technologia
Nagroda Marii Curie ufundowana w celu promowania kobiet-naukowców
Nowa nagroda została utworzona, aby uhonorować młode japońskie badaczki, ponieważ rosną oczekiwania, że będą one odgrywać wiodącą rolę w nauce i technologii w skali globalnej.
Japońska Agencja Naukowo-Techniczna (JST) i Ambasada RP ogłosiły 17 września, że uruchomiły Nagrodę Marii Skłodowskiej Curie.
Nagroda została ustanowiona na cześć Curie (1867-1934), polsko-francuskiego fizyka i chemika, który dwukrotnie otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1903 i chemii w 1911.
Jedyny Laureat Nagrody Głównej otrzyma 500 000 jenów (4600 USD), podczas gdy Nagroda Inspiracji zostanie przyznana dwóm osobom po 250 000 jenów każda.
Kwalifikujący się naukowcy to badacze, którzy ukończyli doktorat. około pięć lat temu lub później od 1 kwietnia 2022 r. doktoranci na drugiej połowie studiów doktoranckich oraz inni kandydaci o równym statusie.
Uwzględniane są również okresy poza nauką z powodu urlopu macierzyńskiego i innych powodów.
Zgłoszenia na pierwszą ratę będą przyjmowane od 1 października do 13 grudnia, ze skierowaniami od innych osób lub bez nich.
Dziewięcioosobowa komisja selekcyjna składa się z czterech mężczyzn i pięciu kobiet pod przewodnictwem Akiko Iwasaki, profesora immunologii na Uniwersytecie Yale.
Wnioski rozpatrywane są na podstawie dokumentów i rozmów kwalifikacyjnych. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni podczas ceremonii wręczenia nagród w maju 2022 roku.
Nagroda została stworzona, aby dalej wspierać badaczki, ponieważ mogą one być zmuszone do zmagania się z wydarzeniami życiowymi, takimi jak małżeństwo i poród w późnych latach dwudziestych i wczesnych trzydziestych, przy czym ważne jest promowanie ich pomysłów badawczych.
Podpis: Ulotka o Nagrodę Marii Skłodowskiej-Curie (dostarczona przez Japońską Agencję Nauki i Technologii)