Nauka
Naukowcy opracowują syntetyczny zarodek, bez komórki jajowej ani nasienia
Polsko-brytyjska naukowiec Magdalena Żernicka-Goetz opracowała syntetyczny zarodek, który nie wymaga komórki jajowej ani nasienia.
Żernicka-Goetz omawiała prace na dorocznym spotkaniu Międzynarodowego Towarzystwa Badań nad Komórkami Macierzystymi w Bostonie.
„Możemy stworzyć modele podobne do ludzkich embrionów poprzez przeprogramowanie komórek” – wyjaśniła na spotkaniu.
Nie ma krótkoterminowej perspektywy wykorzystania syntetycznych embrionów w praktyce klinicznej.
Opiekun zgłosił wszczepianie ich do kobiecej macicy byłoby nielegalne i nie wiadomo, czy te struktury mają potencjał dalszego dojrzewania poza początkowe stadia.
Rozmawiając dziś rano z Breakfast, nanotechnolog i pedagog nauk ścisłych Michelle Dickinson powiedziała, że syntetyczne embriony niekoniecznie oznaczają, że można stworzyć człowieka i że należy przeprowadzić wiele dyskusji etycznych.
„Tak naprawdę nie prowadzimy na ten temat dyskusji prawnych, etycznych i moralnych, ponieważ to się wcześniej nie zdarzyło” – powiedziała.
„W obecnych badaniach to nie może stać się dzieckiem. To, co zrobili, to powiedzenie, że my zamierzamy manipulować komórką macierzystą, aby wyhodowała tylko niektóre rzeczy, na które patrzymy, więc w tym przypadku była to łożysko i woreczki jajowe. Nie ma tam serca, nie ma mózgu.
Powiedziała, że syntetyczny zarodek oznacza, że oddany zarodek nie jest potrzebny do badań nad ciążą i aborcją.
„Cóż, to dwutygodniowe okno to czas, w którym występuje większość poronień.
„Mogą faktycznie hodować te struktury przypominające zarodki, aby spróbować zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do tych poronień, a także mogą przyjrzeć się niektórym defektom genetycznym, które mogą się zdarzyć. To interesujące i oznacza, że prawdziwy embrion nie musi być używany”.
Dickinson powiedział, że technologia zawsze porusza się szybciej niż ustawodawstwo i dlatego ważne jest, aby o tym rozmawiać.
„Kiedy nauka jest wykorzystywana w dobrym celu, ten syntetyczny embrion umożliwia przeprowadzenie wielu badań bez konieczności oddawania prawdziwych embrionów”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”