Gospodarka
Narodowy Bank Polski pozostawia stopy procentowe na niezmienionym poziomie; Sytuacja gospodarcza słaba
Referencyjna stopa procentowa pozostaje na poziomie 5,75 proc., stopa lombardowa na poziomie 6,25 proc., stopa depozytowa na poziomie 5,25 proc., stopa redyskonta weksla na poziomie 5,80 proc., a stopa dyskontowa na poziomie 5,85 proc. – wynika z komunikatu NBP.
Rada Polityki Pieniężnej Polskiego Banku Centralnego podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie w związku z utrzymującą się słabą sytuacją gospodarczą i utrzymującym się spadkiem inflacji. Dane wskazują na przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce na początku tego roku. Roczna dynamika sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej była w styczniu i lutym wyraźnie dodatnia.
Rada uważa, że obecny poziom stóp procentowych NBP przyczynia się do osiągnięcia celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
Napływające dane sugerują przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce na początku tego roku.
W styczniu i lutym br. roczne dynamiki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej były znacząco dodatnie.
Sytuacja na rynku pracy pozostaje dobra, a bezrobocie niskie. Choć liczba pracujących utrzymuje się na wysokim poziomie, w lutym br. zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie roczna dynamika wynagrodzeń była wyższa niż na koniec 2023 roku.
Według wstępnych szacunków GUS, inflacja oparta na rocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumenckich (CPI) spadła w marcu br. do 1,9 proc. z 2,8 proc. w lutym. Według szacunków, w marcu inflacja bazowa ponownie znacząco spadła.
Pomimo obserwowanego ożywienia gospodarczego, presja popytowa i kosztowa w polskiej gospodarce pozostaje niska, co skutkuje niższą inflacją w kraju w obliczu słabszej sytuacji gospodarczej i spadającej presji inflacyjnej za granicą.
Dlatego też oczekuje się, że roczna dynamika CPI w nadchodzących miesiącach będzie kształtować się na poziomie zgodnym z celem inflacyjnym NBP, jak podano w komunikacie prasowym NBP.
Jeśli ceny energii wzrosną, inflacja może znacznie wzrosnąć w drugiej połowie 2024 r. – stwierdził.
Biuro informacyjne Fibre2Fashion (DS)
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”