Connect with us

Nauka

Naukowcy z Chin i Polski tworzą laboratorium badawcze AI

Published

on

Naukowcy z Chin i Polski tworzą laboratorium badawcze AI

Naukowcy z Chin i Polski utworzyli wspólne laboratorium do badań nad sztuczną inteligencją.

W poniedziałek w Szanghajskim Centrum Zasobów na rzecz Innowacji Naukowych i Technologicznych w dystrykcie Xuhui otwarto Szanghajsko-Warszawskie Wspólne Laboratorium Naukowe AI. Laboratorium jest wspólnym projektem centrum, Szanghajskiej Platformy Usług Publicznych R&D i Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej.

Laboratorium skoncentruje się na łączeniu dużych zbiorów danych i sztucznej inteligencji oraz tworzeniu wysokiej jakości analiz danych do celów przemysłowych.

Według Szanghajskiego Centrum Zasobów Innowacji Naukowych i Technologicznych laboratorium ma na celu wykorzystanie atutów obu krajów. Chiny mają duży potencjalny rynek rozwiązań w zakresie sztucznej inteligencji i korzystną politykę wspierania innowacji. Polska posiada sektor zaawansowanych technologii, a Politechnika Warszawska jest wiodącym ośrodkiem innowacji.

Robert Nowak, dyrektor katedry sztucznej inteligencji na Politechnice Warszawskiej, został zatrudniony w charakterze eksperta do nowo otwartego laboratorium.

Nowak powiedział, że był pod wielkim wrażeniem strategii Szanghaju polegającej na stworzeniu plateau dla sztucznej inteligencji, a także jej rozwoju w zakresie udoskonalania technologii. Jako ekspert w dziedzinie bioinformatyki, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego wyraził chęć dzielenia się swoją wiedzą i poszukiwania przełomów ze swoimi chińskimi odpowiednikami.

W raporcie opublikowanym podczas zeszłorocznego Forum Innowacji w Pujiang Szanghaj został uznany za najatrakcyjniejsze chińskie miasto wśród światowych naukowców ze względu na obfite wsparcie finansowe badań naukowych i technologicznych, wiodące instytuty innowacji, wysokiej jakości obiekty oraz bogate możliwości zatrudnienia w nauki.

Raport Indeksu Szanghajskiego Centrum Innowacji Naukowo-Technologicznych 2018, oparty na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 650 czołowych naukowców z całego świata, również pokazał, że Szanghaj stał się jednym z najbardziej pożądanych ośrodków innowacji w regionie Azji i Pacyfiku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *