Nauka
Nie przegap tych 10 eksponatów muzealnych, które zostaną otwarte w Europie w 2021 roku, od retrospektywy Hito Steyerla po zwrot akcji dla Helen Frankenthaler
Po fali odroczeń i odwołań w 2020 roku mamy nadzieję, że 2021 będzie inny.
Chociaż wiele pozostaje do potwierdzenia, zebraliśmy najbardziej oczekiwane wystawy, które można zobaczyć w Europie w 2021 roku.
„Helen Frankenthaler: radykalne piękno„
Dulwich Picture Gallery, Londyn
27 maja do 28 listopada
Ta ważna retrospektywa Helen Frankenthaler obejmuje 30 prac zapożyczonych z Fundacji Helen Frankenthaler, od jej pierwszego drzeworytu w 1973 r. Do ostatniej pracy opublikowanej w 2009 r. Wystawa poświęcona będzie nowatorskiemu podejściu artystki do grawerowania, rzucając wyzwanie domniemanym ograniczeniom medium drzeworyt, aby stworzyć nowe wymiary piękna.
„Lawrence Abu Hamdan: Zielone kokosy i inne niedopuszczalne dowody„
Secesja wiedeńska, Wiedeń
Do 7 lutego
Wystawa prac laureata nagrody Turnera poświęconej dźwiękom, mowie, pamięci i jego roli w poszukiwaniu prawdy. Podstawową zasadą praktyki artysty jest jego analiza akustycznych wskazówek i zeznań świadków, a na wystawie znajdą się cztery prace z dwóch serii, które to badają, a także inne formy świadectwa. Uwzględnione będzie audiowizualne dochodzenie Abu Hamdana w syryjskim więzieniu tortur Saydnaya, Po SFX (2018), a także nową serię druków pt Bo inaczej nie uwzględniono, który jest inspirowany znamionami.
„Bez tytułu: Sztuka w warunkach naszych czasów„
Kettle’s Yard, Cambridge
6 lutego do 5 kwietnia
Ta grupowa wystawa zgromadzi 10 brytyjskich artystów, którzy są częścią afrykańskiej diaspory, a których praca dotyczy głównych kulturowych i politycznych problemów naszych czasów. Obejmie nowe zamówienia i ostatnie prace Barby Asante, Phoebe Boswell, Kimathi Donkor i innych. Kurator Paul Goodwin mówi, że wystawa skupi się na pracach, zamiast skupiać się na samej czerni. „Okazuje się, że kwestie czerni, rasy i tożsamości uwikłane są w wielość trosk – estetycznych, materialnych i politycznych – które widzowie mogą znaleźć bez głosu kuratora przesłaniającego prace” – mówi.
„Ad Minoliti„
Centrum Sztuki Współczesnej BALTIC, Gateshead
1 kwietnia do 13 marca
To największa wystawa argentyńskiego artysty i pierwsza do tej pory wystawa instytucjonalna w Wielkiej Brytanii. Artystka, której prace znalazły się na Biennale w Wenecji w 2019 roku, znana jest z tworzenia kolorowych obrazów i instalacji, które zmagają się z teorią queer i feminizmem. Wystawa pomyślana jest jako przestrzeń odpoczynku, z dala od ograniczeń gatunku binarnego, sztuki i życia skoncentrowanego na człowieku, w tym, co artysta nazywa „salonem obcych”. W ramach Minoliti odbywają się co dwa tygodnie warsztaty. Feministyczna Szkoła Malarstwa, która zajmie się tradycyjnymi gatunkami malarstwa, próbując na nowo wyobrazić sobie narracje historyczne z perspektywy feministycznej, międzysektorowej i queer.
„Ogień w moim brzuchu„
Kolekcja Julii Stoschek, Berlin
6 lutego do 12 grudnia
Kurator Lisa Long planuje dużą wystawę w oparciu o kolekcję Stoschek, która obejmuje ambitne i oczyszczające dzieła artystów takich jak Barbara Hammer, Anne Imhof, Adrian Piper i Arthur Jafa. Widz stanie się świadkiem aktów przemocy i odważnie przyjrzy się temu, jak jest on przedstawiany, rozpowszechniany i rozpowszechniany. Wystawione będą rzadkie egzemplarze i kilka niedawno nabytych dzieł. Tytuł programu „Ogień w moim brzuchu” to hołd dla nowatorskiego dzieła amerykańskiego artysty i aktywisty Davida Wojnarowicza pod tym samym tytułem, które również będzie można obejrzeć.
