Connect with us

Nauka

Największa w historii detekcja pola magnetycznego galaktyki

Published

on

Największa w historii detekcja pola magnetycznego galaktyki

Korzystając z Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), astronomowie wykryli pole magnetyczne galaktyki tak odległej, że jej światło potrzebowało ponad 11 miliardów lat, aby dotrzeć do nas: widzimy je takim, jakim było, gdy Wszechświat miał zaledwie 2,5 roku. miliardy lat. Wynik dostarcza astronomom ważnych wskazówek na temat powstania pól magnetycznych galaktyk takich jak Droga Mleczna.

Wiele ciał astronomicznych we Wszechświecie ma pola magnetyczne, niezależnie od tego, czy są to planety, gwiazdy, czy galaktyki. „Wiele osób może nie być świadomych, że cała nasza galaktyka i inne galaktyki są wypełnione polami magnetycznymi rozciągającymi się na dziesiątki tysięcy lat świetlnych” – mówi James Geach, profesor astrofizyki na Uniwersytecie w Hertfordshire w Wielkiej Brytanii i autor części głównej z książki. badanie opublikowane dzisiaj w Nature.

„Właściwie niewiele wiemy o tym, jak powstają te pola, mimo że mają one fundamentalne znaczenie dla ewolucji galaktyk” – dodaje Enrique Lopez Rodriguez, badacz z Uniwersytetu Stanforda w USA, który również brał udział w badaniach. Nie jest jasne, jak wcześnie i jak szybko tworzą się pola magnetyczne w galaktykach, ponieważ do tej pory astronomowie mapowali pola magnetyczne tylko w bliskich nam galaktykach.

Teraz, używając DUSZAw którym Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) jest partnerem, Geach i jego zespół odkryli w pełni uformowane pole magnetyczne w odległej galaktyce, o strukturze podobnej do tej obserwowanej w pobliskich galaktykach. Pole to jest około 1000 razy słabsze niż ziemskie pole magnetyczne, ale rozciąga się na ponad 16 000 lat świetlnych.

„To odkrycie dostarcza nam nowych wskazówek na temat powstawania pól magnetycznych w skali galaktycznej” – wyjaśnia Geach. Obserwacje w pełni rozwiniętego pola magnetycznego na początku historii Wszechświata wskazują, że pola magnetyczne obejmujące całe galaktyki mogą powstawać szybko, gdy młode galaktyki wciąż rosną.

READ  Globalna i regionalna analiza perspektyw obrony 2023

Zespół uważa, że ​​intensywne powstawanie gwiazd we wczesnym Wszechświecie mogło odegrać rolę w przyspieszeniu rozwoju pól. Co więcej, pola te mogą z kolei wpływać na sposób powstawania kolejnych pokoleń gwiazd. Współautor i astronom ESO Rob Ivison twierdzi, że odkrycie otwiera „nowe okno na wewnętrzne funkcjonowanie galaktyk, ponieważ pola magnetyczne są powiązane z materią, z której powstają nowe gwiazdy”.

Aby dokonać tego odkrycia, zespół szukał światła emitowanego przez ziarna pyłu w odległej galaktyce 9io9 [1]. Galaktyki są pełne ziaren pyłu, a gdy występuje pole magnetyczne, ziarna mają tendencję do ustawiania się w jednej linii, a emitowane przez nie światło staje się spolaryzowany. Oznacza to, że fale świetlne oscylują w preferowanym kierunku, a nie losowo. Kiedy ALMA wykryła i zmapowała spolaryzowany sygnał pochodzący z 9io9, po raz pierwszy potwierdzono obecność pola magnetycznego w bardzo odległej galaktyce.

„Żaden inny teleskop nie mógłby tego osiągnąć” – mówi Geach. Mamy nadzieję, że dzięki tym i przyszłym obserwacjom odległych pól magnetycznych tajemnica powstawania tych podstawowych cech galaktycznych zacznie być rozwiązywana.

Klas

[1] 9io9 odkryto w ramach obywatelskiego projektu naukowego. W odkryciu pomogli widzowie programu telewizyjnego BBC Stargazing Live, kiedy w 2014 roku przez trzy noce publiczność mogła przyjrzeć się milionom zdjęć w poszukiwaniu odległych galaktyk.

Więcej informacji

Badania te zostały zaprezentowane w artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature.

W skład zespołu wchodzi JE Geach (Centrum Badań Astrofizycznych, Szkoła Fizyki, Inżynierii i Informatyki, Uniwersytet w Hertfordshire, Wielka Brytania [Hertfordshire]), E. Lopez-Rodriguez (Kavli Institute for Particle Astrophysics and Cosmology, Stanford University, USA), MJ Doherty (Hertfordshire), Jianhang Chen (Europejskie Obserwatorium Południowe, Garching, Niemcy [ESO]), RJ Ivison (ESO), GJ Bendo (Węzeł Regionalnego Centrum ALMA w Wielkiej Brytanii, Centrum Astrofizyki Jodrell Bank, Wydział Fizyki i Astronomii, Uniwersytet w Manchesterze, Wielka Brytania), S. Dye (Szkoła Fizyki i Astronomii, Uniwersytet w Nottingham, Wielka Brytania) i KEK Coppin (Hertfordshire).

Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) umożliwia naukowcom z całego świata odkrywanie tajemnic Wszechświata z korzyścią dla wszystkich. Projektujemy, budujemy i obsługujemy światowej klasy obserwatoria naziemne, które astronomowie wykorzystują do rozwiązywania ciekawych problemów i szerzenia fascynacji astronomią, a także wspieramy międzynarodową współpracę w dziedzinie astronomii. Założone jako organizacja międzyrządowa w 1962 r., ESO jest dziś wspierane przez 16 państw członkowskich (Austria, Belgia, Czechy, Dania, Francja, Finlandia, Niemcy, Irlandia, Włochy, Holandia, Polska, Portugalia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria i Stany Zjednoczone Królestwo), wraz z państwami goszczącymi Chile i Australią jako partner strategiczny. Siedziba ESO oraz jej centrum dla zwiedzających i planetarium ESO Supernova znajdują się w pobliżu Monachium w Niemczech, natomiast chilijska pustynia Atakama, wspaniałe miejsce z wyjątkowymi warunkami do obserwacji nieba, jest domem dla naszych teleskopów. ESO obsługuje trzy punkty obserwacyjne: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO obsługuje Bardzo Duży Teleskop i jego interferometr Bardzo Duży Teleskop, a także teleskopy badawcze, takie jak VISTA. Również w Paranal ESO będzie gospodarzem i operatorem Cherenkov Telescope Array South, największego i najbardziej czułego obserwatorium promieniowania gamma na świecie. Wraz z międzynarodowymi partnerami ESO obsługuje ALMA w Chajnantor, obiekcie obserwującym niebo w zakresie milimetrowym i submilimetrowym. Na Cerro Armazones, niedaleko Paranal, budujemy „największe na świecie oko na niebie” — Ekstremalnie Wielki Teleskop ESO. Z naszych biur w Santiago w Chile wspieramy nasze działania w kraju i współpracujemy z partnerami i chilijskim społeczeństwem.

Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA), międzynarodowy obiekt astronomiczny, to partnerstwo pomiędzy ESO, amerykańską Narodową Fundacją Nauki (NSF) i Narodowymi Instytutami Nauk Przyrodniczych (NINS) Japonii, we współpracy z Republiką Chile . ALMA jest finansowana przez ESO w imieniu państw członkowskich, przez NSF we współpracy z Kanadyjską Krajową Radą ds. Badań Naukowych (NRC) i Narodową Radą ds. Nauki i Technologii (NSTC) na Tajwanie oraz przez NINS we współpracy z Academia Sinica (TO THE ). na Tajwanie oraz Koreański Instytut Astronomii i Nauk o Przestrzeni Kosmicznej (KASI). Budową i eksploatacją ALMA kieruje ESO w imieniu swoich państw członkowskich; przez Narodowe Obserwatorium Radioastronomiczne (NRAO), administrowane przez Associated Universities, Inc. (AUI), w imieniu Ameryki Północnej; oraz przez Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii (NAOJ) w imieniu Azji Wschodniej. Wspólne Obserwatorium ALMA (JAO) zapewnia jednolite przywództwo i zarządzanie budową, uruchomieniem i obsługą ALMA.

READ  Rosja narusza polską przestrzeń powietrzną w ataku na Ukrainę – twierdzi polskie wojsko

O Uniwersytecie Hertfordshire: Zdefiniowany przez ducha innowacji i przedsiębiorczości, Uniwersytet Hertfordshire od ponad 70 lat jest innowacyjną i zorientowaną na powołanie siłą edukacyjną. Od naszych początków jako wiodący edukator w brytyjskim przemyśle lotniczym po naszą bogatą ofertę dzisiaj, zawsze specjalizowaliśmy się w zapewnianiu środowiska i doświadczenia potrzebnego do wykorzystania wszelkiego rodzaju potencjału. Dla naszej prężnie rozwijającej się społeczności liczącej ponad 30 000 studentów z ponad 140 krajów oznacza to wysokiej jakości edukację prowadzoną przez ekspertów zaangażowanych w innowacyjne badania mające wpływ na świat rzeczywisty. Dostęp do ponad 550 kierunków studiów ukierunkowanych na karierę oraz możliwość studiowania na ponad 170 uniwersytetach na całym świecie, korzystając z doskonałych, realistycznych obiektów. Oraz powiązania branżowe, które zapewniają możliwości profesjonalnego nawiązywania kontaktów, dzięki którym talenty mogą jeszcze bardziej poszerzyć swoją wiedzę. Jesteśmy Hertami. Herty. Bić szybciej. Odkryj miejsce, w którym pomysły poruszają się w innym tempie. Odwiedzać herts.ac.uk.

Znajomości

/ Publiczne wydanie. Ten materiał od organizacji/autora źródłowego może mieć charakter ad hoc i być edytowany pod kątem przejrzystości, stylu i długości. Mirage.News nie zajmuje instytucjonalnego stanowiska ani stron, a za wszelkie opinie, stanowiska i wnioski wyrażone w tym miejscu wyłączną odpowiedzialność ponoszą autorzy (autorzy).Zobacz całość tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *