Connect with us

Nauka

Niemcy i Japonia ulepszają siły zbrojne, dostosowując się do epoki wielkich mocarstw

Published

on

Niemcy i Japonia ulepszają siły zbrojne, dostosowując się do epoki wielkich mocarstw

W środę, w odstępie zaledwie kilku godzin, kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent USA Joe Biden ogłosili decyzję o wysłaniu czołgów na Ukrainę, aby wesprzeć ich wysiłki wojenne. Niecałe dwa tygodnie wcześniej premier Kishida Fumio przedstawił zwolennikowi Bidena nową strategię bezpieczeństwa narodowego Japonii.

Powody jednoczesnych inicjatyw zwiększenia siły militarnej można sprowadzić w każdym przypadku do jednego słowa: dla Japonii Chiny, a dla Niemiec Rosja.

dlaczego to napisaliśmy

Japonia i Niemcy, dwa wielkie mocarstwa pokonane w II wojnie światowej, wzmacniają rolę i rangę siły militarnej w swojej polityce dyplomatycznej i bezpieczeństwa. Twoi przeciwnicy mogą się różnić, ale twoje motywacje są podobne.

Ale poza obawami o agresywnych i potężnych sąsiadów są obawy o zmiany w globalnym środowisku bezpieczeństwa, twierdzą eksperci – od postzimnowojennego upadku porządku międzynarodowego po upadek soft power w erze polityki bezpieczeństwa wielkich mocarstw.

„Japonia i Niemcy różnią się pod wieloma względami. Japonia przeprowadziła znacznie szybsze i trwalsze zbrojenia i jest główną regionalną potęgą militarną, czymś, czym Niemcy nie były od zakończenia zimnej wojny” – mówi Hal Brands, profesor w Johns Hopkins School of Advanced International Studies. „Ale to, co jest wspólne dla obu, to rosnące obawy o stabilność porządku międzynarodowego, na którym obaj polegali”.

Dodaje, że wojna na Ukrainie, rozpoczęta przez stałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ, „wzmocniła te obawy obu stron”.

Podczas swojej wizyty w Białym Domu w tym miesiącu, przy wsparciu prezydenta Joe Bidena, premier Kishida Fumio przedstawił asertywną nową strategię bezpieczeństwa narodowego Japonii, która obejmuje zobowiązanie do znacznego zwiększenia wydatków na obronę.

Tydzień później sekretarz obrony USA Lloyd Austin przebywał w Niemczech oceniając zaangażowanie kanclerza Olafa Scholza w zwiększanie budżetów wojskowych i odbudowę sił zbrojnych RFN jako narzędzie nie tylko obrony jego kraju, ale także europejskiej polityki bezpieczeństwa.

READ  Ukraina nazwała pierwszą „wojną szerokopasmową”

Rzeczywiście, oświadczenie kanclerza Scholza w środę, że Niemcy wyślą kontyngent swoich czołgów Leopard 2 na Ukrainę – posunięciu, któremu sprzeciwiały się w ostatnich tygodniach pomimo silnej presji ze strony Waszyngtonu i niektórych europejskich partnerów – podkreśliło nowe otwarcie Niemiec na umocnienie potęgi militarnej w Europie .

dlaczego to napisaliśmy

Japonia i Niemcy, dwa wielkie mocarstwa pokonane w II wojnie światowej, wzmacniają rolę i rangę siły militarnej w swojej polityce dyplomatycznej i bezpieczeństwa. Twoi przeciwnicy mogą się różnić, ale twoje motywacje są podobne.

Po ogłoszeniu Niemiec prezydent Biden ogłosił w środę w Białym Domu, że Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę 31 swoich czołgów M1 Abrams. Posunięcie to było powszechnie postrzegane jako mające na celu rozwianie wszelkich wątpliwości co do zaangażowania USA na Ukrainie, a także zwrócenie się o dodatkowe zobowiązania pomocy ze strony zachodnich partnerów przed planowaną wiosenną ofensywą sił rosyjskich.

Przyczyny jednoczesnych inicjatyw Japonii i Niemiec, dwóch wielkich mocarstw pokonanych w II wojnie światowej, zmierzających do zwiększenia ich sił zbrojnych i zwiększenia miejsca potęgi militarnej w ich stosunkach międzynarodowych i polityce bezpieczeństwa, można sprowadzić w każdym przypadku do jednego słowa :

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *