Najważniejsze wiadomości
Narciarstwo w Polsce 2020. Stoki narciarskie – telefon Światowej Organizacji Zdrowia WHO
Światowa Organizacja Zdrowia zwróciła się do rządów o ostrożność w planach na nadchodzący sezon narciarski. Według WHO ważne jest, aby uważać na zagrożenia związane z gromadzeniem się ludzi na małych obszarach, ponieważ może to prowadzić do szybkiego rozprzestrzeniania się koronawirusa.
„Prosimy wszystkie kraje, aby przyjrzały się sezonowi narciarskiemu i innym możliwościom masowych zgromadzeń oraz bardzo, bardzo uważnie przyjrzały się ryzyku z tym związanym” – powiedział Mike Ryan, wiodący ekspert ds. Kryzysów w WHO.
Jednak WHO odmówiła wydania rządom konkretnych zaleceń, czy zezwolić na otwieranie ośrodków narciarskich i sportów zimowych.
Kontrola stacji narciarskich
Na początku minionego tygodnia wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin oraz wiceminister gospodarki Andrzej Gut-Mostowy przeprowadzili konsultacje z branżą narciarską w Polsce. Gowin zapowiedział we wtorek, że dopracowany został protokół higieny użytkowania stacji narciarskich, a stoki będą otwarte zimą. W miniony weekend nieliczne wyciągi narciarskie były pełne ludzi.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniłJeśli odpowiedzialność społeczna nie zostanie zrealizowana, jako pierwsza w Radzie Ministrów będzie rekomendować Prezesowi Rady Ministrów zamknięcie stoków. Szef resortu zdrowia zapowiedział też, że w przyszły weekend odbędą się oględziny stoków.
– Rozmawiałem dziś rano z inspektorem sanitarnym. Z policją porozmawiamy też w ten weekend o przeprowadzaniu takich kontroli, które dotyczą przestrzegania reżimu sanitarnego – wyjaśnił. Jak wspominał, wytyczne zostały uzgodnione z właścicielami stacji narciarskich.
Minister zaznaczył, że „nie mówimy o jeździe na stoku, ale o punktach krytycznych przy wejściu na kolejkę linową”.
Dyskusja w Europie
Porozmawiaj o sezonie narciarskim trwa na forum europejskim.
– Wszystkie spotkania towarzyskie typowe dla okresu świątecznego są niedozwolone. Nie możemy zgodzić się na ogromne wakacje na śniegu, powiedział w zeszłym tygodniu włoski premier Giuseppe Conte. Następnie zauważył: „Wszystko w urlopie na śniegu wymyka się spod kontroli.
Conte powiedział, że prowadzi rozmowy w sprawie wspólnych europejskich zasad korzystania z ośrodków narciarskich z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel.
Komisarz UE ds. Zdrowia Stela Kiriakidu powiedziała w czwartek w wywiadzie dla włoskiego dziennika Corriere della Sera: „Pracujemy nad wzmocnieniem koordynacji działań związanych z wakacjami. Wkrótce przedstawimy nasze zalecenia, aby zapewnić nam maksymalne bezpieczeństwo blisko.”
– Widzimy światło w tunelu dzięki wiadomościom o szczepionkach, ale zbyt wczesne zniesienie ograniczeń zwiększa ryzyko wzrostu infekcji – powiedział Kiriakidu.
Zapytana o hipotezę blokowania sezonu narciarskiego w całej UE, wykluczyła taką możliwość, mówiąc: „Nie ma formuły, która byłaby ważna dla wszystkich, ponieważ kraje mają różne sytuacje epidemiczne”. „Dopóki szczepionki nie będą dostępne, a krytyczna masa ludzi nie zostanie zaszczepiona, zachęcamy państwa członkowskie do kontynuowania wysiłków na rzecz ograniczenia pandemii” – powiedział Kiriakidu.
Kanclerz Angela Merkel powiedziała w poniedziałek, że „kraje UE nie powinny osłabiać ograniczeń w kontaktach, aby sezon narciarski mógł rozpocząć się wcześniej”. Podobną opinię wyraziła w zeszłym tygodniu, stwierdzając, że kraje alpejskie powinny zamknąć swoje ośrodki narciarskie, ale porozumienie z sąsiednią Austrią w tej sprawie jest bardzo trudne.
Reuters przypomina, że podczas pierwszej fali epidemii na początku tego roku wielu Niemców zostało zarażonych w austriackim ośrodku narciarskim Ischgl.
Wyciągi narciarskie we Włoszech, Francji, Niemczech, Austrii i Słowenii są obecnie zamknięte. Jednak w Szwajcarii stoki pozostaną na razie otwarte.
Główne źródło zdjęć: Shutterstock
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.