Świat
„Najbrzydszy wszechczasów”; „Wygląda na części samochodowe”
Dziś o godzinie 17:00 w kościele św.Piotra zostaje zainaugurowana szopka i choinka. Szopka o powierzchni 125 metrów kwadratowych z ceramicznymi figurami jest dziełem artystów z małej osady Castelli niedaleko Teramo, która jest ważnym ośrodkiem tego rzemiosła od XVI wieku. Figury zostały wykonane w latach 1965-1975. Szopka była wcześniej wystawiana w Rzymie, Jerozolimie, Betlejem i Tel Awiwie. Zdjęcia, delikatnie mówiąc, nie wzbudziły entuzjazmu. Szopka jest nawet opisywana jako najbrzydsza w historii.
Przeczytaj także: Papież zachęca go: „W roku pandemii Covid-19 szopka i choinka są niezwykłymi znakami nadziei”.
Szopka w Watykanie
Szopka w Castelli w Bazylice Świętego Piotra składa się z ceramicznych figurek, które są większe niż naturalne figury ludzkie. U św. Piotra pokazano tylko niektóre figury z Kolekcji 54. Przedstawiają miejsce narodzin Pana Jezusa, a ponad Świętą Rodzinę – anioła z rozpostartymi skrzydłami, które go chronią. Nie zabraknie również Trzej Królów, dudziarza, pasterki z dzbankiem, flecistka, a nawet dziewczynka z lalką.
Figury składają się z modułów w kształcie pierścieni, które zachodzą na siebie i tworzą cylindryczne popiersia. W szopce znajdziesz odniesienia do sztuki starożytnej, greckiej i sumeryjskiej, a także rzeźby starożytnego Egiptu.
Uwagi
Szopka nie spodobała się internautom. Przywykliśmy do tego i oczekujemy od Świętych Rodzin bardziej tradycyjnych postaci. To stoisko wywołało ogromne emocje.
W Watykanie powstaje tegoroczna szopka bożonarodzeniowa. Moim zdaniem jest to najbrzydsza stajnia w historii tych, którzy oszpecają (usuwają) św. Piotr.
– Niezauważona Pani Daniel Wachowiak.
Czy ktoś lubi tegoroczną ceramiczną szopkę w St. Peter? Czy masz jakieś pomysły interpretacyjne?
– pyta dziennikarz KaI Dawid Gospodarek.
Czy to stworzenie przynosi radość świąteczną?
Przedszkole na placu św. Piotra.
Dlaczego szopka w Watykanie jest taka brzydka?
Wygląda na części samochodowe, zabawki dla dzieci i astronautę.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”