Connect with us

Nauka

Naukowiec jest z Ukrainą

Published

on

Naukowiec jest z Ukrainą
Portret Jurija Gogotsiego





Inwazja Rosji na Ukrainę zainspirowała naukowców na całym świecie do głębokiej determinacji, aby wesprzeć trwające prace ich ukraińskich kolegów.

Wybitni uczeni przygotowujący się do pomocy ukraińskim naukowcom i studentom to między innymi Yury Gogotsi z Drexel, wybitny profesor uniwersytecki Charles T. i Ruth M. Bach na Wydziale Inżynierii oraz dyrektor Instytutu Nanomateriałów AJ Drexel. Uznany na arenie międzynarodowej za opracowywanie materiałów do kondensatorów elektrochemicznych, odkrywanie nowych struktur węglowych i rodziny węgliki oraz azotkiMXen – które mają cechy przydatne we wszystkim, od magazynowania energii po usuwanie rtęci z wody morskiej, Gogotsi jest uznawany za jednego z wiodących i najczęściej cytowanych naukowców zajmujących się materiałami na świecie.

Zainteresowanie nauką i inżynierią zdaje się odzwierciedlać DNA Gogosiego, ponieważ jest on synem znanego ukraińskiego naukowca prof. Centrum Badań Materiałowychz oo na Ukrainie. Ich córka, Natalie Gogotsi, inżynieria chemiczna i biologiczna BS/MS ’14 i doktor nauk o materiałach i inżynierii (UPenn), jest naukowcem w elitarnym zakładzie Skunk Works Lockheeda Martina, podczas gdy ich syn, Pavel Gogotsi, BS inżyniera technologii i elektryki engineering ’15, jest liderem zespołu ds. montażu, technologii i operacji startowych w Millennium Space Systems i został przedstawiony w Magazyn Drexelw 40 poniżej 40 w 2022 roku.

W marcu Jurij Gogotsi dołączył do innych światowej klasy naukowców i laureatów Nagrody Nobla pochodzenia ukraińskiego, rosyjskiego i białoruskiego, nakłaniając rządy, fundacje i agencje finansujące odkrycia naukowe do ustanowienia przyspieszonego procesu wizowego i uzyskania statusu rezydenta dla naukowców. na tymczasowe stanowiska badawcze na uniwersytetach i instytutach badawczych na Zachodzie. ich list został opublikowany w świat chemii przez Królewskie Towarzystwo Chemiczne i szeroko rozpowszechniane w Internecie. Opracowano kilka innych artykułów, listów i oświadczeń stowarzyszeń zawodowych, aby wesprzeć ukraińskie środowisko badawcze.

READ  Raporty Oregon odnotowują zgony z powodu COVID-19 w ciągu jednego dnia

Od maja 2022 roku pracuje ze studentami studiów licencjackich i magisterskich na Ukrainie, nauczając i nauczając podczas różnych wydarzeń internetowych, rozwijając współpracę badawczą z profesorami i badaczami z Sumy State University i Materials Research Center, Ltd. Wspólnie zdobyli grant Europejskiej Sieci Badawczej na badanie biomedycznych zastosowań MXenes za pomocą wysokowymiarowego mapowania immunologicznego. W jednym z projektów jego współpraca z ukraińskimi kolegami zaowocowała ważnym artykułem na temat zastosowania MXenes w ablacji termicznej komórek nowotworowych, opublikowanym w American Chemical Society. Zastosowane materiały i interfejsy. Będzie pracował jako profesor stowarzyszony na Sumy State University do sierpnia 2023 roku, prowadząc wykłady, współpracując ze studentami i wykładowcami, a całe swoje wynagrodzenie przekazuje na ukraińską organizację charytatywną.

Zaprosił 12 ukraińskich badaczy do wirtualnych prezentacji podczas Drugiej Międzynarodowej Konferencji MXene, zorganizowanej przez Drexel w sierpniu. W jego laboratorium pracuje dwóch ukraińskich doktorantów, zrekrutował naukowca z Dniepru jako wizytującego naukowca i szukał funduszy z Departamentu Energii na wsparcie swojej pracy.

W zeszłym miesiącu przemawiał zdalnie na sesji otwierającej konferencję Nano 2022 we Lwowie. Jako przewodniczący Komitetu Naukowego konferencji YUCOMAT organizowanej przez Serbskie Towarzystwo Badań Materiałowych w Czarnogórze na początku września uzyskał grant z Biura Europejskiego lub Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, który umożliwił udział 34 ukraińskim naukowcom. Kiedy Uniwersytet Stanowy Sumy był gospodarzem i relokacją 12th International Conferences 2022 IEEE-NAP Nanomaterials: Applications & Properties do Krakowa, Polska we wrześniu, Gogotsi wygłosił wykład plenarny, wziął udział jako prelegent w okrągłym stole poświęconym publikacjom naukowym oraz uczestniczył w licznych spotkaniach z Ukraińcami. koledzy.

„Niezależnie od tego, ile robię, ile czasu i pieniędzy poświęcam na pomoc Ukrainie, rozumiem, że to wciąż za mało” – mówi Gogotsi. „Jednak każdy wkład, nawet niewielki, jest ważny. Potrzebne jest wsparcie naukowców na całym świecie, aby pomóc ukraińskiej nauce przetrwać wyzwania wojenne i w pełni zintegrować ukraińskich naukowców z międzynarodową społecznością naukową”.

READ  Polska: EBI i PKP Intercity podpisują 2 mld zł pożyczki na modernizację kolei
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *