Connect with us

Świat

Naukowcy biją na alarm: Arktyka przechodzi w nowy klimat

Published

on

Naukowcy biją na alarm: Arktyka przechodzi w nowy klimat

W Arktyce pojawia się nowy klimat: naukowcy donoszą w czasopiśmie Nature Climate Change z mniejszą ilością lodu, większą ilością opadów i cieplejszym powietrzem.

Klimat w ocieplającej się Arktyce się zmienia. Zmniejsza się ilość lodu, rosną temperatury i coraz częściej pada.

Na dużych szerokościach geograficznych pogoda może się zmieniać każdego roku. Może być więcej lub mniej marynarzy, cieplejsze lub chłodniejsze zimy, krótsze lub dłuższe okresy opadów deszczu lub śniegu. Jednak ostatnie badania pokazują, że zmiany te w ostatnich latach wykraczają poza znane w przeszłości granice i idą silnie w kierunku ocieplenia.

Naukowcy z National Center for Atmospheric Research (USA), którzy wygłosili wykład badawczy na temat kształtowania się „nowego klimatu arktycznego” w Arktyce.

Zakres zmiany jest znaczący – z grubszapisze główna autorka badań, Laura Landrum. Mamy do czynienia z okresem tak szybkich zmian, że obserwacje poprzednich wzorców pogodowych nie dają nam pojęcia, czego spodziewać się w przyszłym roku..

Jak dodajeArktyka wkracza w zupełnie nowy klimatniż kilka dekad temu. Lód morski Arktyki stopił się tak bardzo w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, że nawet w niezwykle zimnym roku ilość lodu latem nie osiągnie poziomu z połowy XX wieku. i więcej deszczu.

Prognozy na najbliższe dziesięciolecia opierają się między innymi na obliczeniach emisji gazów cieplarnianych. Gdyby emisje zostały zredukowane, tempo zmian w Arktyce mogłoby spowolnić.

Zmiany klimatyczne na dalekiej północy zachodzą szybciej niż na niskich szerokościach geograficznych. Dzieje się tak, ponieważ zmniejszając jasną powierzchnię śniegu i lodu, która odbija promienie słoneczne, pochłania więcej promieni. Mniej lodu morskiego oznacza, że ​​na jego miejscu jest woda, która pochłania energię słoneczną. Im cieplejsza woda, tym z roku na rok cieńszy lód.

READ  Co najmniej 22 osoby zginęły w wyniku zawalenia się budynku szkoły w Nigerii | Aktualności

Scenariusz zakładający wcześniejsze emisje gazów cieplarnianych sugeruje nawet, że Arktyka może być wolna od lodu przez trzy do dziesięciu miesięcy w roku do końca tego stulecia.

SPRAWDŹ TAKŻE: E-podręcznik wychwalał skutki globalnego ocieplenia. Nie wróci na rządową stronę internetową

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *