Nauka
Naukowcy wykorzystują magazynowanie grawitacyjne do gromadzenia energii odnawialnej
Naukowcy badają, czy magazynowanie grawitacyjne można wykorzystać do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Naukowcy pracujący nad projektem zbudują pilotażowy magazyn energii na małą skalę, aby zademonstrować i zweryfikować wykonalność proponowanej technologii.
Projekt „GrEnMine – Grawitacyjne magazynowanie energii na terenach pokopalnianych” finansowany jest ze środków europejskiego programu RFCS (Research Fund for Coal&Steel). To pierwszy międzynarodowy projekt badawczy w ramach programu RFCS realizowany przez konsorcjum pod przewodnictwem Politechniki Wrocławskiej. Kierownikiem zespołu badawczego uczelni jest profesor Przemysław Moczko z Wydziału Mechanicznego.
Odnawialne źródła energii mają kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej. Jednakże rosnące znaczenie tych źródeł w produkcji energii elektrycznej implikuje konieczność opracowania nowych metod magazynowania energii.
„To jedno z najważniejszych wyzwań stojących przed systemami wytwarzania energii, w których wykorzystuje się wiele różnych technologii. Rosnący udział energii odnawialnych w miksie energetycznym, w tym przypadku głównie energii wiatrowej czy fotowoltaicznej, utrudnia stabilną pracę systemów elektroenergetycznych ze względu na częste niedobory lub nadwyżki energii – mówi profesor Moczko.
Dodaje, że z tego powodu obserwujemy szybki rozwój kilku technologii magazynowania energii, których celem jest zapewnienie bezpiecznej pracy niskoemisyjnych systemów wytwarzania i dystrybucji energii, z których jedną jest magazynowanie grawitacyjne.
Jak wynika z oświadczenia uczelni, tego typu rozwiązanie w zakresie magazynowania energii to urządzenie wykorzystujące energię potencjalną dużych mas, takich jak bloki betonowe. Jedna z istniejących koncepcji zakłada urządzenie przypominające dźwig, które podnosi specjalne bloki na wysokość do 100 metrów.
«Zasada jego działania, w skrócie, jest taka, że gdy nadwyżka energii dostanie się do sieci elektrycznej, dźwig automatycznie podnosi bloki, czyli magazynuje energię, a gdy energia ma zostać zwrócona do sieci, bloki są pobierane. Elementem przetwarzającym zgromadzoną energię potencjalną na energię elektryczną jest agregat prądotwórczy z przetwornicą częstotliwości” – czytamy w komunikacie prasowym.
W ramach projektu „GrEnMine” badacze zaproponowali dwie technologie magazynowania energii: RM-GES (oparta na szynach) i CB-GES (oparta na przenośnikach), które będą szczegółowo opracowywane w trakcie projektu. Ponadto w Kopalni Węgla Brunatnego Turów, należącej do PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, zostanie zrealizowany pilotażowy projekt obejmujący małą instalację magazynowania energii, którego celem będzie demonstracja i weryfikacja wykonalności proponowanej technologii.
„Chcemy także zidentyfikować potencjał magazynowania energii na terenach pogórniczych i innych potencjalnie przydatnych lokalizacjach w Polsce i innych częściach Europy. Stworzymy w ten sposób nowe perspektywy i zaproponujemy innowacyjne sposoby rozwoju regionów związanych z energetyką konwencjonalną” – mówi profesor Moczko.
Oprócz Politechniki Wrocławskiej w skład konsorcjum naukowo-przemysłowego wchodzą Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Four Point sp. z oo, Lignitorichia Achladas SA, Oltenia Energy Complex SA, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA, Instytut Poltegor, Instytut Górnictwa Podziemnego, Politechnika Kreteńska (Grecja), Uniwersytet Petrosani (Rumunia) i Instytut Badawczy Węgla Brunatnego (Czechy).
Całkowity budżet trzyletniego projektu to ponad 3,5 mln euro, z czego 1 mln euro zostanie przeznaczone na badania na Politechnice Wrocławskiej. (PAPKA)
PAP – Nauka w Polsce, Roman Skiba
ros/ zan/ kap/
tr. RL
Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”