Connect with us

Gospodarka

Nadwyżka obrotów bieżących Polski przy eksporcie netto wspierającym wzrost PKB | Artykuł

Published

on

Nadwyżka obrotów bieżących Polski przy eksporcie netto wspierającym wzrost PKB |  Artykuł

Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących wzrosła w maju do 1,4 mld euro w porównaniu z 0,5 mld euro w kwietniu, znacznie powyżej konsensusu i naszej prognozy (0,6 mld euro). W ujęciu 12-miesięcznym szacujemy, że saldo obrotów bieżących poprawiło się w maju do -0,3% PKB z -0,7% PKB w kwietniu. Jednocześnie nadwyżka w handlu towarami była w maju znacznie wyższa (1,1 mld euro) niż w kwietniu (0,3 mld euro) i poprawiła się w ujęciu 12 miesięcy z -1,6% PKB w roku poprzednim do -1,2% miesiąca PKB.

W strukturze rachunku bieżącego tradycyjna nadwyżka w handlu usługami wynosząca 3,4 miliarda euro przewyższyła deficyt dochodów pierwotnych w wysokości 2,9 miliarda euro, a deficyt salda dochodów wtórnych wyniósł 0,3 miliarda euro.

Dane dotyczące handlu towarami sugerują, że eksport netto będzie kluczowym obszarem wsparcia dla PKB w drugim kwartale przy słabym popycie krajowym. Dzieje się tak pomimo stagnacji w strefie euro i niemieckiej gospodarce, która w drugim kwartale 2023 roku może odnotować trzeci z rzędu kwartalny spadek realnego PKB. Ostatnia sytuacja miała miejsce podczas kryzysu finansowego w latach 2008/2009. Według danych GUS dotyczących obrotu towarowego, w tym roku do strefy euro trafiło już 60% polskiego eksportu, z czego prawie połowa do Niemiec.

Wzrost eksportu (nominalny) wyrażony w euro nieznacznie wzrósł do 3,3% rok do roku, choć z najniższego poziomu w kwietniu, kiedy wzrost wyniósł 2,6% rok do roku. Jednocześnie spadek wartości importu był o 6,2% r/r, niższy niż w kwietniu (-8,9% r/r). Według Narodowego Banku Polskiego (NBP) ceny eksportu rosną w tempie niemal zerowym rocznie, natomiast spadek cen importu pogłębia się w porównaniu z rokiem ubiegłym. Maj był trzecim z rzędu miesiącem, w którym spadła wartość importu. Było to efektem zarówno korzystnego spadku cen importu (zwłaszcza energii), jak i osłabienia popytu krajowego w II kwartale, na co wskazywały chociażby dane dotyczące sprzedaży detalicznej czy płac realnych. Jako importer netto energii Polska odniesie korzyści z normalizacji europejskiego rynku energii w 2023 roku.

READ  Premier Ukrainy i wicepremier Polski rozmawiają o szczepieniach i reformach celnych

Komunikat NBP zwraca uwagę na wzrost eksportu sektora motoryzacyjnego, w tym silny wzrost sprzedaży akumulatorów litowo-jonowych i pojazdów użytkowych. W imporcie spadła wartość pięciu z sześciu głównych kategorii towarów, przy czym największy spadek dotyczy dóbr pośrednich, paliw i dóbr konsumpcyjnych. Wzrosła jedynie wartość importu sprzętu transportowego.

Dzisiejsze dane będą wspierać ogólnie pozytywny sentyment inwestorów do złotego i innych walut regionalnych w ostatnich miesiącach. Poprawa wyników eksporterów na tle słabego importu będzie oznaczać dodatni wkład eksportu netto do wzrostu gospodarczego w II kwartale i w całym 2023 roku. W całym roku spodziewamy się nadwyżki na rachunku obrotów bieżących na poziomie 1,5% PKB po deficycie na poziomie 3,0% PKB.Głównymi czynnikami ryzyka dla rachunku bieżącego w tym roku pozostają wydatki na obronność, których wzrost wynika przede wszystkim z zakupów za granicą po rozpoczęciu wojny rosyjskiej na Ukrainie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *