Connect with us

technologia

Najlepsze jednodniowe wycieczki z Krakowa

Published

on

Najlepsze jednodniowe wycieczki z Krakowa

Ze wspaniałym średniowiecznym rynkiem, ogromną sceną gastronomiczną i wieloma fascynującymi zabytkami, Kraków jest kulturalną stolicą Polski. Ale wyjście poza miasto na jeden dzień doda jeszcze więcej kontekstu do twoich podróży, jednocześnie doświadczając innych aspektów lokalnego życia.

Niezależnie od tego, czy jest to wycieczka na wstrząsające tereny Auschwitz, największy nazistowski obóz koncentracyjny Niemiec, czy też wędrówka przez Puszczę Niepołomicką, te pięciodniowe wycieczki dają podróżnym prawdziwy wgląd w polską kulturę.

Zanurz się w najlepszych doświadczeniach, jakie świat ma do zaoferowania dzięki naszemu biuletynowi e-mailowemu, dostarczanemu co tydzień do Twojej skrzynki odbiorczej.
Chociaż niektórzy wolą zobaczyć Auschwitz-Birkenau na własną rękę, wielojęzyczne wycieczki są najlepszym sposobem na zobaczenie obu miejsc, z dodatkowym kontekstem i prawdziwymi historiami dostarczonymi przez przewodników © praszkiewicz / Shutterstock

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Why Go: Aby zrozumieć historię Krakowa i nazistowskie zbrodnie wojenne

Auschwitz-Birkenau — największy obóz śmierci, jaki kiedykolwiek zbudowali naziści — niewiele się zmienił od czasu wyzwolenia go przez wojska sowieckie w 1945 roku.

Czarna tablica z kutego żelaza „Arbeit macht frei” wciąż wisi nad bramą wjazdową do Auschwitz I. To kłamstwo powitałoby ich, zanim zamordowano tu około 1,1 miliona Żydów, Polaków i Romów, wielu w specjalnie zbudowanym gazie komory oraz bojowy środek chemiczny Cyklon-B. Przed inwazją nazistów Polska była domem dla ponad trzech milionów Żydów, największej populacji w Europie. Pod koniec wojny liczba ta spadła do 180 000–240 000.

Na terenie porozrzucane są eksponaty dotyczące codziennego życia więźniów, które pozwalają zajrzeć w samo serce obozu koncentracyjnego. Podczas gdy niektórzy wolą zwiedzać sami, najlepszym sposobem na zobaczenie obu stron są wielojęzyczne wycieczki, z dodatkowym kontekstem i prawdziwymi historiami dostarczonymi przez przewodników. Odjeżdżają one od wejścia do muzeum co 15-60 minut. Jeśli eksplorujesz samodzielnie, daj co najmniej 90 minut na pokrycie obu obozów. Między nimi kursuje bezpłatny autobus wahadłowy.

READ  Redge Technologies inwestuje w start-up zajmujący się bezpieczeństwem mediów

Jak dostać się z Krakowa do Auschwitz:

Położony 66 km (41 mil) na zachód od Krakowa w Oświęcimiu, do Auschwitz można dojechać samochodem w niecałe dwie godziny. Autobusy to najlepsza opcja dla transportu publicznego – odjeżdżają z Dworzec autobusowy MDA i idź prosto pod drzwi Muzeum Auschwitz I. Jedenaście pociągów dziennie kursuje również bezpośrednio z Krakowa; Podróż trwa około godziny i 50 minut, a stacja kolejowa znajduje się 2 km (1,2 mil) od muzeum.

Puszcza Niepołomicka

Dlaczego warto: Aby być aktywnym na wolności

Od XIII-wiecznego królewskiego łowiska po schronienie dla największego ssaka kontynentu – zagrożonego wyginięciem żubra (żubrów), z których około 30 wędruje tu na wolności – 110-kilometrowa Puszcza Niepołomicka jest ogromnym cudem natury, przeplatanym oznakowane i nieoznaczone szlaki.

Spakuj lunch — masz przed sobą cały dzień. 8-kilometrowy (5 mil) czerwony szlak prowadzi do serca lasu i na skraj chronionych terenów lęgowych żubrów, a 14-kilometrowy (8,7 mil) zielony szlak podąża za oryginalną King’s Road, która kiedyś przecinała trudniejszą wędrówkę . 12-kilometrowy (7,5 mil) niebieski szlak to bardziej ponury spacer, który prowadzi do masowych grobów mieszkańców zabitych podczas II wojny światowej.

Jak dojechać do Puszczy Niepołomickiej z Krakowa:

Autobus 301 jedzie do Rynku w Niepołomicach, 26 km (16 mil) na wschód od Krakowa, a stamtąd 20 minut spacerem do lasu. Pociągi jeżdżą również do pobliskich miejscowości Stanisławice, Kłaj i Cikowice, z których każda oferuje dostęp do innych obszarów leśnych.

