Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Najstarsza znana biżuteria ozdobna w Eurazji znaleziona w polskiej jaskini

Published

on

Najstarsza znana biżuteria ozdobna w Eurazji znaleziona w polskiej jaskini

W 2010 roku archeolodzy znaleźli wisiorek z kilkoma punktami w Jaskini Stajnia w Polsce. W tym tygodniu, naukowiec ujawnił że ustalili wiek tego wisiorka na około 41 500 lat, co czyni go najstarszą ozdobną biżuterią na kontynencie euroazjatyckim.

Ludzie tworzą i noszą biżuterię od tysięcy lat. Jednak wyzwaniem może być odkrycie, jak dawno temu prehistoryczni ludzie zaczęli dekorować przedmioty i używać ich jako akcesoriów modowych.

Jednym ze sposobów, w jaki archeolodzy mogą ustalić datę obiektu znalezionego na stanowisku archeologicznym, jest rozejrzenie się. Na przykład głębsze warstwy są starsze, a obiekty znajdujące się blisko siebie prawdopodobnie będą w tym samym wieku. Jednak nie zawsze jest to bardzo dokładne, ponieważ zakopane materiały mogą czasami przemieszczać się z biegiem lat wraz ze zmieniającymi się warunkami klimatycznymi i glebowymi. Ale w przypadku materiałów, które kiedyś były częścią żywych organizmów, istnieje inny sposób sprawdzenia ich wieku: datowanie radiowęglowe.

Za pomocą tej metody naukowcy zmierzyli wiek wisiorka znalezionego w Jaskini Stajnia, a także znajdującego się w pobliżu szydła, które mogło posłużyć do stworzenia dekoracyjnego wzoru w tym lub podobnych wisiorkach. Za pomocą datowania radiowęglowego można było ustalić wiek tych obiektów, ponieważ oba zostały wykonane z materiałów, które kiedyś były częścią żywych organizmów. Wisiorek wykonany jest z kości słoniowej mamuta, a szydło z kości końskich.

Każda roślina i zwierzę zawiera niewielkie ilości radioaktywnej formy węgla (C14), ale kiedy umierają, C14 stopniowo się rozkłada. Ponieważ szybkość rozpadu promieniotwórczego jest stała w czasie, możliwe jest rozsądne oszacowanie materiałów pochodzących z materiałów roślinnych lub zwierzęcych poprzez pomiar C14 pozostającego w dzisiejszym materiale. Dzięki nowoczesnym metodom pomiaru rozpadu promieniotwórczego szacunki te stają się coraz dokładniejsze.

Aby zmierzyć wiek wisiorka i szydła, naukowcy pobrali niewielkie ilości kolagenu z kości słoniowej i kości. W jednym (n Artykuł w Raporty naukowe Opisują, że wysłali próbki do dwóch oddzielnych laboratoriów datowania radiowęglowego. Uspokajająco, oba laboratoria uzyskały bardzo podobne wyniki, co doprowadziło naukowców do wniosku, że wisior powstał około 41 500 lat temu.

Ponieważ metoda radiowęglowa nie mówi technicznie, że odpowiednie fragmenty kości słoniowej i kości pojawiły się dopiero po śmierci mamuta i konia, było małe prawdopodobieństwo, że ktoś wykonał biżuterię ze starej kości słoniowej i szydła ze starej kości znacznie później. Aby jednak to wykluczyć, naukowcy zbadali również wiek szczątków znalezionych na tym samym obszarze. Były one również mniej więcej w tym samym wieku, co sprawia, że ​​znacznie bardziej prawdopodobne jest, że ktokolwiek wykonał wisior, zrobił to ze stosunkowo świeżą kością słoniową i kośćmi.

Wisiorek ten, mający 41 500 lat, jest obecnie najstarszą znaną biżuterią dekoracyjną znalezioną na kontynencie euroazjatyckim. Nadal blednie w porównaniu z wiekiem niektórych elementów biżuterii znalezionej w Afryce, ale sięga paleolitu, kiedy w Europie zaczęli osiedlać się współcześni ludzie. Wciąż wiele pytań dotyczących tego wisiora pozostaje bez odpowiedzi, na przykład, czy ozdoba miała praktyczne zastosowanie (np. polowanie, pogoń za księżycem), czy też była efektem artystycznego wyrazu. Ale tak czy inaczej, jest to ciekawy wgląd w życie w paleolicie!

READ  Polska ma drugą najwyższą satysfakcję z życia w UE i najwyższą wśród młodych ludzi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *