Gospodarka
Najważniejsze wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu | Artykuł
Türkiye: Oczekuje się, że bank centralny podniesie stopy procentowe
Oczekujemy, że 24 sierpnia turecki bank centralny podniesie główną stopę procentową (jednotygodniową stopę repo) o 250 punktów bazowych do 20%. Od początku trwającej zmiany polityki w kierunku bardziej ortodoksyjnego stanowiska bank podniósł swoją podstawową stopę procentową o 900 punktów bazowych z 8,5% i podjął wstępne kroki w celu złagodzenia celów „liraizacji” i wymogów ochronnych, ale ramy polityki makroostrożnościowej są nadal nienaruszone w dużej mierze obecne.
To, czy powołanie nowych członków wspierających zmianę polityki spowoduje zmianę tempa zacieśniania polityki pieniężnej, okaże się na posiedzeniu KPP w tym miesiącu.
Węgry: Dane z rynku pracy zajmują centralne miejsce
Na Węgrzech nadchodzący tydzień będzie zdominowany przez rynek pracy i nie widzimy tu żadnych niespodzianek, o których warto wspomnieć. Wzrost płac pozostanie solidny ze względu na utrzymujące się niedobory siły roboczej (zwłaszcza w przemyśle wytwórczym i czasie wolnym). Nadal będzie jednak pozostawać w tyle za inflacją i spodziewamy się dalszego pogorszenia siły nabywczej gospodarstw domowych.
Najnowsza stopa bezrobocia odzwierciedla niezwykle napiętą sytuację na rynku pracy podczas trwającej cztery kwartały technicznej recesji. Wciąż mając nadzieję na lepsze czasy, pracodawcy starają się zatrzymać pracowników w firmie, nawet jeśli oznacza to rezygnację z części zysków. Uważa się, że podczas boomu strukturalne niedobory siły roboczej postawią tych, którzy obecnie zwalniają się, w trudnej sytuacji, gdy chcą obsadzić nowe stanowiska.
Polska: Wydaje się, że produkcja przemysłowa osiągnęła najniższy poziom
Produkcja przemysłowa (lipiec): -0,5% r/r
Wydaje się, że polska produkcja przemysłowa osiągnęła najniższy poziom, ale ostatnie wydarzenia w Chinach (ogólne spowolnienie gospodarcze) i Niemczech (słabe wyniki przemysłu) zwiększyły ryzyko dalszego osłabienia polskiego sektora produkcyjnego w nadchodzących miesiącach. Nowe zamówienia malują ponure perspektywy dla przyszłej produkcji. Jednocześnie najostrzejsza faza destockingu jest już chyba za nami. Sondaże i wskaźniki wyprzedzające są mieszane. Z jednej strony firmy deklarują, że spodziewają się poprawy koniunktury w III kwartale, ale jednocześnie spodziewają się słabszego popytu w kolejnych miesiącach. Spodziewamy się, że w trzecim kwartale produkcja przemysłowa pozostanie na niskim poziomie, aw czwartym nastąpi wyraźniejsze ożywienie.
PPI (lipiec): -1,2% r/r
Prognozujemy, że niedawny gwałtowny spadek inflacji przekształcił się w lipcową deflację. Ceny produkcji spadają co miesiąc od listopada 2022 roku i są niższe niż rok temu. Spadające ceny energii (węgiel, ropa) odgrywają istotną rolę w odwróceniu trendu cen producenta. Oczekujemy, że deflacja PPI utrzyma się co najmniej do końca 2023 r., co biorąc pod uwagę opóźnienie między dwoma wskaźnikami cen, powinno pozwolić na dalsze spadki inflacji CPI.
Płace (lipiec): +12,0% r/r
Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw ustabilizował się w ostatnich miesiącach na poziomie około 12% r/r. Pomimo wysokiej bazy odniesienia z lipca 2022 r. nadal prognozujemy wzrost płac o 12% r/r w lipcu br. ze względu na wysokie premie w górnictwie, ponieważ pracownicy skorzystali z wyjątkowej rentowności sektora w 2022 r. z powodu niedoborów siły roboczej i znacznego wzrostu płac płacy minimalnej w 2024 r., rozwój powinien być dwucyfrowy w perspektywie średniookresowej.
Zatrudnienie (lipiec): +0,1% r/r; Bezrobocie (lipiec): 5,0%
Prognozujemy, że zatrudnienie w przedsiębiorstwach w lipcu będzie na poziomie zbliżonym do poziomu sprzed roku. Poziom zatrudnienia nieznacznie spadł w ostatnich miesiącach i zatrzymał się w lipcu. Stopa bezrobocia rejestrowanego pozostaje jednak niska iw lipcu wyniosła 5,0%, czyli tyle samo co w czerwcu.
Sprzedaż detaliczna (lipiec): -3,1% r/r
Według naszych prognoz lipiec był kolejnym miesiącem spadku sprzedaży detalicznej, ale sytuacja wydaje się stabilizować, gdyż niższa inflacja pozwoliła na powrót dynamiki płac realnych. Różnica między nominalną a realną sprzedażą zmniejszyła się, wskazując na spowolnienie inflacji cen surowców. Spodziewamy się jednak widocznej poprawy konsumpcji gospodarstw domowych w czwartym kwartale, ponieważ realna siła nabywcza gospodarstw domowych nadal się poprawia.
Ważne wydarzenia w regionie EMEA w przyszłym tygodniu
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”