Nauka
Naukowcy z Polski w gronie najczęściej cytowanych badaczy na świecie
Dwóch czołowych polskich naukowców znalazło się w rankingu najczęściej cytowanych badaczy na świecie w 2022 roku.
Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, profesor Piotr Ponikowski, niezmiennie od 2016 roku umieszczany w prestiżowym rankingu, po raz kolejny został nominowany wspólnie z profesorem Piotrem Rutkowskim z Warszawy.
Do grona uczestników dołączono także profesora Stefana Ankera z Charité – Uniwersytetu Medycznego w Berlinie, który jest także profesorem wizytującym na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
Profesor Ponikowski, kardiolog, dyrektor Instytutu Chorób Serca Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, powiedział: „Z zainteresowaniem śledzę zmiany w klasyfikacji. Cieszę się, że polscy lekarze są konsekwentnie reprezentowani.
„Mam ogromny szacunek do profesora Piotra Rutkowskiego i myślę, że to nie przypadek, że kardiologia i onkologia znalazły odzwierciedlenie w cytowaniach.
„Są to najpoważniejsze wyzwania zdrowotne stojące dziś przed medycyną”.
Dodał: „Ta lista wpisuje się w trend, który zauważyliśmy ostatnio na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. Świadczy o rosnącej pozycji uczelni w międzynarodowych rankingach – pierwsze miejsce w Polsce w THE World University Rankings, pozycja na liście szanghajskiej, niedawno opublikowanej liście TOP 2% przygotowanej przez Uniwersytet Stanforda, która obejmuje około 30 przedstawicieli Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.
„To cykl działań, które pokazują, że zajmujemy się nauką sensowną i zauważalną. Jest to dla mnie niezwykle ważne, ponieważ dążenie do doskonałości w nauce jest jednym z priorytetów tego mandatu.
„W naszej placówce opracowywane są innowacyjne metody leczenia. W listopadzie br. specjaliści Instytutu Chorób Serca wykonali pierwsze w Polsce biopsje celowane w lewą komorę przy użyciu układu elektrofizjologicznego.
„Zabiegi przeprowadzono pod kierunkiem profesora Carstena Tschope z Charité – Universitätsmedizin Berlin, światowej sławy eksperta w tej dziedzinie i profesora wizytującego w Instytucie Chorób Serca Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.”
PAP – Nauka w Polsce, Roman Skiba
ros/ szt./ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”