Świat
Najnowsze wieści z Rosji i Ukrainy: Finlandia zadaje cios Putinowi, wchodząc do NATO
BRUKSELA – Flaga Finlandii została podniesiona w kwaterze głównej NATO we wtorek po południu, głęboko symboliczny moment oznaczający oficjalne powitanie narodu nordyckiego w grupie i zmianę kalkulacji siły, gdy Zachód cementuje swoją wierność w odpowiedzi na wojnę na Ukrainie.
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto wziął udział w ceremonii upamiętniającej 74. rocznicę powstania Paktu Północnoatlantyckiego, oznaczającego strategiczną porażkę prezydenta Rosji Władimira V Putina, który jako cel swojego przywództwa uczynił zablokowanie rozszerzenia NATO.
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Finlandia jest teraz „pełnoprawnym członkiem, usuwamy przestrzeń dla błędnego postrzegania w Moskwie co do gotowości NATO do ochrony Finlandii, co czyni Finlandię bezpieczniejszą, silniejszą i bezpieczniejszą dla nas wszystkich”.
Niinisto powiedział: „To wielki dzień dla Finlandii.” Dodał, że historia ma wiele ważnych momentów, ale „jest to najbardziej historyczny dzień dla nas i naszych partnerów”. „Nie jesteśmy kulą”.
Wraz z odblokowaniem członkostwa Finlandii w wyniku głosowania Turcji w sprawie ratyfikacji jej przystąpienia w zeszłym tygodniu, granica NATO z Rosją podwoiła się, a sojusz uzyskał dostęp do silnej armii z długą historią walki z większym sąsiadem.
W oświadczeniu sekretarz stanu Antony J. Blinken powitał nowego członka, mówiąc: „Finlandia jest silniejsza i bezpieczniejsza w Sojuszu, a Sojusz jest silniejszy i bezpieczniejszy z Finlandią jako sojusznikiem”.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę na początku zeszłego roku Niinisto szybko zdecydował, że najlepszą ochroną dla Finlandii będzie porzucenie niezaangażowania wojskowego i złożenie wniosku o członkostwo w NATO.
Wtorkowa ceremonia miała miejsce, gdy ministrowie spraw zagranicznych Sojuszu zebrali się na dwudniowym spotkaniu w Brukseli. W spotkaniu weźmie udział minister spraw zagranicznych Finlandii Pekka Haavisto – pierwsze spotkanie Finlandii jako pełnoprawnego członka – chociaż wiele szczegółów dotyczących tego, jak jego kraj, który dzieli z Rosją 830 mil granicy, nie zostało jeszcze sfinalizowanych, zostanie włączony do sojuszu.
Nowy fiński rząd, który nie został jeszcze wynegocjowany po niedzielnych wyborach, musi zdecydować, czy na przykład Finlandia przyjmie obce wojska na swojej ziemi, a nawet broń nuklearną od sojuszników.
Wyrok pana Niniisto miał wpływ na dość niezdecydowaną Szwecję, która również złożyła wniosek o przystąpienie. Szwecja miała przystąpić „ręka w rękę” z Finlandią, ale tak się nie stało, ponieważ Turcja nadal sprzeciwia się członkostwu Szwecji, a Węgry również opóźniają ratyfikację.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który ubiega się o reelekcję 14 maja, nadal wyraża swoje niezadowolenie z zaangażowania Szwecji w walkę z terroryzmem – szczególnie z tymi, których Erdogan uważa za terrorystów, w tym z niektórymi Kurdami i innymi, których uważa za wspierających Próba zamachu stanu w 2016 roku przeciwko niemu. Węgry zablokowały również wjazd Szwecji.
W spotkaniach w Brukseli w tym tygodniu weźmie również udział minister spraw zagranicznych Szwecji Tobias Billstrom.
Podczas wtorkowej ceremonii Stoltenberg i Niinisto powiedzieli, że będą nadal wzywać Turcję i Węgry do jak najszybszej ratyfikacji członkostwa Szwecji. Pan Blinken wezwał ich do „niezwłocznego ratyfikowania protokołów akcesyjnych Szwecji, abyśmy mogli jak najszybciej powitać Szwecję w Sojuszu”.
Szczyt będzie koncentrować się na Ukrainie i sposobach przyspieszenia przejścia tego kraju na sprzęt wojskowy i amunicję kompatybilne z NATO. Obecny będzie także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.
Sojusz zwoła komisję NATO-Ukraina, bardziej formalne spotkanie, wcześniej blokowane przez Węgry. Omówione zostanie, jak pomóc Ukrainie w rozpoczęciu kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim, która ma rozpocząć się późną wiosną lub wczesnym latem, oraz w jaki sposób można zintensyfikować partnerstwo Ukrainy z NATO w przyszłości – powiedział Stoltenberg.
Obejmuje to nie tylko rozważenie pilnych potrzeb obronnych Ukrainy przed siłami rosyjskimi, ale także pomoc Kijowowi w modernizacji armii i dostosowaniu jej do standardów i doktryn NATO.
4 kwietnia 2023 r
:
We wcześniejszej wersji artykułu błędnie podano rok próby zamachu stanu w Turcji. To był rok 2016, a nie 2015.
Jak radzimy sobie z poprawkami
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”