Nauka
Naukowiec jest z Ukrainą
Inwazja Rosji na Ukrainę zainspirowała naukowców na całym świecie do głębokiej determinacji, aby wesprzeć trwające prace ich ukraińskich kolegów.
Wybitni uczeni przygotowujący się do pomocy ukraińskim naukowcom i studentom to między innymi Yury Gogotsi z Drexel, wybitny profesor uniwersytecki Charles T. i Ruth M. Bach na Wydziale Inżynierii oraz dyrektor Instytutu Nanomateriałów AJ Drexel. Uznany na arenie międzynarodowej za opracowywanie materiałów do kondensatorów elektrochemicznych, odkrywanie nowych struktur węglowych i rodziny węgliki oraz azotki – MXen – które mają cechy przydatne we wszystkim, od magazynowania energii po usuwanie rtęci z wody morskiej, Gogotsi jest uznawany za jednego z wiodących i najczęściej cytowanych naukowców zajmujących się materiałami na świecie.
Zainteresowanie nauką i inżynierią zdaje się odzwierciedlać DNA Gogosiego, ponieważ jest on synem znanego ukraińskiego naukowca prof. Centrum Badań Materiałowychz oo na Ukrainie. Ich córka, Natalie Gogotsi, inżynieria chemiczna i biologiczna BS/MS ’14 i doktor nauk o materiałach i inżynierii (UPenn), jest naukowcem w elitarnym zakładzie Skunk Works Lockheeda Martina, podczas gdy ich syn, Pavel Gogotsi, BS inżyniera technologii i elektryki engineering ’15, jest liderem zespołu ds. montażu, technologii i operacji startowych w Millennium Space Systems i został przedstawiony w Magazyn Drexelw 40 poniżej 40 w 2022 roku.
W marcu Jurij Gogotsi dołączył do innych światowej klasy naukowców i laureatów Nagrody Nobla pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego, nakłaniając rządy, fundacje i agencje finansujące odkrycia naukowe do ustanowienia przyspieszonego procesu wizowego i uzyskania statusu rezydenta dla naukowców. na tymczasowe stanowiska badawcze na uniwersytetach i instytutach badawczych na Zachodzie. ich list został opublikowany w świat chemii przez Królewskie Towarzystwo Chemiczne i szeroko rozpowszechniane w Internecie. Opracowano kilka innych artykułów, listów i oświadczeń stowarzyszeń zawodowych, aby wesprzeć ukraińskie środowisko badawcze.
Od maja 2022 roku pracuje ze studentami studiów licencjackich i magisterskich na Ukrainie, nauczając i nauczając podczas różnych wydarzeń internetowych, rozwijając współpracę badawczą z profesorami i badaczami z Sumy State University i Materials Research Center, Ltd. Wspólnie zdobyli grant Europejskiej Sieci Badawczej na badanie biomedycznych zastosowań MXenes za pomocą wysokowymiarowego mapowania immunologicznego. W jednym z projektów jego współpraca z ukraińskimi kolegami zaowocowała ważnym artykułem na temat zastosowania MXenes w ablacji termicznej komórek nowotworowych, opublikowanym w American Chemical Society. Zastosowane materiały i interfejsy. Będzie pracował jako profesor stowarzyszony na Sumy State University do sierpnia 2023 roku, prowadząc wykłady, współpracując ze studentami i wykładowcami, a całe swoje wynagrodzenie przekazuje na ukraińską organizację charytatywną.
Zaprosił 12 ukraińskich badaczy do wirtualnych prezentacji podczas Drugiej Międzynarodowej Konferencji MXene, zorganizowanej przez Drexel w sierpniu. W jego laboratorium pracuje dwóch ukraińskich doktorantów, zrekrutował naukowca z Dniepru jako wizytującego naukowca i szukał funduszy z Departamentu Energii na wsparcie swojej pracy.
W zeszłym miesiącu przemawiał zdalnie na sesji otwierającej konferencję Nano 2022 we Lwowie. Jako przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji YUCOMAT organizowanej przez Serbskie Towarzystwo Badań Materiałowych w Czarnogórze na początku września uzyskał grant z Biura Europejskiego lub Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który umożliwił udział 34 ukraińskim naukowcom. Kiedy Uniwersytet Stanowy Sumy był gospodarzem i relokacją 12th International Conferences 2022 IEEE-NAP Nanomaterials: Applications & Properties do Krakowa, Polska we wrześniu, Gogotsi wygłosił wykład plenarny, wziął udział jako prelegent w okrągłym stole poświęconym publikacjom naukowym oraz uczestniczył w licznych spotkaniach z Ukraińcami. koledzy.
„Niezależnie od tego, ile robię, ile czasu i pieniędzy poświęcam na pomoc Ukrainie, rozumiem, że to wciąż za mało” – mówi Gogotsi. „Jednak każdy wkład, nawet niewielki, jest ważny. Potrzebne jest wsparcie naukowców na całym świecie, aby pomóc ukraińskiej nauce przetrwać wyzwania wojenne i w pełni zintegrować ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością naukową”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”