– Nie poczyniono żadnych ostatecznych ustaleń; rozmowy w sprawie górnictwa będą kontynuowane – powiedział we wtorek wicepremier, minister majątku państwowego Jacek Sasin po posiedzeniu zespołu, który ma opracować propozycje zmian w górnictwie.
/Andrzej Hulimka /Agencja FORUM
Jacek Sasin przewodniczył obradom w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie. górnicze związki zawodowe.
– Mówimy przede wszystkim o tym, jak ten sektor ma dalej funkcjonować i jak ratować firmy energetyczne w tej bliższej perspektywie, o tym jest ta rozmowa – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Sasin.
Na pytanie, czy podczas spotkania rozmawiano o zamykaniu kopalń, odpowiedział: – Nie rozmawialiśmy o takich działaniach.
Dodał jednak, że „pewnego dnia kopalnie zostaną zamknięte”.
– Rozmawialiśmy o przyszłości energetyki węglowej i górnictwa w perspektywie długoterminowej w kontekście polityki klimatycznej Unii Europejskiej i polityki energetycznej Polski, którą przygotowuje Ministerstwo Klimatu – powiedział Sasin.
Minister został zapytany, czy na spotkaniu są jakieś propozycje dla związkowców. – Rozmawialiśmy na różne tematy. Prowadzimy dialog. To nie tak, że skończyliśmy rozmawiać. Nie ma jeszcze ostatecznych ustaleń. Te rozmowy będą kontynuowane – powiedział Sasin.
Jak powiedział, z każdym kolejnym spotkaniem będziemy coraz bliżej wypracowania wspólnego stanowiska.
Dziennikarze pytali też, kiedy będzie możliwa decyzja o budowie elektrowni atomowej.
– Dziś też o tym rozmawialiśmy. To był temat dyskusji. Ostateczną decyzją w tym miejscu będzie przyjęcie polityki energetycznej Polski. Minister (Michał – PAP), minister klimatu, Kurtyka zgodził się też z obecnymi tu przedstawicielami strony społecznej, że skonsultuje z nimi ten projekt dokumentu – powiedział Sasin.
Do końca września zespół ma opracować rozwiązania dla niespokojnej Polskiej Grupy Górniczej i całej branży. Analizuje m.in. możliwości produkcji energii elektrycznej z węgla w krótkim okresie oraz inwestycje w energetykę i górnictwo – zwłaszcza te ukierunkowane na energetykę wysokosprawną i niskoemisyjną. W programie prac zespołu znajdą się również kwestie związane z polityką klimatyczną oraz wyjaśnienie roli gazu ziemnego, odnawialnych źródeł energii i węgla kamiennego w miksie energetycznym.
Decyzja o powołaniu zespołu zapadła 28 lipca br. w Katowicach, podczas spotkania związkowców z zarządem PGG i wicepremierem Sasinem.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj wiadomości gospodarcze