Connect with us

technologia

„Nie bójcie się” wspierać Ukrainę – mówi polski dyplomata do Filipin

Published

on

„Nie bójcie się” wspierać Ukrainę – mówi polski dyplomata do Filipin

ROY C. MABASA

Chargé d’affaires w Manili Jarosław Szczepankiewicz ponowił apel do społeczności międzynarodowej, w tym Filipin, o dalsze wspieranie Ukrainy w walce z „niesprowokowaną” inwazją Rosji na sąsiedni kraj.

Szczepankiewicz złożył oświadczenie podczas obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Taguig City.

„Ponieważ nasze dzisiejsze granice wyznaczają wspólne wartości, granice Ukrainy są granicami naszej własnej wolności i demokracji oraz suwerenności i niepodległości każdego kraju. Stoimy za Ukrainą! „Nie bójcie się!” – powiedział w przemówieniu powitalnym czołowy polski dyplomata w Manili.

Nie lękajcie się było popularnym zwrotem użytym przez urodzonego w Polsce papieża Jana Pawła II podczas jego pierwszego publicznego przemówienia po wyborze.

Najwyraźniej odnosząc się do rosyjskiej agresji i globalnego krajobrazu bezpieczeństwa, Szczepankiewicz odnotował to, co określił jako odrodzenie „mocarstw autokracji” w Europie i Azji.

„Ich znaki rozpoznawcze są znajome: lekceważenie rządów prawa, lekceważenie wolności demokratycznej, lekceważenie samej prawdy” – powiedział.

Polski dyplomata ubolewał, że Rosja nie tylko zdławiła demokrację w swojej ojczyźnie i napadła na Ukrainę „pod fałszywymi pretensjami o solidarność etniczną”.

Również w swoim przemówieniu Szczepankiewicz powiedział, że był naocznym świadkiem wzrostu wymiany handlowej między Manilą a Warszawą w ciągu ostatnich czterech lat od objęcia urzędu.

„Nasze zaangażowanie na rzecz trwałego wzrostu gospodarczego i otwarcia obu krajów trwa: byłem świadkiem wzrostu wymiany handlowej z 469 000 USD w 2017 r. do 877 000 USD w 2021 r.” – powiedział.

Polityka gospodarcza między obydwoma krajami pod przewodnictwem polskiego Ministerstwa Handlu Zagranicznego na Filipinach koncentrowała się na obszarach gospodarki wodnej, technologii finansowej, technologii medycznej i cyfryzacji.

Powiedział, że Polska „jest gotowa zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Filipinom”.

We współpracy rozwojowej Polska i Filipiny koncentrują się na budowaniu odporności najsłabszych grup społecznych, czego przykładem jest inicjatywa ambasady profesjonalizacji sektora kobiecego w Quezon City poprzez kursy krawieckie finansowane z polskiej pomocy.

READ  Polska giełda energii PGNiG zgadza się na rozwój polskiego rynku biometanu

Szczepankiewicz zobowiązał się również do dalszego zaangażowania we wzmacnianie bezpieczeństwa Filipin po udanej dostawie 16 śmigłowców Black Hawk S-70i wyprodukowanych w Polsce przez PZL Mielec.

Polski urzędnik jest przekonany, że podpisana w lutym br. dostawa dodatkowego zamówienia na 32 śmigłowce będzie „równie udana”.

Święto Narodowe Polski, obchodzone 11 listopada, upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Polska zniknęła z mapy Europy na 123 lata po ustaniu Rzeczypospolitej Obojga Narodów w wyniku układu trzech mocarstw: Rosji, Prusy i Austria.

Rzeczpospolita Obojga Narodów była pierwszym postępowym projektem republikańskim w Europie, oferującym obywatelom większą swobodę. Polska jest obecnie członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *