Świat
Nie nazywaj nas zdrajcami: potomkowie sojuszników Cortésa bronią swojej roli w obaleniu imperium Azteków | Meksyk
Kiedy ludzie z meksykańskiego stanu Tlaxcala podróżują do innych części kraju, ich rodacy nazywają ich czasami zdrajcami.
Tlaxcala jest najmniejszym stanem w Meksyku, ale odegrała znaczącą rolę we wczesnej historii Meksyku, nie tylko wtedy, gdy rdzenni Tlaxcalanie sprzymierzyli się z malutkim gangiem najeźdźców Hernána Cortésa, aby obalić Imperium Azteków.
Ponieważ Meksyk obchodzi w piątek 500. rocznicę upadku stolicy Azteków Tenochtitlán, rola Tlaxcalanów w podboju zostanie ponownie rozważona.
Wielu historyków twierdzi, że bez udziału Tlaxcalanów i innych rdzennych żołnierzy Tenochtitlán mógłby nigdy nie podpaść Hiszpanom.
Odwracają również zarzuty o zdradę, twierdząc, że Tlaxcalans i inne miasta-państwa faktycznie prowadziły wojnę o wyzwolenie przeciwko opresyjnej Meksyku (jak nazywano Azteków).
„To nie 600 do 800 Hiszpanów podbiło [Tenochtitlán]. Były tysiące Tlaxcalanów, Huejotzingas lub innych ludów, które były pod jarzmem Meksyku i chciały się uwolnić ”, archeolog Eduardo Matos Montezuma powiedział Radio Formuła.
„Cortés walczył z nim od 30 000 do 40 000 mieszkańców Mezoameryki” — powiedział Aurelio López Corral, archeolog z Tlaxcala. – Nie mógł tego zrobić sam.
Podbój jest wyjątkowym wydarzeniem w historii Meksyku, postrzeganym zarówno jako moment narodowej traumy, jak i akt założycielski narodu – i pozostaje głęboko kontrowersyjny.
Wydarzenia rocznicowe zostały przyjęte z letnim entuzjazmem, gdy Meksyk zmaga się z pandemią koronawirusa. Wzniesiona replika Templo Mayor – najświętszego miejsca cywilizacji Azteków – jest budowana w Meksyk Centralny plac Zócalo.
Prezydent Andrés Manuel López Obrador poprosił Koronę Hiszpańską i Watykan o przeprosiny za swoją rolę w tak zwanym podboju. Hiszpania odmówiła; Papież Franciszek przeprosił, kiedy odwiedził Boliwię w 2015 roku.
Sam Cortés wciąż jest postacią głęboko polaryzującą w historii Meksyku, drapieżny złoczyńca, który jest jednocześnie ojcem założycielem narodu: Jego rodzima tłumaczka, znana jako La Malinche, urodziła pierwszego Meksykanina.
Jednak Tlaxcala ma tendencję do niedoceniania swojej roli w upadku imperium Azteków, powiedział Yassir Zárate Méndez, który nakręcił film dokumentalny, który zakwestionował traktowanie Tlaxcala w oficjalnej historii.
„Nie jest postrzegany jako czarny charakter, jak gdzie indziej, ale jako ktoś, kto odegrał skomplikowaną rolę w historii” – powiedział. „Cortés pozostaje trochę niezauważony i pozostaje poniżej poziomu lokalnych liczb”.
Dotyczy to również Xicohténcatl Młodszego, księcia Tlaxcalan, który stanowczo sprzeciwiał się asymilacji Hiszpanów i który wciąż jest czule wspominany w tym stanie.
W czasie podboju Tlaxcalanie dzielili kosmowizję z Meksykiem i mówili tym samym językiem – nahuátl.
Ale w przeciwieństwie do cesarskich Azteków, Tlaxcala miała bardziej kolektywną formę przywództwa, a kiedy Cortés przybył, niektórzy dostrzegli w przywództwie okazję do obalenia starego wroga, powiedział Zárate.
Region dostarczył żołnierzy do inwazji na wyspiarskie miasto Tenochtitlán i umożliwił mu przegrupowanie się po ucieczce przed kontrofensywą Azteków. Cortés rzekomo zbudował łodzie, które zostały użyte do inwazji na stolicę Azteków w Tlaxcala.
„To była kwestia przetrwania politycznego” – powiedział Zárate. „Aby się uratować, musiałeś zwrócić się do wszystkich sojuszników, którzy byli potrzebni”.
Po upadku Tenochtitlán z ich układu skorzystali Tlaxcalanie, a Hiszpanie wżenili się w miejscową szlachtę. W hiszpańskiej epoce kolonialnej Tlaxcala otrzymała specjalny status w formie samorządu. Jej mieszkańcy otrzymali prawo do osiedlania się w innych częściach kolonii.
Ale kiedy Meksyk uzyskał niepodległość w latach 20. XIX wieku, ta władza została utracona, a ewoluująca mitologia narodowa skupiła się na upadku Meksyku, którego Tlaxcalanie nazwali zdrajcami.
Narodowy Instytut Historii i Antropologii (INAH) zorganizował fora w Tlaxcala w 2019 r., 500 lat po przybyciu Corté do stanu, w celu zbadania lokalnej roli w podboju. Według organizatora spotkała się z dużym zainteresowaniem.
„Większość Tlaxcalanów ma w boku cierń [about the conquest] i rodzaj gniewu, ponieważ przymiotnik „zdrajca” był tak silny ”- powiedział Juan de la Rosa, delegat INAH w Tlaxcala, w wywiadzie w 2019 roku. „Ale potrzebują argumentów, które wyjaśniają, dlaczego nie są zdrajcami”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”