Gospodarka
Najważniejsze wydarzenia w przyszłym tygodniu na rynkach rozwiniętych iw regionie EMEA | Artykuł|Podcast
USA: Jeśli będzie majowa podwyżka, to będzie to ostatnia
Rynki finansowe pozostają podzielone co do tego, czy Rezerwa Federalna USA po raz ostatni podniesie stopy procentowe na posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku 3 maja. Urzędnicy dotychczas nie byli wiążący, woląc poczekać na dane i dowody na temat tego, jak rozwija się zagrożenie dla stabilności finansowej, jakie stwarzają ostatnie zawirowania w sektorze bankowym.
Nadchodzące kluczowe dane to dane dotyczące miejsc pracy w USA w następny piątek oraz raport CPI z 12 kwietnia. Chociaż nadal niepokoimy się perspektywami zatrudnienia, biorąc pod uwagę wzrost liczby zwolnień i nieuchronne zaostrzenie warunków kredytowych z powodu napięć bankowych, co będzie głównym utrudnieniem dla borykających się z trudnościami firm, minie trochę czasu, zanim znajdzie to odzwierciedlenie w liczbach zatrudnionych. Wszystko powyżej 200 tys. wzrostu płac w marcu prawdopodobnie zwiększy oczekiwania na podwyżkę stóp o 25 pb. Będziemy również monitorować dane dotyczące sprzedaży samochodów i ankiety biznesowe ISM na stronie aktywności, a komentarze poszczególnych przedstawicieli Fed również będą zasługiwały na uwagę.
Obecnie spodziewamy się podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych 3 maja, ale uważamy, że będzie to oznaczać szczyt stopy procentowej. Już wtedy martwiliśmy się zaostrzonymi warunkami kredytowania, pogarszającym się rynkiem mieszkaniowym i pesymizmem wśród liderów amerykańskiego biznesu. Kłopoty bankowe tylko zwiększą ryzyko spadku dla wszystkich trzech. Biorąc pod uwagę ryzyko twardego lądowania dla rodzącej się gospodarki, zwiększa to prawdopodobieństwo, że inflacja spadnie szybciej i pozwoli Fedowi zareagować obniżkami stóp procentowych przed końcem tego roku.
Polska: Nie ma miejsca na poluzowanie polityki pieniężnej w tym roku
Powszechnie oczekuje się, że Rada Polityki Pieniężnej pozostawi w środę stopy procentowe bez zmian (główna stopa nadal wynosi 6,75%). Choć wstępny szacunek wskazywał na spadek rocznej inflacji CPI w marcu, dynamika pozostała solidna (1,1% m/m), a inflacja bazowa najprawdopodobniej nadal rosła (12,3% r/r wobec 12,0% w lutym). ).
W czwartek prezes NBP Adam Glapiński wygłosi comiesięczne przemówienie na temat rozwoju gospodarczego Polski. Po marcowych danych o CPI trudniej będzie obronić narrację prezesa NBP, że inflacja szybko odbije od plateau i spadnie do około 6% na koniec 2023 roku. Rynek wycenia obniżki stóp przed końcem 2023 r., ale biorąc pod uwagę perspektywy utrzymania się inflacji bazowej, nie widzimy miejsca na poluzowanie polityki pieniężnej w tym roku.
Türkiye: Perspektywy ryzyka pozostają pozytywne
Skumulowana inflacja osiągnęła poziom 10% w pierwszych dwóch miesiącach roku, wskazując na kontynuację powszechnego pogorszenia dynamiki cen pomimo stabilności waluty w ostatnich miesiącach. Na tym tle spodziewamy się, że inflacja w marcu wyniesie 2.5%m/m, co przy wspierającej bazie spowoduje dalszy spadek rocznej wartości do 50.8% z 55.2% w poprzednim miesiącu. Przy głęboko ujemnych realnych stopach procentowych dezinflacja byłaby nie lada wyzwaniem, podczas gdy perspektywy są obarczone ryzykiem wzrostu, biorąc pod uwagę gwałtowne pogorszenie zachowań cenowych, wyższy trend inflacji i wciąż podwyższoną presję kosztową.
Węgry: Luty kończy 19-miesięczną serię miesięcznych deficytów
Przyszły tydzień przyniesie sporo danych o aktywności gospodarczej na Węgrzech. Nie chcemy tracić zbyt wiele czasu na PMI, ponieważ ostatnio są one wyjątkowo niewiarygodne w prognozowaniu produkcji przemysłowej. To stawia nas w trudnej sytuacji przy ocenie lutowych wyników branży. Uważamy, że trend spadkowy w produkcji będzie się utrzymywał, a sezonowość nieco pomoże. W rezultacie obserwujemy jedynie umiarkowany spadek węgierskiego przemysłu w ujęciu rocznym. Mimo tak słabego wyniku wierzymy w pozytywny wpływ spadających cen energii na bilans handlowy. W związku z tym spodziewamy się miesięcznej nadwyżki w lutym, kończącej 19-miesięczną passę miesięcznych deficytów.
Naszym zdaniem wolumen sprzedaży detalicznej będzie nadal spadał ze względu na gwałtowny spadek siły nabywczej gospodarstw domowych w wyniku wysokiej inflacji. Nie można wykluczyć pozytywnego zaskoczenia ze względu na spadające ceny paliw, które mogą jeszcze bardziej zwiększyć konsumpcję paliw.
Rumunia: utrzymana na poziomie 7,00%
Narodowy Bank Rumunii (NBR) ogłosi swoją ostatnią decyzję w sprawie stóp procentowych 4 kwietnia. Uważamy, że NBR pozostanie na dobrej drodze i pozostawi podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie 7,00% 4 kwietnia i do końca 2023 r. Biorąc jednak pod uwagę 3-miesięczny robor poniżej stopy referencyjnej i wyraźną presję wzrostową na parze EUR/RON, można zastosować nieco jastrzębi ton. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia na rynku walutowym, uważamy, że preferowane jest ściślejsze zarządzanie płynnością. Mogłoby to skutkować nieznacznym odwróceniem obecnego trendu spadkowego rynkowych stóp procentowych i przesunięciem krzywej do 1 roku bliżej stopy bazowej.
Najważniejsze wydarzenia na rynkach rozwiniętych w przyszłym tygodniu
Ważne wydarzenia w przyszłym tygodniu w regionie EMEA
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”