Kaplica w holu głównym Kopalni Soli w Wieliczce
Kopalnia Soli w Wieliczce to labirynt tuneli i komór, rzeźb zbudowanych z soli, przepastnych kaplic chlorku sodu i charakterystycznych żyrandoli NaCl. © Beautiful landscape / Shutterstock

Kopalnia Soli w Wieliczce

Dlaczego warto: podziwiać rzeźby z soli i malowidła ścienne

Labirynt tuneli i komór, rzeźby wykonane z soli, przepastne kaplice z chlorku sodu i charakterystyczne żyrandole NaCl, szyby Kopalni Soli „Wieliczka” witają turystów od 1722 roku. Zaledwie 14 km (8,7 mil) od Krakowa kopalnia produkowała sól kuchenną, gdy została po raz pierwszy otwarta w 2007 roku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych atrakcji w Polsce – można zobaczyć w akcji technologię wydobycia soli i spektakularne podziemne jezioro.

READ  Legendarna szminka Clinique Black Honey

Nie planuj niczego innego na ten dzień, ponieważ wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO będzie Cię zajmować. Kiedy już zaspokoisz pragnienie soli, przejdź się po ziemi i napij się kawy na tradycyjnym wielickim rynku.

Jak dojechać z Krakowa do Wieliczki:

Do Wieliczki można dojechać pociągiem i autobusem w około 30 minut. Kilku touroperatorów, w tym Cracow City Tours, oferuje wycieczki autokarowe do kopalni już od 150 zł z biletem wstępu.

Zakopane

Dlaczego jechać: W góry i autentyczne polskie wakacje

U podnóża Tatr leży Zakopane, najsłynniejszy kurort górski w Polsce, oferujący przepiękne widoki i krystalicznie czyste jeziora o każdej porze roku. Z narciarstwem zimą i niesamowitymi szlakami pieszymi latem, to klasyczne polskie miejsce na wakacje jest pełne przygód na świeżym powietrzu, abyś był zajęty przez cały dzień lub weekend – łatwo porównać go do Alp.

Masz tu czas na weekend w lecie? Skorzystaj z okazji, aby zapuścić się nieco dalej do przełomu Dunajca i spędzić dzień na słońcu, pływając spokojnie na tradycyjnej drewnianej tratwie.

Jak dojechać z Krakowa do Zakopanego:

Autobusy odjeżdżają z dworca autobusowego MDA raz lub dwa razy na godzinę w ciągu dnia; Podróż trwa około dwóch godzin. Do Zakopanego można również dojechać w dwie i pół godziny pociągiem, ale kursuje tylko jeden kurs dziennie.

Dwa małe posągi gnomów po obu stronach okrągłej marmurowej kuli, oba stłoczone do wewnątrz, z tłumem turystów patrzących na nie w tle
We Wrocławiu wypatruj ponad 300 brązowych krasnoludków wykonujących codzienne obowiązki na większości rogów ulic © Fotokon / Shutterstock

Wrocław

Dlaczego warto: Dla ponad 300 gnomów ukrywających się na ulicach

Jako czwarte co do wielkości miasto w Polsce, Wrocław tętni kulturą i ciekawymi zabytkami. Ciesz się gorącym winem na tętniącym życiem Rynku (Rynek), zanim odkryjesz pruską, czeską i austriacką architekturę tego eklektycznego miasta. Zobacz wpływy gotyckie w fasadzie Ratusza Staromiejskiego i wejdź na szczyt katedry św. Jana Chrzciciela, aby podziwiać niesamowite widoki na miasto.

Wrocław ma również znaczenie historyczne jako miejsce narodzin Pomarańczowej Alternatywy, osławionego ruchu antysowieckiego. Bezczelnym ukłonem w stronę krucjaty kulturowej jest ponad 300 brązowych gnomów, które zajmują się codziennymi sprawami na większości rogów ulic. Zdobądź mapę z biura turystycznego, aby znaleźć je wszystkie.

READ  Długo oczekiwany tryb współpracy w ramach kampanii Halo Infinite ma się odbyć w sierpniu

Jak dojechać z Krakowa do Wrocławia:

Wrocław jest 270 km (168 mil) na północ od Krakowa i trzy godziny jazdy pociągiem. Zarezerwuj bilet z wyprzedzeniem, aby zapewnić sobie miejsce w tym popularnym pociągu, osobiście na dworcu Kraków lub online. Jeśli masz samochód, możesz też prowadzić samochód – A4 łączy oba miasta bezpośrednio w ciągu kilku godzin.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *