Ta historia została pierwotnie opublikowana przez Opiekun i pojawia się tutaj jako część Biuro klimatyczne współpraca.
Z badania wynika, że ochrona i odtwarzanie lasów może w istotny sposób przyczynić się do przezwyciężenia kryzysu klimatycznego, pod warunkiem ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Naukowcy twierdzą, że pozwalając istniejącym drzewom na starzenie się w zdrowych ekosystemach i odtwarzając obszary zdegradowane, można by sekwestrować 226 gigaton węgla, co odpowiada prawie 50-letniej emisji w USA do 2022 r. Ostrzegają jednak, że sadzenie i kompensowanie masowych plantacji drzew monokulturowych nie pomoże . lasy realizują swój potencjał.
Ludzie zniszczyli około połowę ziemskich lasów i nadal niszczą miejsca takie jak lasy deszczowe Amazonii i dorzecze Konga, które odgrywają kluczową rolę w regulacji atmosfery planety.
Poszukiwanie, opublikowanych w czasopiśmie Nature w ramach współpracy setek wiodących ekologów leśnych szacuje, że poza miejskimi obszarami rolniczymi, w regionach o niskim śladzie człowieka, w których występują lasy w sposób naturalny, można wydobywać duże ilości węgla.
Około 61 procent potencjału można wykorzystać poprzez ochronę stojących lasów, umożliwiając im dojrzewanie do starożytnych ekosystemów, takich jak Puszcza Białowieska w Polsce i na Białorusi czy gaje sekwoi w Kalifornii, które przetrwały tysiące lat. Pozostałe 39 procent można osiągnąć poprzez odtworzenie fragmentarycznych lasów i obszarów, które zostały już wylesione.
W obliczu obaw związanych z „zanieczyszczaniem środowiska” wokół roli przyrody w łagodzeniu kryzysu klimatycznego naukowcy podkreślili znaczenie różnorodności biologicznej dla pomagania lasom w osiągnięciu ich potencjału redukcji emisji dwutlenku węgla, ostrzegając, że sadzenie dużej liczby unikalnych gatunków nie pomoże i że konieczne są pilne ograniczenia emisji z paliw kopalnych .
Stwierdzili, że zwiększona liczba pożarów i wyższe temperatury spowodowane kryzysem klimatycznym prawdopodobnie zmniejszą ten potencjał. „Większość lasów na świecie jest w dużym stopniu zdegradowana. Tak naprawdę wiele osób nigdy nie było w jednym z niewielu starożytnych lasów, jakie pozostały na Ziemi” – powiedział Lidong Mo, główny autor badania. „Aby przywrócić globalną różnorodność biologiczną, położenie kresu wylesianiu musi być najwyższym priorytetem”.
Podczas COP26 w 2021 r. światowi przywódcy zobowiązali się do powstrzymania i odwrócenia wylesiania do końca tej dekady, chociaż dane pokazują, że kraje są obecnie na uboczu. Jednakże Brazylia, Kolumbia i Indonezja należą do krajów, które odnotowały postęp. Naukowcy stwierdzili, że osiągnięcie tego celu, a także przestrzeganie porozumień ONZ w sprawie klimatu i różnorodności biologicznej miało kluczowe znaczenie, aby lasy mogły osiągnąć swój pełny potencjał.
Niech lasy starzeją się, aby magazynować ogromne ilości węgla – badania. #Kryzys klimatyczny #OldGrowth #Wylesianie #Misje dotyczące gazów cieplarnianych
„Ochrona lasów, położenie kresu wylesianiu i wzmocnienie pozycji ludzi żyjących w pobliżu tych lasów może pozwolić na wykorzystanie 61 procent naszego potencjału. To ogromne. Jest to potencjalnie zmiana sposobu ochrony lasów. Nie chodzi już o uniknięcie emisji, ale także o masową redukcję emisji dwutlenku węgla” – powiedział Tom Crowther, szef laboratorium Crowther w ETH Zurich. Powiedział, że aby zachować i rewitalizować lasy, potrzebne są tysiące różnych projektów i programów.
„Mogą to osiągnąć miliony społeczności lokalnych, społeczności tubylczych, rolników i leśników promujących różnorodność biologiczną. Może to być agroleśnictwo w celu pozyskiwania kakao, kawy czy bananów, odnowienie naturalne, ponowne zdziczenie lub utworzenie korytarzy siedliskowych. Udaje im się, gdy natura staje się wyborem ekonomicznym. Nie jest to łatwe, ale wykonalne.”
Badania są następujące: a Kontrowersyjny artykuł z 2019 r w sprawie potencjału lasów w zakresie łagodzenia kryzysu klimatycznego, którego współautorem jest także Crowther, i która wywołała intensywną debatę naukową wśród ekologów leśnych. Badacz zainspirował działania korporacyjne w lasach i przypisywano mu wsparcie Donalda Trumpa dla sadzenia drzew schematy.
Kilku naukowców uważało jednak, że potencjał przyrody w zakresie realizacji celów klimatycznych jest przesadny i w dokumencie zalecano masowe sadzenie drzew, co wzbudziło obawy dotyczące „greenwashingu”.
Simon Lewis, profesor nauk o globalnych zmianach na University College London i czołowy krytyk artykułu z 2019 roku, powiedział, że nowe szacunki są znacznie rozsądniejsze i konserwatywne.
„Wiele się mówi o tym, co drzewa mogą zrobić dla środowiska. Aby rozwiązać ten problem, zawsze pytaj: ile węgla pochłania jeden hektar ziemi i w jakim okresie czasu?” powiedział. „Spekulacje na temat tego, co drzewa mogą zrobić dla klimatu, niewątpliwie będą kontynuowane. Jednak nadal istnieje tylko ograniczona ilość gruntów, które można przeznaczyć pod lasy, a zdolność drzew do sekwestracji dwutlenku węgla jest ograniczona. Rzeczywistość jest taka, że musimy ograniczyć emisję paliw kopalnych, położyć kres wylesianiu i przywrócić ekosystemy, aby ustabilizować klimat, zgodnie z Porozumieniem paryskim”.
Crowther przyznał, że był nadgorliwy w przekazie gazety z 2019 roku.
„Kiedy jako entuzjastyczny 30-latek rozmawiałem z mediami, powiedziałem: «Chłopaki, renowacja ma niesamowity potencjał.» Byłem naiwny sądząc, że nieekologom wydaje się, że twierdzisz, że sadzenie drzew ma niesamowity potencjał” – powiedział.
„Myślę, że fakt, że jest tak dużo węgla, podsunął ludziom taki pomysł [the study] Sugerowałem, że sadzenie drzew mogłoby być alternatywą dla ograniczenia emisji, choć kategorycznie nie może być”.