Najważniejsze wiadomości
Najmłodszy polski poseł został zawieszony w czynnościach służbowych po tym, jak wyciekło nagranie obnażające rzekomą korupcję
Poseł polskiej koalicji rządzącej został zawieszony w członkostwie w swojej partii po zbadaniu doniesień o nagraniu, na którym zachęcał kandydata w wyborach do dokonania dużej wpłaty na rzecz prywatnej firmy bliskiego współpracownika.
Adam Gomoła, który został najmłodszym polskim posłem, wybrany w zeszłym roku w wieku 24 lat, należy do partii Polska 2050 (Polska 2050), na której czele stoi marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Hołownia powiedział dziś, że będzie zabiegał o trwałe wydalenie go z partii, jeśli udowodnią się roszczenia wobec Gomoły.
Redakcja nto dotarła do nagrania, na którym poseł Adam Gomoła namawia jednego z polityków do wpłacenia 20 000 zł na konto prywatnej firmy szefa jego sztabu wyborczego. Polityk dążył do pierwszego miejsca na listach wyborczych.https://t.co/qj1kGP50nO
— Janusz Schwertner (@SchwertnerPL) 8 marca 2024 r
W czwartek lokalna gazeta Nowa Trybuna Opolska (NTO) poinformowało, że weszło w posiadanie nagrania rozmowy, która odbyła się w zeszłym miesiącu pomiędzy Gomołą a anonimowym kandydatem, który miał nadzieję zająć pierwsze miejsce na jednej z list wyborczych Polski w 2050 r. w przyszłomiesięcznych wyborach samorządowych.
Choć NTO samo w sobie nie wyemitowało nagrania, przedrukowało wypowiedzi w transkrypcie części rozmowy, która obejmowała dyskusję na temat limitów wydatków na kampanię.
Widać na nim Gomołę próbującego przekonać kandydata do przekazania 20 000 zł (4645 euro) prywatnej spółce prowadzonej przez Barbarę Łabędzką, bliską współpracowniczkę Gomoły i rzekomo koordynatorkę wyborów Polska 2050 na Opolszczyźnie.
Gomoła zapewniał swojego rozmówcę: „My jako kandydaci w wyborach parlamentarnych [last year]Podpisał też wiele takich umów… Takie rzeczy często zdarzają się w trakcie kampanii wyborczej.”
Kandydat wyraził jednak duże zastrzeżenia do propozycji Gomoły, mówiąc, że „chce, żeby wszystko było legalne, przejrzyste i czyste”. Państwowy nadawca TVP podaje, że kandydat nigdy nie wpłacił pieniędzy i nie zajął pierwszego miejsca na liście wyborów samorządowych w Polsce w 2050 roku.
🔴 #SodomaGomoła – czy nielegalne finansowanie partii Hołownia? pic.twitter.com/A3sIFv9KZJ
— Prawo i Sprawiedliwość (@pisorgpl) 8 marca 2024 r
Kiedy NTO pokazało Gomole fragmenty nagrania, ten oświadczył, że „nie pamięta żadnej takiej rozmowy” i zaprzeczył, aby kiedykolwiek zachęcał jakiegokolwiek kandydata do wydawania środków kampanii poza oficjalnymi kanałami.
Dziś po południu Hołownia zorganizowała konferencję prasową, na której poinformował, że nie słyszał jeszcze nagrania i że jego partia jest „na etapie wewnętrznych oświadczeń w tej sprawie”, w tym przesłuchań samego Gomoły.
Zauważył jednak, że poseł został zawieszony w frakcji parlamentarnej ugrupowania, a także zdecydował się zawiesić w przywilejach członkowskich partii, co oznacza, że nie będzie brał udziału w żadnej oficjalnej działalności, w tym w kampanii przed wyborami samorządowymi.
Hołownia dodał, że jeśli zarzuty wobec Gomoły się potwierdzą lub w ogóle pojawią się „wątpliwości co do jego zachowania w tej sytuacji”, Hołownia rekomendowałby „zakończenie współpracy z Gomołą”.
Oświadczenie partii Polska 2050 Szymona Hołowni do posła Adama Gomoły.https://t.co/dHV73FQmdf pic.twitter.com/ZCi3N3ls22
— Polska 2050 (@PL_2050) 8 marca 2024 r
Przewodniczący frakcji parlamentarnej „Polska 2050” Michał Kobosko powiedział także TVP, że zarzuty wobec Gomoły są „bardzo poważne” i zostaną „dokładnie wyjaśnione”. Kobosko zauważył jednak, że Gomoła zaprzecza tym doniesieniom i uważa, że są one „częścią lokalnej kampanii przeciwko niemu”.
Po wczorajszych informacjach o zarzutach Janusz Kowalski, poseł z największej w Polsce opozycji PiS, wezwał Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) do zbadania tej sprawy. „Żądamy kompleksowej informacji na temat sposobu finansowania Polski 2050” – powiedział.
Inny wysoki rangą poseł PiS, Radosław Fogiel, zwrócił uwagę, że Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła kiedyś sprawozdanie finansowe „Polska 2050”, ponieważ partia nie raportowała prawidłowo wydatków i dochodów. Decyzję tę podtrzymał w zeszłym roku Sąd Najwyższy.
Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję komisji wyborczej o odrzuceniu sprawozdania finansowego opozycyjnej partii Polska 2050.
W swoim sprawozdaniu rocznym nie wykazano wydatków ani dochodów, strona twierdziła jednak, że było to spowodowane tym, że nie była jeszcze w stanie otworzyć rachunku bankowego https://t.co/LCcFdIEwUT
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 23 lutego 2023 r
Sam Gomoła też był już wcześniej uwikłany w kontrowersje. W zeszłym roku NTO opublikowało raport, z którego wynika, że mało znanemu i niedoświadczonemu wcześniej 24-latkowi miejsce na szczycie list wyborczych do parlamentu w 2050 r. w Polsce udało się znaleźć jedynie dzięki wsparciu finansowemu zamożnych rodziców.
Kobosko zaprzeczył tej sugestii gazecie Gazety Wyborczej że „miejsca na listach naszej partii to efekt kompetencji, efektywności i ciężkiej pracy”. Wybrali Gomołę, bo chcieli pokazać, że „poważnie traktują obecność młodych polityków”.
Polska 2050 została założona przez Hołownię, byłego prezentera telewizyjnego, po imponującym trzecim miejscu w wyborach prezydenckich w 2020 roku. Obiecał, że jego ruch będzie alternatywą dla starej polityki tradycyjnych partii, które od dziesięcioleci dominowały w parlamencie.
Dziś najmłodszy poseł na Sejm RP zasłynął @GomolaAdam, z pokolenia „Jay-Z”. Jego biografia jest bardzo interesująca. Ekonomista, przedsiębiorca. Jak na 24 lata, to naprawdę imponujące. Ale czy to prawda?
Witamy w wątku 👇 pic.twitter.com/Z30gtBaoxP
— Konrad Hryszkiewicz (@KonradHryszkiew) 29 listopada 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Źródło zdjęcia głównego: Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.