Connect with us

Nauka

Naukowcy znaleźli 2000-letnią ciężarną mumię, która mogła mieć raka

Published

on

Naukowcy znaleźli 2000-letnią ciężarną mumię, która mogła mieć raka

Naukowcy z Warsaw Mummy Project, inicjatywy zapoczątkowanej przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego w 2015 roku, znaleźli ślady raka u egipskiej mumii. Naukowcy poinformowali w 2021 roku, że zmumifikowana kobieta jest w ciąży.

Wady szkieletu twarzy 2000-letniej mumii wskazują, że kobieta mogła cierpieć na raka nosogardzieli, wynika z oświadczenia opublikowanego przez Naukę w Polsce.

Profesor Rafał Stec z Kliniki Onkologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego powiedział w oświadczeniu, że przede wszystkim wystąpiły nietypowe zmiany w kościach nosogardzieli. Według ekspertów od mumii zmiany te nie są typowe dla procesu mumifikacji.

Dodał, że po drugie, opinie radiologów na podstawie tomografii komputerowej wskazują na możliwość wystąpienia zmian nowotworowych w kościach.

Stec powiedział również, że młody wiek zmarłego i brak innej przyczyny zgonu wskazują z dużym prawdopodobieństwem na „przyczynę onkologiczną”.

Powiedział, że na razie podejrzewa się nowotwór złośliwy, a jedyna pewna diagnoza jest możliwa po badaniu histopatologicznym. To byłoby w 100% pewne.

Co badacze planują zrobić dalej?

Teraz plan badaczy mumii polega na zebraniu próbek tkanek i porównaniu ich z próbkami raka z innych mumii egipskich przechowywanych w bankach tkanek w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Według oświadczenia rak w starożytnym Egipcie nie był niczym niezwykłym. Istnieje kilka znanych przypadków potwierdzonego raka nosogardzieli ze starożytnego Egiptu.

Zdaniem naukowców analiza mumii może przyczynić się do rozwoju współczesnej medycyny, ujawniając „podpis molekularny” raka, który można porównać z nowotworami występującymi obecnie.

Oczekuje się, że poszerzy to wiedzę na temat ewolucji nowotworów i wskaże nowe kierunki badań zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu.

Według oświadczenia, planowane dalsze badania pozwolą ustalić przyczynę choroby – czy była ona związana z zakażeniem wirusem np. HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), czy też miała historię genetyczną.

READ  Polska planuje wysłać na granicę z Białorusią ok. 10 tys. żołnierzy

Mumię ciężarnej przywiózł do Polski Jan Wężyk-Rudzki w 1826 lub 1827 roku. Nowe badania wykazały, że była to mumia kobiety.

Mumia należąca do Uniwersytetu Warszawskiego od 1917 roku wypożyczana jest Muzeum Narodowemu w Warszawie. Mumia wraz z sarkofagiem eksponowana jest na stałej ekspozycji Galerii Sztuki Starożytnej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *