Świat
NATO określa, jak zareaguje, jeśli Chiny dostarczą Rosji broń
Boris Pistorius, minister obrony Niemiec, przedstawił w zarysie reakcję NATO, gdyby Chiny dostarczyły Rosji broń w toczącej się wojnie na Ukrainie.
Przemawiając w kuluarach szczytu w Sztokholmie, Pistorius powiedział, że poparcie dla Kijowa wzrośnie jeszcze bardziej, jeśli Chiny zaczną dostarczać broń do Rosji, poinformował DW News w czwartek, zauważając, że minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg również powiedzieli, że będą wziął udział w spotkaniu w Sztokholmie i omówił dostawę broni do Kijowa.
Chiny zaprzeczyły zarzutom, jakoby sugerowały dostawy broni do Rosji. Dyrektor CIA William Burns powiedział, że Stany Zjednoczone są „przekonane”, że Pekin rozważa dostarczenie Moskwie śmiercionośnego sprzętu w celu wsparcia inwazji na Ukrainę.
Burns powiedział CBS 26 lutego, że jego zdaniem ostateczna decyzja nie została podjęta i że nie ma dowodów na „faktyczne dostawy śmiercionośnego sprzętu”. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Białego Domu, Jake Sullivan, powiedział w rozmowie z siecią, że takie posunięcie „pociągnęłoby za sobą realne koszty dla Chin”.
Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang zaprzeczył tym twierdzeniom, mówiąc dziennikarzom na marginesie dorocznej sesji parlamentarnej Chin w niedzielę, że Pekin „nie spowodował kryzysu… Nie jest stroną kryzysu”.
„I nie dostarczyła broni żadnej ze stron konfliktu. Dlaczego, u licha, obwinia się Chiny i nakłada na nie sankcje? To jest absolutnie nie do przyjęcia” – powiedział Qin. „Wydaje się, że niewidzialna ręka naciska na przedłużenie i eskalację konfliktu. Kryzys ukraiński to tragedia, której można było uniknąć”.
Wcześniej, 20 lutego, Wang Wenbin, rzecznik chińskiego MSZ, oskarżył Stany Zjednoczone o „przerzucanie winy i szerzenie dezinformacji”.
„To Stany Zjednoczone, a nie Chiny, nieustannie wysyłają broń na pole bitwy” – powiedział Wang.
Według danych opublikowanych 21 lutego przez niemiecki Instytut Gospodarki Światowej w Kilonii, globalna pomoc wojenna dla Ukrainy na dzień 15 stycznia wyniosła 143,6 mld euro (152,7 mld dolarów).
Stany Zjednoczone są największym ofiarodawcą dla Ukrainy pod względem całkowitej pomocy finansowej. Waszyngton zobowiązał się również do dostarczenia Kijowowi 31 amerykańskich czołgów Abrams. Joe Biden nazwał je „najpotężniejszymi czołgami na świecie”.
Czy masz wskazówkę na temat wiadomości ze świata tydzień wiadomości powinien zakrywać? Czy masz pytanie dotyczące wojny rosyjsko-ukraińskiej? Daj nam znać pod adresem [email protected].
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”