Connect with us

technologia

NASK testuje nową polską technologię kwantową

Published

on

NASK testuje nową polską technologię kwantową

Kwantowy generator liczb losowych umożliwi szyfrowanie komunikacji satelitarnej i światłowodowej. Urządzenie prosto z polskiej fabryki jest gotowe do testów w NASK – mówi dr hab. Marek Życzkowski z Wojskowej Akademii Technicznej.

To pierwszy ukończony element kwantowego systemu dystrybucji kluczy opracowanego w Wojskowej Akademii Technicznej.

W POLSCE PROWADZI SIĘ KOMPUTER KWANTOWY

„Polska technologia kwantowa: generator liczb losowych to jedna z form ochrony przed atakami na sieci światłowodowe, które można przeprowadzić za pomocą komputera kwantowego” – mówi kierownik projektu dr hab. Życzkowskiego.

Dodaje, że takiego komputera jeszcze nie ma i dlatego światłowody są bezpieczne. Jednak po utworzeniu urządzenie odszyfrowuje klucze szyfrujące w ciągu kilku godzin i wykonuje obliczenia, które obecnie zajęłyby lata. Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej budują i udoskonalają własne urządzenia do generowania i dystrybucji klucza kwantowego (QKD) w oparciu o fotony pojedyncze i splątane.

Generator kwantowy, foto.  Marka Życzkowskiego
Generator kwantowy, foto. Marka Życzkowskiego

Czy można wygrać na loterii?

Oprócz zastosowań wojskowych polskiego generatora dr. Życzkowskiego jego przydatność (po drobnych modyfikacjach) dla loterii, banków i operatorów telekomunikacyjnych – do generowania kluczy szyfrujących. „Jeśli liczby są generowane numerycznie na zwykłym komputerze, są powtarzalne”. „Generator kwantowy generuje liczby losowe w oparciu o zjawiska fizyki kwantowej, których nie da się przewidzieć w żadnym urządzeniu” – mówi.

Generator kwantowy umożliwia nawiązanie bezpiecznego połączenia. Za bezpieczeństwo odpowiada kod kwantowy szyfrujący wiadomości publiczne. Całkowicie losowe liczby są generowane przez foton (najmniejszą cząsteczkę światła) losowo wybierającą ścieżkę w tak zwanym sprzęgaczu światłowodowym.

Generator tłumi impuls lasera do bardzo niskiej energii, poniżej poziomu energii pojedynczego fotonu. Tłumiony kwant światła losowo wybiera swoją ścieżkę w sprzęgaczu światłowodowym – albo trafia na wyjście „0”, albo „1”. Detektory wykrywają pojedyncze fotony i na podstawie ich „wyboru” generują bity 0 i 1 oraz z nich liczby. Liczby te służą wówczas m.in. do szyfrowania danych.

READ  Opinia o wersji beta Battlefield 2042 „Zdecydowanie pozytywna”; Czuje się „bardzo dobrze” pod względem zapotrzebowania graczy

Wygenerowanie ciągu liczb losowych nie jest łatwe

Miesiąc temu generator liczb losowych został dostarczony do Wojskowej Akademii Technicznej z fabryki konsorcjanta TELDAT. Jest testowany w rzeczywistych sieciach światłowodowych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK (również członek konsorcjum).

Docelowo w ramach projektu finansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju powstaną dwa generatory liczb losowych, które umożliwią rozpoczęcie kwantowej dystrybucji klucza. Każdy będzie miał własne oprogramowanie, elektronikę i procesor FPGA. Jest to całkowicie polska technologia – autorskie narzędzie dla wojska do zastosowań kryptologicznych na 8 (prawie 9) stopniu wdrożenia. Dr. Życzkowski podkreśla, że ​​autorskie technologie są najbezpieczniejsze dla kraju.

Nad generatorem kwantowym pracowały także inne instytucje naukowe, m.in. Uniwersytet Gdański wraz z chilijskim Universidad de Concepción, gdzie powstał generator liczb losowych dla loterii państwowej w Chile. Więcej na ten temat – na stronie Uniwersytetu Gdańskiego.

KOMPUTERY KWANTOWE – ZAGROŻENIE CZY BEZPIECZEŃSTWO

W ramach projektu kierowanego przez Wojskową Akademię Techniczną opracowywane są trzy urządzenia do ochrony danych w sieciach komputerowych. „Generator liczb losowych to sukces na drodze do prawidłowego wdrożenia pozostałych urządzeń, które obecnie kończymy: kwantowego systemu dystrybucji klucza i systemu kodowania fazowego” – mówi dr hab. Życzkowskiego. Wszystko to razem zwiększy poziom bezpieczeństwa transmisji satelitarnej. Ponadto sekcje światłowodowe są chronione przed podsłuchem i przechwytywaniem wrogich danych.

Naukowiec opowiedział już wcześniej portalowi Science in Poland o tym szerszym obrazie. Zestaw uzupełnia „Generator stanu splątanego” i system wymiany kluczy dla splątanych fotonów. Taka wymiana danych umożliwia ochronę przed atakami na kable światłowodowe, gdy dotychczasowe zakodowane klucze szyfrujące nie są już wystarczające. Więcej o zjawisku splątania fotonów i generatorze stanu splątanego – na TEJ stronie.

Najnowsze urządzenie powstało w ramach projektu „Technologie optyczne kryptologii kwantowej dla ochrony danych w sieciach teleinformatycznych”. Należy do grupy tzw. generatorów liczb losowych (TRNG), w których bity generowane jeden po drugim są całkowicie nieprzewidywalne. Dowiedz się więcej na temat Strona Wojskowej Akademii Technicznej.

READ  Według ekspertów ds. bezpieczeństwa przerażający sposób na stwierdzenie, czy Twój iPhone jest śledzony

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ zan/ kap/

tr.RL

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *