Gospodarka
Netflix otwiera biuro na „kluczowym rynku” w Polsce i obiecuje tworzyć więcej lokalnych produkcji
Netflix ogłosił, że otwiera biuro w Polsce, gdzie planuje ściślej współpracować z lokalnymi twórcami i producentami nad nowymi treściami. Według giganta streamingu nowa lokalizacja w Warszawie będzie również pełnić funkcję hubu dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
„Polska stała się dla nas kluczowym rynkiem” – powiedział Broadband TV News Larry Tanz, szef oryginalnych seriali Netflix na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. „Wraz z rosnącą liczbą polskich produkcji nadszedł czas, aby jeszcze bardziej zbliżyć się do lokalnej branży kreatywnej i filmowej”.
Firma poinformowała, że zainwestowała w samej Polsce 490 mln zł (105 mln euro) w 2020 i 2021 roku. Wydano je na produkcję filmów i seriali w kraju oraz budowę lokalnej biblioteki. Netflix twierdzi, że stworzył dla tych produkcji ponad 2600 miejsc pracy.
Komiksowe klasyki z PRL-u będą pierwszym polskim serialem animowanym Netflix
Najnowsza produkcja wyprodukowana w Polsce będzie wyemitowana na platformie Krakowski potwór, thriller nadprzyrodzony oparty na polskiej mitologii. Polska komedia w maju zeszłego roku seksify był najczęściej oglądanym serialem w serwisie Netflix na całym świecie.
Inne polskie seriale i filmy to Las, Rojst ’97, Jak zakochałam się w gangsterze oraz Operacja Hiacynta także serial animowany Kajko i kokos z. Światowy hit Netflix Wiedźmin na podstawie serii powieści polskiego autora Andrzeja Sapkowskiego.
Inwestycja Netflixa pokazuje, że Polska „jest jednym z najbardziej rozwijających się rynków produkcji audiowizualnej w Europie” i „jest traktowana jako poważny, wieloletni partner” – powiedziała Alicja Grawon-Jaksik, prezes Stowarzyszenia Producentów Polskich (KIPA).
Thriller Netflixa w trakcie antygejowskiej operacji w komunistycznej Polsce
Polska będzie miejscem dla większej liczby projektów, co oznacza więcej miejsc pracy, środków i możliwości – dodała cytowana przez Wirtualne Media. „To stymuluje gospodarkę i rozwój sektora jako takiego”, co „wzmacnia pozycję krajowego sektora audiowizualnego w naszym regionie Europy”.
Rzecznik rządu Piotr Müller ocenił plan otwarcia warszawskiego biura jako „dobrą decyzję, która potwierdza niesłabnące zainteresowanie inwestorów amerykańskich naszym regionem. To oznacza więcej miejsc pracy w sektorze audiowizualnym i możliwości rozwoju dla polskich talentów”.
W 2019 roku rząd skrytykował Netflix za umieszczenie w jednym ze swoich filmów dokumentalnych mapy, która błędnie wskazywała, że Polska była odpowiedzialna za niemieckie nazistowskie obozy na okupowanym terytorium podczas II wojny światowej. Netflix zgodził się na usunięcie obrazu i otrzymał podziękowania od polskiego premiera.
Biskup ostrzega, że protesty aborcyjne są wynikiem kulturowych marksistów, którzy wykorzystują Netflix do wpływania na młodzież
Dalsze szczegóły dotyczące terminu otwarcia biura Netflix i liczby zatrudnionych pracowników nie zostały jeszcze ujawnione. Ale będzie to „naturalny krok w naszym rozwoju, który znacznie ułatwi nawiązanie długoterminowej współpracy w regionie i wzmocni istniejące relacje oraz stworzy daleko idące możliwości dla twórców i producentów” – powiedział Tanz.
Netflix po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 2016 roku i ugruntował swoją pozycję najpopularniejszej platformy VOD w kraju. Według badania Mediapanel dla Wirtualne Media 14,35 mln polskich konsumentów odwiedziło Netflix w lutym i spędziło średnio 5 godzin 39 minut na streamingu.
Netflix rozpoczął współpracę z KIPA dwa lata temu i wiosną 2020 roku wydał 2,5 mln zł na fundusz wsparcia dla pracowników telewizyjnych i filmowych dotkniętych koronawirusem.
Wicepremier Polski poprosił Netflix o usunięcie filmu przedstawiającego Jezusa jako geja
Główne źródło obrazu: Netflix
Ben Koschalka jest tłumaczem i zastępcą redaktora w Notatki z Polski. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”