Connect with us

Nauka

Należy zacieśniać i wzmacniać więzi między Pakistanem a Białorusią

Published

on

Należy zacieśniać i wzmacniać więzi między Pakistanem a Białorusią

Republika Białoruś jest krajem śródlądowym w Europie Wschodniej. Graniczy z Rosją na wschodzie i północnym wschodzie, Ukrainą na południu, Polską na zachodzie oraz Litwą i Łotwą na północnym zachodzie. Zajmując powierzchnię 207 600 kilometrów kwadratowych i licząc 9,2 miliona mieszkańców, Białoruś jest 13. największym i 20. najbardziej zaludnionym krajem w Europie. Kraj ma klimat hemiborealny i jest administracyjnie podzielony na siedem regionów. Mińsk jest stolicą i największym miastem. Białoruś jest krajem rozwijającym się, zajmującym 60. miejsce w rankingu Human Development Index. Kraj jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych od momentu jej powstania i przystąpił do WNP, OUBZ, EUG, OBWE i Ruchu Państw Niezaangażowanych. Nie wykazuje aspiracji do członkostwa w Unii Europejskiej, ale utrzymuje stosunki bilateralne z blokiem, a także uczestniczy w dwóch projektach unijnych, Inicjatywie Baku i Partnerstwie Wschodnim. Jego strategiczne położenie zyskało na znaczeniu w związku z kryzysem na Ukrainie i stało się przedmiotem zainteresowania świata zachodniego ze względu na bliskie stosunki z Rosją.

Stosunki białorusko-pakistańskie odnoszą się do obecnych i historycznych relacji między Białorusią a Pakistanem. Pakistan był jednym z pierwszych krajów, które uznały Białoruś po rozpadzie Związku Radzieckiego w 1991 roku. Pakistan ma ambasadę w Mińsku; Białoruś utrzymuje ambasadę w Islamabadzie.

Pakistan i Białoruś utworzyły spółki joint venture (JV) w branży tekstylnej, farmaceutycznej i oświetleniowej, dzieląc się wiedzą technologiczną. Import Pakistanu z Białorusi wyniósł 42,65 mln USD i składał się głównie z traktorów (62,04%), przędzy ze sztucznego włókna (13,01%) i opon gumowych (8,06%). Białoruś pochwaliła rolę i wysiłki Pakistanu w zaprowadzeniu pokoju i stabilności na świecie poprzez walkę z terroryzmem i zaoferowała pełne wsparcie swojego kraju w tej walce.

Na zaproszenie Ministra Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Pakistanu, JE Bilawal Bhutto Zardari, Ministra Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś, JE Mr. Siergiej Aleinik odwiedził Islamabad w dniach 30-31 maja 2023 r. z oficjalną wizytą.

READ  Rok 2020 był śmiertelny, ale w jednym kraju pandemia uratowała tysiące istnień

Podczas wizyty minister spraw zagranicznych Siergiej Aleinik złożył kurtuazyjną wizytę premierowi JE p. Muhammadem Shehbazem Sharifem i szefem sztabu armii, generałem Asimem Munirem, oprócz prowadzenia kompleksowych rozmów dwustronnych na szczeblu delegacji.

JEŚLI Mr. Siergiej Aleinik spotkał się także z ministrem gospodarki Islamskiej Republiki Pakistanu JE Sardarem Ayazem Sadiqiem.

Podczas spotkania obaj kanclerze odbyli w atmosferze przyjaźni i wzajemnego zrozumienia szeroką i merytoryczną dyskusję na różnorodne tematy, m.in. współpracę polityczną, gospodarczą, technologiczną, kulturalną, edukacyjną i wielostronną. Obie strony zgodziły się podjąć praktyczne kroki, aby przełożyć wzajemną dobrą wolę między dwoma rządami i ich obywatelami na namacalną współpracę w różnych dziedzinach.

Ministrowie wyrazili zadowolenie z przyjaznych, opartych na wzajemnym szacunku, przyjaźni i zaufaniu stosunkach między Republiką Białorusi a Islamską Republiką Pakistanu oraz wysoko ocenili dwustronne spotkania i interakcję na najwyższym szczeblu, jakie miały miejsce w ostatnich latach.

Ministrowie docenili odbycie w Mińsku 6. Sesji Białorusko-Pakistańskiej Wspólnej Komisji ds. Współpracy Handlowej i Gospodarczej w dniach 12-13 stycznia 2023 r. pod przewodnictwem Ministra Energetyki Republiki Białoruś Wiktora Karankewicza i Ministra Federalnego Energii Islamskiej Republiki Pakistanu JE Khurram Dastgir Khan.

Ministrowie wyrazili zainteresowanie zacieśnieniem współpracy w ramach Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Organizacji Narodów Zjednoczonych i innych organizacji międzynarodowych w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania i potwierdzili gotowość do wzajemnego wspierania się.

Ministrowie odnotowali chęć obu krajów do rozszerzenia ram prawnych stosunków dwustronnych i z zadowoleniem przyjęli podpisanie

Umowa między Rządem Republiki Białorusi a Rządem Islamskiej Republiki Pakistanu w sprawie zniesienia wiz dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych oraz między Instytutem Studiów Strategicznych Islamabadu a Instytutem Badań Strategicznych im. Białoruś.

Ministrowie zamierzają wspierać inicjatywy biznesowe mające na celu rozwój współpracy handlowej i przemysłowej między obydwoma krajami, m.in. poprzez udział w wystawach i imprezach targowych w obu krajach, prowadzenie bezpośrednich i internetowych negocjacji oraz narad biznesu.

READ  Chcesz pomalować paznokcie, ale masz mało czasu i pieniędzy?

Biorąc pod uwagę, że 3 lutego 2024 roku minie 30. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Białorusią a Pakistanem, ministrowie z zadowoleniem przyjęli zamiar opracowania planu wspólnych wydarzeń poświęconych rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych.

Minister Spraw Zagranicznych Republiki Białoruś podziękował za przyjęcie delegacji białoruskiej i zaprosił Ministra Spraw Zagranicznych Islamskiej Republiki Pakistanu do złożenia wizyty w Republice Białoruś w odpowiednim czasie. Zaproszenie zostało przyjęte z wdzięcznością, a terminy wizyty zostaną uzgodnione drogą dyplomatyczną.

Oba kraje są zobowiązane do wzajemnego wspierania się i korzystania ze swoich mocnych stron. Pożądane jest przez obie strony wzbogacenie i umocnienie stosunków we wszystkich dziedzinach życia, obejmujących handel, gospodarkę, przemysł, naukę i technikę, edukację itp. Niech żyje przyjaźń Pak-Białoruś.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *