Nauka
Najnowsze wiadomości – University of Rhodes wzmacnia partnerstwo z międzynarodowymi uniwersytetami i dołącza do klastrów doskonałości Africa-Europe
Uniwersytet Rhodes został wybrany do pełnienia kluczowych ról w kilku klastrach nowo utworzonych klastrów doskonałości Afryka-Europa, w tym współkierowania ustanowieniem klastra zarządzania zasobami wodnymi na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.
Uniwersytet Rhodes został wybrany do pełnienia kluczowych ról w kilku klastrach nowo utworzonych klastrów doskonałości Afryka-Europa, w tym współkierowania ustanowieniem klastra zarządzania zasobami wodnymi na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.
Klastry Doskonałości Afryka-Europa zostały niedawno uruchomione podczas szczytu, który odbył się w Brukseli w Belgii. Na inauguracji obecni byli prorektor Uniwersytetu Rhodes, profesor Sizwe Mabizela oraz pełniący obowiązki prorektora ds. badań, innowacji i partnerstw strategicznych, profesor Joanna Dames.
Klastry doskonałości badawczej Afryka-Europa zrzeszają wybitnych badaczy z uniwersytetów i instytutów badawczych na obu kontynentach, Sojuszu Afrykańskich Uniwersytetów Badawczych (ARUA), Gildii Europejskich Uniwersytetów Intensywnie Badawczych i spoza tych dwóch sieci.
Rhodes University i University of Ljubljana zostały wybrane jako współprzewodniczący w celu ustanowienia klastra doskonałości badawczej w zakresie zarządzania zasobami wodnymi na rzecz sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości, który obejmuje już utworzone Centrum Doskonałości ARUA ds. Wody (dr Rhodes University Institute for Water Research), ośmiu afrykańskich głównych partnerów i trzech dodatkowych głównych partnerów gildii
Inni naukowcy z Rhodes University są partnerami wiodącymi w czterech innych wybranych afrykańsko-europejskich klastrach doskonałości badawczej. To są:
- Genomics for Health in Africa: profesor Ozlem Tastan Bishop (dyrektor: Dział Badań Bioinformatycznych, Katedra Biochemii i Mikrobiologii) oraz profesor Adrienne Edkins (Katedra SARChI: Biologia Molekularna i Komórkowa Odpowiedzi Eukariotycznych, Katedra Biochemii i Mikrobiologii).
- Rozwiązania oparte na przyrodzie na rzecz adaptacji i łagodzenia zmian klimatu: wybitna profesor Heila Lotz-Sisitka (przewodnicząca SARChI: Global Change and Social Learning Systems, dyrektor: Environmental Learning Research Center, Department of Education); Profesor Brad Ripley (Wydział Botaniki), profesor Susie Vetter (Wydział Botaniki), profesor Nelson Odume (dyrektor: Instytut Badań Wody) i dr. Chika Nnadozie (Instytut Badań Wody).
- Zrównoważone zarządzanie zasobami wodnymi i lądowymi dla dobrostanu człowieka: Dr. Jane Tanner (Instytut Badań Wody, Dyrektor Centrum Doskonałości Wody ARUA).
- Sztuczna inteligencja, data science oraz myślenie teoretyczne i komputacyjne: prof. Biskup Ozlem Tastan (Dyrektor: Zakład Bioinformatyki, Katedra Biochemii i Mikrobiologii).
„Uniwersytet Rhodes jest podekscytowany i głęboko zaszczycony, że może być częścią tej współpracy między uniwersytetami prowadzącymi intensywne badania na kontynentach afrykańskich i europejskich. Wyzwania stojące przed ludzkością mają charakter zarówno lokalny, jak i globalny. Nie przestrzegają granic politycznych, geograficznych, społecznych czy ekonomicznych. Wymagają multidyscyplinarnego i interdyscyplinarnego podejścia badawczego oraz zaangażowania ludzkich talentów z całego świata” – powiedział prof. Mabizela podczas inauguracji.
Klastry powstają w kontekście a jasne i jednoznaczne wsparcie w sektorze badań i innowacji w Europie i Afryce, aby rozwijać współpracę naukową w sposób sprawiedliwy i zrównoważony, a także pilne zapotrzebowanie ze strony podmiotów finansujących, takich jak Unia Europejska, w celu opracowania bardziej zintegrowanego podejścia, które koncentruje się na doskonałości i budowaniu potencjału. W tym celu Klastry dążą do otwarcia nowych dialogów z decydentami i podmiotami finansującymi na obu kontynentach i poza nimi, aby zidentyfikować innowacyjne rozwiązania i stworzyć możliwości inwestowania w transformację społeczną.
Klastry badawcze Afryka-Europa, kierowane przez ARUA i The Guild, zajmują się nierównościami, które charakteryzowały badania w Afryce, ze szkodą dla światowej nauki. Klastry opracują nowe paradygmaty badawcze i przekształcą wspólne zdolności, aby sprostać kluczowym wyzwaniom zdrowotnym, przeciwdziałać zmianom klimatycznym, wspierać transformacje technologiczne i wspierać społeczeństwa stojące w obliczu konfliktów i zmian. Pomogą one zapewnić, aby wspólny program badawczy znalazł się w centrum strategii Unii Afrykańskiej Afryka 2063, której celem jest przekształcenie Afryki w społeczeństwo oparte na wiedzy. Klastry wzmacniają również możliwości w zakresie badań i innowacji, aby wnieść istotny wkład w każdy priorytet Global Gateway Unii Europejskiej.
„Proponowane klastry doskonałości badawczej i reprezentowana przez nie współpraca zostały opracowane przez naszych naukowców. Należy pochwalić gotowość naszych naukowców do współpracy na szerszą skalę globalną w celu zaspokojenia potrzeb społecznych. Długoterminowa wizja Research Excellence Clusters zapewni wybitne i znaczące badania i nie mogę się doczekać ich przyszłego rozwoju” – powiedział profesor Dames.
Te strategiczne partnerstwa są zgodne z planem rozwoju instytucjonalnego (2023-2028) w celu wzmocnienia pozycji Uniwersytetu Rhodes jako uniwersytetu intensywnie badającego i rozwijania potencjału badawczego nie tylko w ramach Uniwersytetu Rhodes, ale także wśród wszystkich partnerów.
W delegacji z RPA biorącej udział w inauguracji znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Rodos, Uniwersytetu Stellenbosch, Uniwersytetu Wits, Uniwersytetu w Pretorii, Uniwersytetu w Kapsztadzie oraz Uniwersytetu w KwaZulu-Natal.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”