Connect with us

Gospodarka

Najnowszy miliarder w Polsce korzysta z pandemicznego szaleństwa e-commerce, aby dołączyć do klubu za trzy punkty

Published

on

Najnowszy miliarder w Polsce korzysta z pandemicznego szaleństwa e-commerce, aby dołączyć do klubu za trzy punkty

Rafał Brzoska jest najnowszym miliarderem w Polsce i dopiero pandemia dorobiła się fortuny do klubu za trzy punkty. 44-latek jest założycielem InPost SA, firmy zajmującej się skrytkami pocztowymi. Akcje jego firmy wzrosły o ponad 32% od debiutu na giełdzie w Amsterdamie 26 styczniath. W pierwszej ofercie publicznej wyceniono firmę na 9,7 miliarda dolarów, co dało 12% udział Brzoski na 1,5 miliarda dolarów. Brzoska jest prezesem InPost, który zaczynał jako firma logistyczna, aw ciągu pięciu lat wyrósł na firmę technologiczną.

Brzoska założył Integer.pl w 1999 roku jako student Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Integer.pl rozprowadzał broszury reklamowe dla pizzerii i wielu innych firm. Rzucił wyzwanie polskiej poczcie, oferując tańszą dostawę rachunków za media. Prywatne usługi pocztowe w Polsce mają wymóg minimalnej wagi. Aby to podważyć, Brzoska wkładał małe metalowe tabliczki do każdej przesyłki. W 2013 roku z sukcesem otrzymał kontrakt na doręczanie pism do polskiego wymiaru sprawiedliwości. Zaczął też pracować nad swoim pomysłem na sieć paczkomatów w miejscach publicznych. Pomysł ten stał się InPost, który pozwala klientom odbierać i zdawać paczki z paczkomatów zamiast czekać na doręczenie paczek do domu. Ludzie uzyskują dostęp do szafek za pomocą kodów za pośrednictwem wiadomości SMS.

Najnowszy miliarder w Polsce korzysta z pandemicznego szaleństwa e-commerce, aby dołączyć do klubu za trzy punkty

Rafał Brzoska o James Button Group sp. z oo / wikimedia / creative commons

Sukces InPost uczynił go jednym z najmłodszych milionerów w Polsce. Jego przedsiębiorczy charakter wpadł pod skórę Poczty Polskiej i walczyli z Brzoską o odzyskanie kontroli nad tymi sądowymi / sądowymi przesyłkami pocztowymi. Było to duże osiągnięcie dla biznesu Brzoski. Jego firma prawie upadła. Na szczęście inwestycja firmy private equity Advent International uchroniła Brzoskę przed upadkiem. Kolejna inwestycja KKR & Co pomogła InPost w restrukturyzacji zadłużenia i wzroście. Na koniec 2020 roku InPost posiadał 12254 paczkomatów w Polsce i Wielkiej Brytanii. InPost przetworzył 249 mln dostaw w 2020 r., Ponieważ pandemia zwiększyła liczbę dokonanych zakupów w e-commerce.

InPost zebrał 3,4 miliarda dolarów, gdy wszedł na giełdę. To była największa oferta publiczna w Europie od 2018 r. Akcje zadebiutowały po 16 euro za sztukę. To była górna granica planowanego zakresu. Do godziny 10:08 w dniu debiutu InPost akcje wzrosły o 26% do 20,22 EUR. InPost to największy debiut na europejskiej giełdzie od czasu debiutu niemieckiej firmy Knorr-Bremse AG, producenta hamulców do ciężarówek i pociągów, która w październiku 2018 roku zebrała 4,5 miliarda dolarów. InPost zdecydował się zadebiutować w Amsterdamie ze względu na koncentrację na inwestorach zorientowanych na technologię. InPost planuje w najbliższej przyszłości ekspansję na Francję, Hiszpanię i Włochy.

Brzoska zadebiutował na liście najbogatszych ludzi w Polsce w 2011 roku. Na liście najbogatszych Polaków 2015 zajął 68. miejsceth. Dzięki IPO Brzoska zajmuje szóstą pozycję najbogatszą w Polsce z majątkiem netto 1,5 mld dol.

Brzoska jest żoną prezenterki pogody telewizyjnej Omeny Mensah. Para ma syna o imieniu Vincent, który urodził się w 2017 roku. Brzoska jest także autorem książek „Jutro w Nowym Jorku” i „Biblia e-business 2”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *