Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Narodowy Bank Polski planuje obniżkę stóp procentowych w listopadzie, po czym nastąpi pauza | Pstryknąć

Published

on

Narodowy Bank Polski planuje obniżkę stóp procentowych w listopadzie, po czym nastąpi pauza |  Pstryknąć

Według wstępnych szacunków inflacja CPI w październiku uległa dalszemu osłabieniu i była nieco niższa od oczekiwań rynku. W takich warunkach wybór polityki polega na pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie lub obniżeniu ich o 25 punktów bazowych (do 5,50%), co uważamy za scenariusz bazowy.

Bank centralny opublikuje także nowe prognozy makroekonomiczne, które również mają dostarczyć ważnych wskazówek politycznych. Ogólnie rzecz biorąc, w 2024 r. prawdopodobnie nastąpi ożywienie gospodarcze, a dominującą rolę będzie odgrywać konsumpcja. Jednocześnie ścieżka inflacji powinna zostać skorygowana w dół ze względu na niższy punkt startowy, ale to ponownie sugeruje, że wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich powróci do celu dopiero na poziomie 2,5% (+/- 1 pkt proc.) w 2025 r. Zobaczymy też, czy dodana zostanie prognoza na 2026 rok, bo to też może przynieść kilka wskazówek do dalszych decyzji.

Konferencja prasowa Prezesa Narodowego Banku Polskiego Glapińskiego będzie z uwagą śledzona przez rynki, gdyż może dostarczyć wskazówek co do przyszłego kierunku polityki banku centralnego. Powszechnie oczekuje się, że Rada będzie miała przerwę w grudniu, ponieważ podmioty ustalające stopy procentowe zazwyczaj unikają podejmowania decyzji w ostatnim miesiącu roku, chyba że istnieje pilna potrzeba podjęcia działań politycznych, a spodziewamy się, że w tym roku tak się nie stanie. W kolejnych miesiącach przerwa może zostać przedłużona, gdyż Rada Polityki Pieniężnej chce poczekać na wpływ decyzji administracyjnych i politycznych. Istnieje duża niepewność co do zerowego podatku VAT na żywność, regulowanych cen energii elektrycznej i gazu, środków politycznych mających na celu ograniczenie wzrostu kosztów energii i ich wpływu na inflację na początku roku.

Nie wykluczamy, że Rada wstrzyma się z działaniami politycznymi do czasu marcowej prognozy NBP, aby uzyskać jaśniejszy obraz perspektyw inflacji. Perspektywy budżetu dostarczają także argumentów za ostrożniejszym podejściem do łagodzenia polityki pieniężnej. W projekcie budżetu na 2024 r. sporządzonym przez obecny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) przewidywano już znaczną lukę budżetową (prawie 5% PKB i 6% potrzeb pożyczkowych PKB). Nowy rząd koalicyjny dawnej opozycji (Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga, Nowa Lewica) prawdopodobnie spełni część obietnic budżetowych z kampanii wyborczej i zwiększy do 2024 r. deficyt budżetowy do 5,5-6,0% PKB oraz obowiązek pożyczkowy do 2024 r. 7%. PKB).

READ  Uchodźcy z Ukrainy w Polsce: aktualizacja profili, wrzesień 2022 r. – Polska