Nauka
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej produkują paliwo przyjazne dla środowiska
Na Politechnice Gdańskiej opracowano nową technologię syntezy eteru dimetylowego. Jest atrakcyjną i ekologiczną alternatywą dla oleju napędowego.
Eter dimetylowy (DME), bezbarwny gaz, znajduje obecnie zastosowanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Stosowany jest także w kuchenkach gazowych zamiast propanu-butanu.
Naukowcy z Politechniki Gdańskiej wyjaśniają, że DME jest obiecującą alternatywą dla oleju napędowego, a także LPG i LNG. Ponadto można go wytwarzać z różnych surowców: gazu ziemnego, węgla i biomasy.
Zespół gdański wraz z kolegami z PW opisał teraz nowy sposób uzyskiwania DME.
Po pierwsze, z gazu ziemnego w reakcji z dwutlenkiem węgla wytwarzany jest tzw. gaz syntezowy. Gaz ten jest następnie przekształcany w eter pod wysokim ciśnieniem, w innowacyjnym systemie i w obecności opracowanego przez zespół katalizatora.
„Zarówno zmodyfikowany przez nas katalizator, jak i reaktor naszego demonstratora zostały objęte ochroną patentową. Opracowana przez nas metoda gwarantuje większą opłacalność ekonomiczną i energetyczną procesu produkcji eteru. Dzięki badaniom w demonstratorze udowodniliśmy ostateczną koncepcję technologii, która nadaje się teraz do bezpośredniego wdrożenia” – mówią naukowcy.
Paliwo ma wiele zalet: nie wydziela toksycznych cząstek tworzących dym, jest łatwe w skraplaniu, przechowywaniu i transporcie.
Naukowcy twierdzą, że jako paliwo na bazie węglowodorów podczas spalania nadal emituje dwutlenek węgla i zapewnia mniej energii niż paliwa tradycyjne.
Eter po taniej modyfikacji może być teraz stosowany w silnikach Diesla.
Projekt „Opracowanie technologii produkcji DME z małych źródeł węglowodorów” o wartości ponad 10 mln zł prowadził dr Andrzej Rogala z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej.
Został on zrealizowany w ramach programu POIR 4.1.1, konkurs nr. 1 w programie INGA na zlecenie PGNiG (obecnie grupa ORLEN).
Teraz, w ramach umowy podpisanej z ORLENEM, gdańscy naukowcy wykorzystają wybudowany przez siebie obiekt do pracy nad produkcją metanolu z odpadów dwutlenku węgla.
PAP – Nauka w Polsce
dywan/agt/pokrycie
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”