Connect with us

Nauka

Następuje pierwszy start polskiej rakiety suborbitalnej

Published

on

Następuje pierwszy start polskiej rakiety suborbitalnej

21 czerwca polska firma SpaceForest przeprowadziła pierwszy start rakiety suborbitalnej PERUN. Udało mu się osiągnąć wysokość 22 km.

Rakieta PERUN. źródło: SpaceForest

Rakieta PERUN została zaprojektowana do przeprowadzania eksperymentów w mikrograwitacji. Ma konstrukcję jednoetapową i jest uruchamiany z platformy mobilnej. Jego długość wynosi 11,5 m, średnica 0,45 m, a masa startowa 970 kg. Materiały kompozytowe są szeroko stosowane w konstrukcji rakiet, a jako elektrownię wykorzystuje się silnik hybrydowy SF 1000 zasilany modyfikowaną parafiną.

PERUN może przewieźć do 50 kg ładunku na wysokość 150 km. Według SpaceForest koszt dostawy 1 kg wynosi 5000 dolarów. Po zakończeniu lotu stopień i przedział ładunkowy wracają na spadochronie na Ziemię i są umieszczane na Morzu Bałtyckim, po czym mogą zostać ponownie wykorzystane.

Profil lotu rakiety PERUN. źródło: SpaceForest

Pierwotnie start PERUNA miał nastąpić 19 czerwca, ostatecznie przesunięto go na 21 czerwca. Celem debiutanckiego lotu było osiągnięcie wysokości 50 km. Podczas lotu wykryto jednak anomalię, dlatego zdecydowano się go zakończyć wcześniej. Po wyłączeniu silnika scena i jednostka ładunkowa zostały ochlapane i pomyślnie podniesione przez statek. Maksymalna osiągnięta wysokość wyniosła 22 km.

Zdjęcie wykonane przez rakietę PERUN podczas pierwszego lotu. źródło: SpaceForest

Jak podaje SpaceForest, podczas kolejnego startu PERUN-a planowane jest ponowne przetestowanie podwyższonego stopnia. Nowy lot ma odbyć się przed końcem tego roku.

PERUN nie jest jedynym projektem SpaceForest. Firma jest także częścią zespołu opracowującego dla ESA rakietę nośną wielokrotnego użytku Themis. Pracuje nad systemem GFCS (Green Flip Control System), czyli pomocniczym silnikiem rakietowym odpowiedzialnym za wykonanie manewru „flip” przed powrotem sceny na Ziemię.

Według https://europeanspaceflight.com

Śledź nas na Twitterze, aby otrzymywać najciekawsze wiadomości kosmiczne tamtych czasów
https://twitter.com/ust_magazine

READ  Ponieważ wirus skraca czas zajęć, nauczyciele muszą opuszczać zajęcia

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *