Gospodarka
Najważniejsze wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł|Podcast
Oczekuje się, że techniczna recesja na Węgrzech będzie się utrzymywać, a PKB będzie spadać kwartalnie, ponieważ konsumpcja gospodarstw domowych nadal się kurczy. Przy utrzymującej się inflacji bazowej w Polsce, przyszłotygodniowe odczyty krótkoterminowego CPI powinny dodatkowo potwierdzić naszą opinię, że w tym roku nie ma miejsca na obniżki
Polska: Inflacja bazowa pozostaje uparta
CPI: 14,7% r/r (kwiecień)
Wstępne odczyty CPI wskazywały na spadek rocznej inflacji do 14,7% r/rw kwietniu z 16,1% r/rw marcu – blisko naszej prognozy. Inflacja zasadnicza obniżyła się głównie za sprawą niższej rocznej dynamiki cen żywności, jednak dostępne dane sugerują, że inflacja bazowa pozostała zbliżona do poziomów z marca. Dezinflacja wynika głównie z wysokiej bazy odniesienia dla żywności, energii i benzyny, ale inflacja bazowa pozostaje uparta.
PKB (szybki szacunek): -1,5% r/r (I kw. 2023 r.)
Według naszych prognoz początek 2023 roku przyniósł spadek rocznego PKB przy spadającej konsumpcji gospodarstw domowych. Wydatki konsumpcyjne spadły rok do roku w czwartym kwartale 2022 r., a skala tego spadku najprawdopodobniej pogłębiła się w pierwszym kwartale tego roku, co znalazło odzwierciedlenie w fatalnej sprzedaży detalicznej w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Spodziewamy się wzrostu inwestycji, ujemnej kontrybucji zmian zapasów i pozytywnego wpływu poprawiającego się salda handlu zagranicznego w I kwartale. Dane o strukturze PKB za pierwszy kwartał 2023 roku zostaną opublikowane 31 maja.
Węgry: Techniczna recesja trwa
Jedyne interesujące publikacje danych na Węgrzech dotyczą aktywności gospodarczej w pierwszym kwartale, a o przebiegu technicznej recesji dowiemy się wkrótce. Uwaga spoiler – ciąg dalszy.
Oczekujemy, że realny PKB skurczy się o 0,6% w ujęciu kwartalnym, głównie z powodu spadku popytu krajowego. Dzięki temu będziemy również doświadczać spadku z roku na rok na czerwono.
Wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe ograniczają konsumpcję prywatną i inwestycje, podczas gdy inwestycje publiczne zostały opóźnione ze względów budżetowych. W tym otoczeniu trudno jest znaleźć jasny punkt, ale jeśli chcemy wybrać jeden, to może to być eksport netto. Spadająca konsumpcja i spadające inwestycje oznaczają mniejsze zapotrzebowanie na import i prowadzą do destrukcji zapotrzebowania na energię. Natomiast działalność eksportowa dobrze się trzyma dzięki produkcji akumulatorów do samochodów i pojazdów elektrycznych oraz turystyce. Ogólnie rzecz biorąc, eksport netto wydaje się być jedynym pozytywnym czynnikiem wzrostu PKB.
Ważne wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”