Gospodarka
NBP gotowy do pomocy rządowi w budowie elektrowni jądrowych w Polsce – pierwsze wiadomości
Polski bank centralny NBP jest gotowy wesprzeć rząd w rozbudowie energetyki jądrowej w kraju – napisał prezes NBP.
„W razie potrzeby NBP będzie wspierał rząd w finansowaniu rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, wykorzystując jego instrumenty i działając zgodnie z mandatem” – napisał Adam Glapiński w artykule dla portalu „Wszystko co Najwazniejsze”.
Aby ograniczyć rolę węgla w polskim miksie energetycznym, zdaniem Glapińskiego konieczna byłaby budowa „stabilnego źródła energii”, co można osiągnąć tylko dzięki elektrowniom jądrowym (EJ).
Przyznał, że inwestowanie w energetykę jądrową w Polsce będzie poważnym wyzwaniem finansowym. „Rząd planuje znacząco zwiększyć środki finansowe na transformację energetyczną za pośrednictwem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji oraz wsparte dochodami z opłat za certyfikaty emisji CO2. Wsparcie ze strony inwestorów zagranicznych również wydaje się możliwe ”- kontynuował.
Ustawa o NBP stanowi, że podstawowym celem banku centralnego jest utrzymanie stabilnych cen przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu, o ile nie ogranicza to podstawowego celu banku centralnego.
W 2020 roku po raz pierwszy w najnowszej historii Polski węgiel stanowił zaledwie 65 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej.
Program Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) przewiduje budowę do 9 GW elektrowni jądrowych w Polsce, przy czym pierwszy reaktor spodziewany jest w 2033 roku. Koszt programu szacowany jest na 140 mld zł (30,4 mld euro), przy czym Polska zakłada około połowę tego. Drugą połowę ma pokryć potencjalny inwestor zagraniczny.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”