technologia
Naukowcy opracowali baterię do telefonu, która ładuje się w osiem minut i wytrzymuje 68 lat! – Pierwsza wiadomość
Rzeszowska firma z potencjalnym stażem pracy wynoszącym 68 lat chce odmienić światowy rynek swoją najnowszą baterią cienkowarstwową.
Nowa technologia opracowana przez The Batteries została już opisana przez prasę branżową jako „przełomowa zasada gry”, a firma ma nadzieję rozpocząć produkcję na dużą skalę po zakończeniu prac w „fabryce pilotażowej”.
Akumulator można naładować od 0 do 100 procent w zaledwie osiem minut i został opracowany przez polskich naukowców poszukujących alternatywy dla bardziej tradycyjnych akumulatorów litowo-jonowych, które dominują na rynku od 25 lat.
Choć znane są ze swojej dużej pojemności, to ich rozmiar i waga sprawiają, że są coraz bardziej niepraktyczne, jeśli chodzi o oczekiwania współczesnej technologii.
Kierując się potrzebą stworzenia czegoś małego i szybko ładującego się, co może jednocześnie przechowywać duże ilości energii, firma The Batteries opracowała i opatentowała maleńką baterię, która wykorzystuje procesy odparowania próżniowego wzmocnione plazmą o dużej gęstości.
Zostało to już uznane za rewolucyjne. Ponieważ planeta opierała się w dużej mierze na bateriach litowo-jonowych lub litowo-polimerowych, od lat produkuje się je z materiałów wykorzystujących różne dodatkowe substancje, które wiążą główny materiał i utrzymują go na miejscu.
Chociaż jest to skuteczne, zwykle powoduje drastyczne zmniejszenie gęstości energii akumulatora.
Nowa polska technologia eliminuje natomiast potrzebę stosowania dodatkowych związków chemicznych, niemal podwajając gęstość energetyczną akumulatora do 1200 Wh/l.
Mówiąc technicznie: ponieważ elektrolity są stałe, opracowane akumulatory mają znacznie dłuższą żywotność. Dodatkowo, ponieważ są mniej reaktywne niż ciecze lub żele, gwarantuje się, że nie eksplodują, nie palą się ani nie mają wad produkcyjnych.
Poza tym charakteryzują się znacznie większą liczbą cykli ładowania – od 10 000 do 25 000. Można to porównać do ładowania standardowego akumulatora litowo-jonowego 2000 razy.
Mówiąc laikiem, gdyby urządzenie było ładowane raz dziennie przy użyciu tej przełomowej baterii, jego żywotność wyniosłaby około 68 lat – a być może trochę więcej.
Jednak na tym korzyści się nie kończą. Ponieważ pojemność robocza akumulatorów litowo-jonowych i litowo-polimerowych jest ograniczona do temperatur w zakresie od 0 do 60°C, akumulatory cienkowarstwowe mogą pracować w niskich temperaturach -40°C i maksymalnych temperaturach 170°C.
Ponadto struktura firmy okazała się sprzyjać szybkiemu rozwojowi tej nowej technologii. „Ponieważ jesteśmy pionierami tego podejścia, musieliśmy opracować nasz sprzęt od podstaw” – mówią. „Baterie stworzyły synergię między wewnętrznymi badaniami i rozwojem a zmienionym procesem produkcyjnym”.
Po ukończeniu fabryka będzie miała zdolność produkcyjną na poziomie ponad 1 MW rocznie, co oznacza, że każdego roku na rynek będzie mogło trafiać dziesiątki tysięcy takich akumulatorów.