technologia
Naukowcy odkryli źródło energii o ujemnej emisji dwutlenku węgla
Od dziesięcioleci celem naukowym było odkrycie czystego źródła energii. Podczas gdy niektórzy szukają sposobów wytwarzania energii termojądrowej, inni szukają rozwiązań energetycznych neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla w innych kierunkach. Teraz naukowcy być może poszli o krok dalej i stworzyli źródło energii o ujemnej emisji dwutlenku węgla.
Według nowy artykuł naukowy opublikowane w czasopiśmie EnergieNaukowcom udało się stworzyć odnawialne źródło energii przy użyciu alg. Proces ten zasadniczo wykorzystuje fotosyntezę, naturalny proces stosowany przez rośliny do przekształcania dwutlenku węgla w żywność.
Naukowcy odkryli, że mogą pozyskiwać energię z rośliny, zawieszając glony w dwumilimetrowym roztworze w komorze anodowej i katodowej i oddzielając je od siebie za pomocą membrany do wymiany protonów w kształcie plastra miodu. Co więcej, źródło energii jest technologią całkowicie ujemną pod względem emisji dwutlenku węgla.
Dzieje się tak dlatego, że jedynym wytwarzanym produktem ubocznym jest woda, a cały proces rozpoczyna się od absorpcji dwutlenku węgla. Oznacza to, że jest to coś więcej niż tylko technologia o zerowej emisji, ponieważ w rzeczywistości usuwa węgiel z atmosfery, a nie uwalnia go więcej.
Cały proces polega na wychwytywaniu elektronów wytwarzanych przez algi podczas fotosyntezy i wykorzystywaniu ich do wytwarzania energii elektrycznej. Jak dotąd badacze ustalili maksymalne możliwe napięcie końcowe wynoszące 1,0 V dla pojedynczego mikrofotosyntetycznego ogniwa prądowego.
Oznacza to, że zwiększenie skali źródła energii o ujemnej emisji dwutlenku węgla, które faktycznie zasila miasto, będzie zupełnie inną sprawą. Naukowcy uważają jednak, że przy wystarczającej liczbie badań i rozwoju moglibyśmy osiągnąć taki poziom, że całe miasta mogłyby korzystać ze źródła energii, przyczyniając się w ten sposób do znacznego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
A ponieważ badacze nie używają niebezpiecznych gazów ani mikrowłókien, nie muszą się martwić o utylizację w dłuższej perspektywie – jest to problem, z którym obecnie mamy do czynienia ze względu na trudność w utylizacji krzemowych chipów komputerowych używanych do sterowania wieloma obecnymi systemy energetyczne, z którymi musimy sobie poradzić.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”