Nauka
Neandertalczycy zmienili ekosystemy 125 000 lat temu – nie byli „prymitywnymi hippisami”
Łowcy-zbieracze spowodowali zmianę ekosystemów 125 000 lat temu. Takie są wnioski z interdyscyplinarnego badania przeprowadzonego przez archeologów z Uniwersytetu w Leiden we współpracy z innymi badaczami. Neandertalczycy używali ognia, aby zachować otwarty krajobraz i dlatego mieli duży wpływ na lokalne środowisko. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Postępy w nauce 15 grudnia 2021 r.
„Znaleźliśmy między innymi szczątki setek zabitych zwierząt, otoczone licznymi kamiennymi narzędziami i ogromną ilością resztek węgla”. – Wil Roebroeks
„Archeolodzy od dawna zadawali pytania o charakter i czasową głębię ludzkiej ingerencji w ekosystemy naszej planety. Bardzo wcześnie widzimy coraz więcej oznak tego zjawiska, które zwykle są słabe” – mówi Wil Roebroeks, profesor archeologii na Uniwersytecie w Leiden.
Te oznaki były znacznie silniejsze w badaniach w kamieniołomie węgla brunatnego w pobliżu Halle w Niemczech. Badania archeologiczne prowadzono w tym kamieniołomie, Neumark-Nord, w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci i obok dużej ilości danych na temat wczesnego środowiska znaleziono liczne ślady działalności neandertalczyków. „Znaleźliśmy między innymi szczątki setek zabitych zwierząt, otoczone licznymi kamiennymi narzędziami i ogromną ilością resztek węgla”.
Otwarte od 2000 lat
Szczątki zostały znalezione na obszarze, który 125 000 lat temu był obszarem lasu, w którym żyły nie tylko ofiary, takie jak konie, jelenie i bydło, ale także słonie, lwy i hieny. Ten mieszany las liściasty rozciągał się od Holandii po Polskę. W kilku miejscach w okolicy znajdowały się jeziora, a na brzegach niektórych z nich znaleziono ślady neandertalczyków, wyjaśnia Roebroeks. Zanim pojawili się tam neandertalczycy, gęsty las ustąpił miejsca dużym otwartym przestrzeniom, częściowo z powodu pożarów.
„Pytanie brzmi, oczywiście, czy zostało otwarte z powodu przybycia hominidów, czy też hominidy przybyły, ponieważ zostały otwarte. Znaleźliśmy jednak wystarczające dowody, aby stwierdzić, że łowcy-zbieracze utrzymywali obszar otwarty przez co najmniej 2000 lat. Badania porównawcze przeprowadzone przez profesora paleobotaniki z Leiden, Corrie Bakels, wykazały, że w podobnych jeziorach w okolicy, gdzie wędrowały te same zwierzęta, ale gdzie nie było śladów neandertalczyków, gęsta roślinność leśna pozostała w dużej mierze nienaruszona.
„Łowcy-zbieracze nie byli tylko „prymitywnymi hippisami”, którzy wędrowali po okolicy zbierając owoce tutaj i polując na zwierzęta”. – Wil Roebroeks
Do tej pory powszechnie uważano, że dopiero gdy ludzie zaczęli uprawiać ziemię, około 10 000 lat temu, zaczęli kształtować swoje środowisko, na przykład wycinając drzewa w celu tworzenia pól. Jednak wielu archeologów uważa, że zaczęło się to znacznie wcześniej, na mniejszą skalę, a według Roebroeksa Neumark-Nord jest pierwszym przykładem takiej interwencji. Nowe odkrycia są ważne nie tylko dla archeologii, mówi Roebroeks, ale także dla dyscyplin zajmujących się np. odtwarzaniem przyrody. „To również dodaje coś do spektrum behawioralnego wczesnych łowców-zbieraczy. Nie byli to tylko „prymitywni hipisi”, którzy włóczyli się po krajobrazie zbierając tu owoce i polując tam na zwierzęta. Pomogli ukształtować Twój krajobraz. ”
wielki wpływ ognia
Wcześniejsze badania Roebroeksa i jego zespołu badawczego wykazały, że wiedza o ogniu była przekazywana przez homininy przez co najmniej 400 000 lat. „Nie powinniśmy się dziwić, jeśli przyszłe badania odnajdą ślady wskazujące, że hominidy miały duży wpływ na swoje środowisko znacznie wcześniej, przynajmniej na skalę lokalną”.
Odniesienie: „Modyfikacja krajobrazu autorstwa Late Interglacial Neanderthals” Wil Roebroeks, Katharine MacDonald, Fulco Scherjon, Corrie Bakels, Lutz Kindler, Anastasia Nikulina, Eduard Pop i Sabine Gaudzinski-Windheuser, 15 grudnia 2021 r., Postępy w nauce.
DOI: 10.1126 / sciadv.abj5567
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”