Connect with us

Nauka

Nagroda Nobla 2023: Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o nagrodach i ich twórcy

Published

on

Nagroda Nobla 2023: Pięć rzeczy, które warto wiedzieć o nagrodach i ich twórcy

Od 1901 roku Nagrody Nobla przyznawane są mężczyznom, kobietom i organizacjom za pracę, która doprowadziła do wielkiego postępu dla ludzkości, zgodnie z życzeniem wynalazcy Alfreda Nobla.

Tegoroczni zwycięzcy nagród będą ogłaszani codziennie od poniedziałku 2 października do 9 października.

Oto pięć rzeczy, które powinieneś wiedzieć o nagrodach i ich twórcy.

Domyślnie

Od 1901 r. sześciu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla nie mogło uczestniczyć w ceremonii wręczenia nagród w Oslo. W 1936 roku niemiecki dziennikarz i pacyfista Carl Von Ossietzky został osadzony w nazistowskim obozie koncentracyjnym. W 1975 roku sowieccy przywódcy nie zgodzili się na wyjazd rosyjskiego dysydenta Andrieja Sacharowa do Oslo w celu odebrania nagrody. Reprezentowała go jego żona Yelena Bonner. W 1983 r. przywódca polskiego związku zawodowego Lech Wałęsa odrzucił zaproszenie do Oslo w obawie, że nie pozwolono mu na powrót do Polski. W 1991 r. przywódczyni opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi przebywała w areszcie domowym, kiedy zdobyła nagrodę. Otrzymawszy pozwolenie od junty na podróż, również odmówiła w obawie, że nie będzie mogła wrócić do swojego kraju. W 2010 roku chiński dysydent Liu Xiaobo przebywał w więzieniu. Jego krzesło, na którym umieszczono nagrodę, pozostało puste. W 2022 r. białoruski działacz na rzecz praw człowieka Aleś Bialacki przebywał w więzieniu. Reprezentowała go jego żona Natalia Pinchuk.

Nagrody pośmiertne

Od 1974 r. statut Fundacji Nobla przewiduje, że nagroda nie może zostać przyznana pośmiertnie. Nagroda może jednak zostać przyznana osobie, która umrze pomiędzy momentem ogłoszenia w październiku a oficjalną ceremonią wręczenia nagród w grudniu. Przed zmianą tylko dwie osoby zostały pośmiertnie laureatami Nagrody Nobla. Jednym z nich był Dag Hammarskjold, szwedzki Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, który zginął w katastrofie lotniczej w 1961 r., ale pod koniec tego samego roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. W 1931 roku Literacką Nagrodę Nobla przyznano pośmiertnie innemu Szwedowi, Erikowi Axelowi Karlfeldtowi. W 2011 roku komisja Nagrody Medycznej wybrała Ralpha Steinmana z Kanady, nieświadomy jego śmierci zaledwie trzy dni przed ogłoszeniem nagrody. Mimo to fundacja zdecydowała się przyznać mu nagrodę.

READ  Polski astronauta weźmie udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej

Niewiele kobiet jest laureatkami

Chociaż w ostatnich dziesięcioleciach w porównaniu z pierwszymi latami liczba kobiet wśród zwycięzców stale wzrastała, 60 laureatek Nagrody Nobla nadal stanowi jedynie około 6% zwycięzców. Ale sytuacja się poprawia. Od 2000 roku wszystkie nagrody otrzymało łącznie 31 kobiet, czyli prawie trzy razy więcej niż w poprzednich dwóch dekadach.

W 2009 roku Nagrodę Nobla otrzymało pięć kobiet, w tym pierwsza laureatka w dziedzinie ekonomii, Amerykanka Elinor Ostrom – rekord nie do pobicia. Najmniej kobiet-laureatek w gospodarce było o 2,2 proc., mniej niż w przypadku połączonych nagród naukowych, w których było 3,7 proc. laureatek. Literatura, choć rozprowadzana nieco bardziej równomiernie, jest w dalszym ciągu domeną mężczyzn – wśród laureatów jest 14,2% kobiet, a nagroda pokojowa wypada nieco lepiej – 16%. Nobel to instytucja „dla mężczyzn” – powiedziała AFP laureatka literatury roku 2022 Annie Ernaux z Francji. Jednak pierwszą osobą, która dwukrotnie zdobyła Nagrodę Nobla, była Maria Skłodowska-Curie – w 1903 r. z fizyki i w 1911 r. z chemii.

Brak matematyki

Od dawna dyskutowano, dlaczego nie utworzono nagrody z matematyki. Od dawna krążyły pogłoski, że było to częściowo spowodowane romansem kochanki Alfreda Nobla z matematykiem Gosto Mittagiem-Lefflerem, ale w latach 80. badaczom udało się obalić tę teorię. Dlaczego więc nie ma nagrody? Istnieją dwa prawdopodobne wyjaśnienia. W 1895 roku, kiedy Nobel spisywał swój testament, w Szwecji istniała już nagroda z matematyki i nie widział potrzeby kolejnej.

A na początku XX wieku nauki stosowane zostały docenione przez społeczeństwo i naukę. Wkład matematyki w ludzkość nie był tak oczywisty jak dzisiaj.

Luksusowe ceremonie wręczenia nagród

Nagrody ogłaszane są na początku października, ale ceremonia wręczenia nagród odbywa się co roku w Oslo i Sztokholmie 10 grudnia, w rocznicę śmierci twórcy i wynalazcy nagrody, Alfreda Nobla, w 1896 r. W Sztokholmie – gdzie przyznawane są nagrody laureaci w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury i ekonomii – po ceremonii wręczenia nagród odbędzie się wystawny bankiet w Ratuszu dla około 1300 gości, w tym króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii, korpusu dyplomatycznego, naukowców i liderów biznesu.

READ  Pierwsze spotkanie sygnatariuszy porozumień Artemis

Tymczasem w Oslo około 1000 gości, w tym król Harald i królowa Sonja, dyplomaci i celebryci, uczestniczy w ceremonii wręczenia nagród w ratuszu, po której odbywa się mniejszy bankiet w hotelu Grand. Od 2022 roku ambasador Rosji nie może uczestniczyć w ceremonii w Sztokholmie ze względu na wojnę na Ukrainie. Tymczasem Norweski Instytut Noblowski podtrzymał politykę zapraszania wszystkich ambasadorów.

„Ekscytująca wiadomość! Mint jest teraz dostępny na kanałach WhatsApp 🚀 Zarejestruj się już dziś klikając w link i bądź na bieżąco z najnowszymi informacjami finansowymi!” Kliknij tutaj!

Ta historia została opublikowana z kanału agencyjnego bez modyfikacji tekstu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *