Nauka
Naukowcy z Chin i Europy celują w promienie gamma ze stacji kosmicznej Tiangong
Kierownik techniczny projektu, Nicolas Produit, fizyk z Uniwersytetu Genewskiego, powiedział, że teleskop zostanie zamontowany na zewnątrz Tiangong w celu poszukiwania rozbłysków gamma (GRB) – energetycznych cząstek światła pochodzących z najpotężniejszych kosmicznych eksplozji od czasu Wielki Wybuch.
W środę podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Baku w Azerbejdżanie Produit powiedział, że oczekuje się, że Polar-2 będzie wykrywał około 200 GRB rocznie przez co najmniej dwa lata.
Zauważył, że GRB odkryto po raz pierwszy ponad pięćdziesiąt lat temu, ale to, skąd pochodzą i w jaki sposób są produkowane, pozostaje słabo poznane.
Jedna z hipotez głosi, że są one wystrzeliwane ze środka eksplozji spowodowanych wydarzeniami takimi jak narodziny czarnej dziury lub zderzenie gęstych, wirujących jąder zapadających się gwiazd.
Naukowcy zaobserwowali, że eksplozje zdarzają się mniej więcej raz dziennie i towarzyszą im krótkie, ale intensywne rozbłyski promieniowania gamma. GRB są trudne do wykrycia, ponieważ zdarzają się w przypadkowych miejscach i momentach we wszechświecie.
W 2016 r. Produit był kierownikiem misji poprzedzającej Polar-2, będącej owocem współpracy badaczy ze Szwajcarii, Chin i Polski, której celem było udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące struktury, pola magnetycznego i mechanizmu emisji rozbłysków.
Zespół opracował polarymetr GRB, który spędził sześć miesięcy na pokładzie chińskiego laboratorium kosmicznego Tiangong-2, mierząc kąt rotacji cząstek światła wychwytywanych przez detektor promieni gamma.
Pierwszą misję polarną uznano za bardzo udaną, rejestrując 55 błysków i uzyskując bardzo precyzyjne pomiary dla pięciu z nich. Jednak wyniki pokazały również złożoną naturę GBR i skłoniły zespół do zbudowania znacznie większego detektora, powiedział Produit.
Chiński teleskop FAST pomaga rzucić światło na układy wirujących pająków pulsarowych
Chiński teleskop FAST pomaga rzucić światło na układy wirujących pająków pulsarowych
Jako kontynuacja misji, Polar-2 będzie korzystał z podobnych technologii, ale będzie cztery razy większy i 10 razy bardziej czuły niż jego poprzednik, dzięki opracowaniu fotopowielaczy na bazie krzemu, powiedział.
Polar-2 to jeden z siedmiu międzynarodowych eksperymentów wybranych przez Chińską Agencję Przestrzeni Załogowej (CMSA) i Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Przestrzeni Kosmicznej w 2019 r., które mają zostać zorganizowane w Tiangong.
Przemawiając na tej samej konferencji, Lyu Congmin, zastępca głównego projektanta systemu wykorzystania przestrzeni kosmicznej CMSA, powiedział, że inny projekt, opracowany przez chińskich i japońskich badaczy, dotarł już do Tiangong.
Lyu powiedział, że wkrótce rozpocznie się eksperyment skupiający się na badaniu niestabilności płomienia i spalania silnika w warunkach mikrograwitacji. Zasygnalizował także, że wkrótce można spodziewać się drugiej tury wezwań do przedstawienia międzynarodowych propozycji w sprawie Tiangong.
Odrębna misja chińsko-europejska poświęcona badaniu GRB – umieszczony w przestrzeni kosmicznej wielopasmowy astronomiczny monitor obiektów zmiennych nazwany SVOM – ma opuścić centrum wystrzeliwania satelitów Xichang na rakiecie Long March 2C na początku przyszłego roku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”