„Hito Steyerl„
Centre Pompidou, Paryż, Francja
3 lutego do 7 czerwca
Największa wystawa uznanego niemieckiego artysty we Francji została przesunięta z pierwotnej daty zeszłego lata. Wystawa, która została po raz pierwszy zaprezentowana jesienią ubiegłego roku w K21 w Düsseldorfie, obejmuje najlepsze z głównych dzieł Steyerla, w tym jego inaugurację w 2013 roku, Jak nie być widzianymi Fabryka Słońca Biennale w Wenecji 2015, a także nową produkcję. Część pokazu będzie zawierała wyjątkową architekturę Centrum Pompidou jako punkt wyjścia.
„Beuys: 2021„
Różne lokalizacje w Europie
Przez cały 2021 rok
Artyści konceptualni są tematem bardzo udanego programu w przyszłym roku, który odbędzie się w 12 niemieckich miastach, a także w Warszawie, Polsce, Wiedniu, Austrii i Manresie w Hiszpanii. Z niecierpliwością czekamy na wystawę w K20 w Düsseldorfie zatytułowaną „Każdy jest artystą: kosmopolityczne ćwiczenia z Josephem Beuysem”, która zostanie otwarta 27 marca. Wystawa ukaże wielu współczesnych artystów w dialogu z Beuysem, kwestionując lub rozszerzając praktykę tego najbardziej enigmatycznego artysty. W październiku 2021 roku w Muzeum Krefelda pojawi się pierwsza wystawa, na której Beuys zestawi się z Marcelem Duchampem.
„Niewolnictwo„
Rijksmuseum w Amsterdamie
12 lutego do 30 maja
Rijksmuseum w Amsterdamie planuje duże przedstawienie, które bada historię niewolnictwa na Atlantyku i Oceanie Indyjskim. Program przyjrzy się holenderskiemu zaangażowaniu w handel niewolnikami, przedstawiając 10 prawdziwych historii od osób, które były ofiarami lub spekulantami tego handlu. Ponad 100 obiektów i dzieł sztuki będzie eksponowanych w kolekcji Rijksmuseum i nie tylko. „Ta przeszłość nie została dostatecznie zbadana” – powiedział dyrektor muzeum Taco Dibbits.
„Yayoi Kusama: retrospektywa„
Gropius Bau, Berlin
19 marca do 1 sierpnia
Ta ważna wystawa badawcza skupi się na początkowym rozwoju prac Yayoi Kusamy, w tym na pierwszych obrazach i rzeźbach, które ostatecznie doprowadziły do jego wciągających środowisk, które również będą widoczne. Wystawa, której kuratorem jest dyrektor muzeum Stephanie Rosenthal, we współpracy z pracownią Kusama, śledzi często pomijane działania japońskiego artysty w Europie i Niemczech od lat 60. Pokaz trafi do Muzeum Sztuki w Tel Awiwie pod koniec 2021 roku.
„Sonsbeek„
Różne lokalizacje, Arnem
10 kwietnia do 21 czerwca
Odbywający się co cztery lata „Sonsbeek” sprowadza międzynarodowych artystów do małego miasteczka Arnem w Holandii. Tę edycję kieruje berlińska kurator Bonaventure Soh Bejeng Ndikung, która zmieniła koncepcję wystawy: zostanie otwarta w 2021 roku i będzie rozwijana przez następne cztery lata. Tematy takie jak rasa, płeć i status klasy robotniczej będą centralnym punktem programu, w którym wystąpią między innymi artyści Lawrence Abu Hamdan, Laure Prouvost, Oscar Murillo i Willem de Rooij.
Podążać Artnet News na Facebooku:
Chcesz wyprzedzić świat sztuki? Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najświeższe wiadomości, wywiady i przekonujące recenzje, które napędzają rozmowę.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”