – dodał.
Komentarze Stoltenberga pojawiły się po tym, jak niemiecka minister obrony Christine Lambrecht powiedziała w czwartek, że udostępnienie niemieckich jednostek Patriot poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.
Patriots są produkowane przez amerykańską firmę Raytheon (RTX.N).
W piątek polski prezydent powiedział, że to Niemcy zdecydowały, gdzie rozmieścić swoje jednostki obrony powietrznej Patriot, dodając, że dla bezpieczeństwa Polski byłoby lepiej, gdyby znajdowały się one na terytorium Ukrainy w pobliżu granicy.
„Z wojskowego punktu widzenia najlepiej byłoby, gdyby stacjonowali na Ukrainie, aby chronić również terytorium Polski, wtedy najskuteczniej chroniliby zarówno Ukrainę, jak i Polskę” – powiedział Andrzej Duda na konferencji prasowej w Kownie na Litwie. „Ale decyzja należy do strony niemieckiej”.
Duda powiedział później, że Niemcy mogą wysłać jednostki Patriot na Ukrainę, aby działały bez wojsk NATO, o co, jak mówi, Kijów prosił od jakiegoś czasu.
„Ale jeśli nie ma zgody, niech będzie tutaj (w Polsce) i nas chroni” – napisał Duda na Twitterze.
Na marginesie ćwiczeń NATO w północno-wschodniej Polsce Błaszczak rzucił okiem na Berlin, mówiąc, że był zaskoczony pomysłem, że niemieccy patrioci mogą być zbyt zaawansowani, aby wysłać ich na Ukrainę.
„To są starzy patrioci, polska wersja jest najnowsza… Twierdzenie, że starzy patrioci niemieccy są bardzo zaawansowani, jest nieprawdziwe” – powiedział.
Reportaż Sabine Siebold, Barta Meijera i Mirandy Murray; Dodatkowe relacje Alana Charlisha, Pawła Florkiewicza i Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie; Adaptacja: Frank Jack Daniel, Philippa Fletcher, William Maclean
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.
Continue Reading