Connect with us

Nauka

Nie jest za późno na ratowanie planety, jeśli emisje zostaną teraz ograniczone w kierunku neutralności klimatycznej

Published

on

Nie jest za późno na ratowanie planety, jeśli emisje zostaną teraz ograniczone w kierunku neutralności klimatycznej

W opublikowanym dzisiaj nowym raporcie Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) ostrzega, że ​​jeśli nie nastąpią natychmiastowe, szybkie i na dużą skalę redukcje emisji gazów cieplarnianych, ograniczenie ocieplenia do około 1,5°C lub nawet 2°C będzie poza zakresem .

IPCC zostało utworzone w 1988 r. przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska i Światową Organizację Meteorologiczną (WMO) w celu zapewnienia decydentom regularnych naukowych ocen zmian klimatu, ich skutków i potencjalnych przyszłych zagrożeń, a także proponowania opcji adaptacyjnych i łagodzenia.

O raport, zatytułowany Climate Change 2021: the Physical Science Basis, stanowi wkład do szóstego raportu oceniającego IPCC i dotyczy najbardziej aktualnego fizycznego zrozumienia systemu klimatycznego i zmian klimatycznych, łącząc najnowsze osiągnięcia w dziedzinie nauk o klimacie. Na poniedziałkowej konferencji prasowej IPCC uznał raport za najważniejszy, jaki kiedykolwiek opublikowano.

Została zatwierdzona w zeszły piątek przez 195 rządów członkowskich IPCC podczas wirtualnej sesji zatwierdzającej – pierwszej w historii IPCC – która trwała dwa tygodnie od 26 lipca. Cały proces zatwierdzania zakończył się na czas i został uznany przez IPCC za sukces. „Tworzymy historię” – powiedział prezes sekretariatu.

W przeszłości świat słuchał, ale wydawał się nie słyszeć przesłania i działał z wahaniem, mówi IPCC i ma nadzieję, że tym razem raport przyniesie zmianę, zwłaszcza biorąc pod uwagę wiele ekstremalnych zjawisk pogodowych, które miały miejsce w tym roku. Ostatnie zmiany klimatyczne są szeroko rozpowszechnione, szybkie i bezprecedensowe w historii.

Stężenie dwutlenku węgla w atmosferze jest najwyższe od co najmniej 2 milionów lat. Poziom mórz podniósł się w najszybszym tempie od co najmniej 3000 lat. Ekstremalne upały, ulewne deszcze i pożary lasów stały się coraz częstsze i bardziej intensywne. W niektórych regionach susze nasilają się. Lód arktyczny zmniejszył się o 40% od 1979 roku.

READ  Rangersi prowadzą czterostronną bitwę o podpisanie bośniackiej gwiazdy Vladana Kovacevic

Obecnie około 56% emisji CO2 jest magazynowane w oceanach i na lądzie (pochłaniacze dwutlenku węgla), ale odsetek ten zmniejszy się, jeśli będzie emitowane więcej CO2.

Niektóre z tych zmian są nieodwracalne, ale niektóre można spowolnić lub nawet zatrzymać, jeśli emisje gazów cieplarnianych (GHG) zostaną zmniejszone. „Musimy traktować zmiany klimatyczne jako bezpośrednie zagrożenie. Nasze pokolenie potrafi wszystko naprawić. W raporcie nie ma wątpliwości, że głównym motorem zmian klimatycznych jest wpływ człowieka.

Raport jest wynikiem zbiorowego i wspólnego wysiłku obejmującego recenzje 14 000 opracowań naukowych oraz wkład 234 autorów z 65 krajów, z których większość uczestniczyła po raz pierwszy w pracach IPCC. Jedną z głównych innowacyjnych cech raportu jest interaktywny atlas. Jedna trzecia raportu skupia się na regionalnym wpływie zmian klimatycznych.

W oświadczeniu politycznym (9 sierpnia) Sekretarz Generalny ONZ António Guterres określił raport jako „czerwony kod dla ludzkości”.

„Alarmy są ogłuszające, a dowody są niepodważalne: emisje gazów cieplarnianych ze spalania paliw kopalnych i wylesiania dławią naszą planetę i narażają miliardy ludzi na bezpośrednie ryzyko. Globalne ocieplenie wpływa na wszystkie regiony Ziemi, a wiele zmian staje się nieodwracalnych. ”

Podkreślił, że uzgodniony na szczeblu międzynarodowym limit 1,5 stopnia Celsjusza jest „niebezpiecznie blisko”.

„Jesteśmy już na 1,2 stopnia i rośniemy. Grozi nam nieuchronne ryzyko osiągnięcia 1,5 stopnia w krótkim okresie. Liczy się każdy ułamek stopnia. Jedynym sposobem na uniknięcie przekroczenia tego limitu jest pilne zintensyfikowanie naszych wysiłków i obranie najbardziej ambitnej drogi. Musimy teraz działać zdecydowanie, aby utrzymać 1,5 przy życiu. ”

Raport zawiera nowe szacunki szans na przekroczenie poziomu globalnego ocieplenia o 1,5°C w nadchodzących dziesięcioleciach. Wynika z niego, że emisje gazów cieplarnianych spowodowane działalnością człowieka odpowiadają za ocieplenie o około 1,1°C od 1850-1900 r. i konkluduje, że oczekuje się, że średnio w ciągu najbliższych 20 lat globalna temperatura osiągnie lub przekroczy 1,5°C ogrzewania. .

READ  „Wszędzie martwe ryby” w Niemczech, w Polsce po przerażającym wysypisku odpadów chemicznych

Jednak i to jest pozytywne przesłanie, silne i trwałe redukcje emisji dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych (metan, CH4) w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 r. ograniczyłyby zmiany klimatyczne.

Chociaż korzyści w zakresie jakości powietrza pojawią się szybko, według raportu może upłynąć od 20 do 30 lat, zanim globalny wzrost temperatury zatrzyma się i ustabilizuje na poziomie około 1,5 do 2°C.

„Ten raport jest sprawdzianem rzeczywistości” – powiedziała Valerie Masson-Delmotte, współprzewodnicząca I Grupy Roboczej IPCC. „Od dziesięcioleci było jasne, że klimat Ziemi się zmienia, a rola wpływu człowieka na system klimatyczny jest niepodważalna. Mamy teraz znacznie jaśniejszy obraz przeszłego, teraźniejszego i przyszłego klimatu, który jest niezbędny do zrozumienia, dokąd zmierzamy, co można zrobić i jak możemy się przygotować. ”

Według IPCC blokady podczas kryzysu związanego z koronawirusem doprowadziły do ​​kilkuprocentowej redukcji emisji w skali globalnej i poprawy jakości powietrza w miastach, ale tylko tymczasowo.

„Rozwiązania są jasne, powiedział Sekretarz Generalny ONZ i zaapelował do wszystkich narodów, zwłaszcza G20, która odpowiada za 80% wszystkich emisji gazów cieplarnianych i ma szczególną odpowiedzialność za przyłączenie się do koalicji zerowych emisji netto i wzmocnienie swoich zobowiązań w sposób wiarygodny, konkretne i wzmocnione wkłady i polityki ustalone na szczeblu krajowym przed konferencją w Glasgow.

W szczególności raport powinien brzmieć „wyrok śmierci” dla węgla i paliw kopalnych, zanim zniszczą one planetę. „Po 2021 r. nie powinno być żadnych nowych elektrowni węglowych. Kraje OECD muszą wycofać istniejący węgiel do 2030 r., a wszystkie inne do 2040 r. dla energii odnawialnej. ”

„Czas brukselski”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *