Nauka
Na Wydziale Prawa UofT odbędzie się pokaz filmów poświęconych „najwyższemu życiu Rosalie Abelli”
Mistrz równych praw. Innowacyjny. Ikona.
Za swoje liczne osiągnięcia emerytowana sędzia Sądu Najwyższego Kanady Rosalie Silberman Abellaabsolwentka University College i University of Toronto Law School, jest bohaterem nowego filmu dokumentalnego o jej życiu, Bezprecedensowe: ostateczne życie Rosalie Abella.
Gospodarzem będzie U of T Law specjalny pokaz filmu w czwartek, kto miał swoje Premiera na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Hot Docs tej wiosny. Wydarzenie odbędzie się w Jackman Law Building, w sali poświęconej Abelli: The Rosalie Silberman Abella Moot Court Room.
„Motywacją Rosie było dążenie do sprawiedliwości oraz niezachwiana i zaraźliwa wiara w siłę jednostek, instytucji i prawa jako sił dobra” – mówi profesor Uniwersytetu Jutta Brunnee, dziekan Wydziału Prawa i dziekan James Marshall Tory. „Inspirowała pokolenia studentów i młodych prawników”.
Kariera prawnicza Abelli jest szczególnie znana.
Jego ojciec ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim, uzyskując tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, ale zanim mógł wykonywać praktykę, wybuchła wojna. Jego rodzice pobrali się 3 września 1939 r. – w dniu, w którym Wielka Brytania wypowiedziała wojnę Niemcom po inwazji na Polskę – i oboje przeżyli kilka lat w różnych obozach koncentracyjnych podczas Holokaustu.
Abella urodziła się po wojnie, 1 lipca 1946 roku, w obozie dla przesiedleńców w Stuttgarcie w Niemczech. Rodzina przybyła do Kanady jako żydowscy uchodźcy w 1950 r. Jednak jako obcokrajowiec jego ojciec nie mógł wykonywać zawodu prawnika.
„To jedno z moich pierwszych wspomnień z Kanady, kiedy wrócił do domu i powiedział: «Nie mogę tu być prawnikiem». Pamiętam, jak powiedziałem: „W takim razie zostanę prawnikiem” – nie miałem pojęcia, co to znaczy. Ale miałam cztery lata i widziałam, jak był rozczarowany” – powiedziała publiczności na Uniwersytecie T w 2019 roku, kiedy otrzymała nagrodę dla wyróżniających się absolwentów Uniwersytetu T. Rose Wolfe.
„Po prostu kontynuowałem ten kurs. Byłbym tym, czym on nie mógł być. Zadziwiające było to, że nigdy się nie skarżył. Żadne z moich rodziców ani dziadków nigdy nie narzekało. Myśleli, że to kraj możliwości, ale trzeba je wykorzystać”.
Zgodnie ze swą obietnicą Abella ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie T. w 1970 r. Była jedną z siedmiu kobiet w klasie liczącej 150 studentów prawa.
W wieku 29 lat stała się pierwszą kobietą w ciąży powołaną do wymiaru sprawiedliwości w Kanadzie. Była także pierwszą uchodźczynią powołaną do sądu w Kanadzie i pierwszą Żydówką powołaną do Sądu Najwyższego Kanady.
Wśród wielu jej wkładów w myśl prawniczą i orzecznictwo Abella stworzyła termin i koncepcję równości w zatrudnieniu, kiedy w 1984 r. była jedyną komisarzem federalnej Królewskiej Komisji ds. Równości w Zatrudnieniu. Jego definicja równości została przyjęta przez Sąd Najwyższy Kanady w swoim pierwszym orzeczeniu na mocy sekcji 15 Karty praw i wolności.
„Nasze pokolenie zrewolucjonizowało sposób, w jaki prawo działa na ludzi” – mówi Abella w: Bez precedensu.
Po projekcji Abella, wybitna prawniczka-rezydentka Uniwersytetu T Law, która w 1990 roku uzyskała na uniwersytecie tytuł doktora honoris causa, porozmawia z nagradzanymi filmowcami z Melbar Entertainment Group.
„W mojej długiej karierze dokumentowania wydarzeń sławnych i niesławnych rzadka możliwość skupienia się na jednostce z wizją, człowieczeństwem i mocą zmiany historii i życia była jednym z najważniejszych momentów w mojej karierze” – mówi reżyser i producent, Barry’ego Avrichaabsolwent Woodsworth College, którego wcześniejsze osiągnięcia obejmują m.in Ściganie zła: niezwykły świat Bena Ferencza To jest David Foster: Nieoficjalnie.
„Ten film jest świadectwem nieskończenie inspirującej podróży, która zostanie zapamiętana przez pokolenia”.
Producent Marco Selby’egoabsolwent studiów filmowych na Wydziale Sztuki i Nauki, mówi, że jest podekscytowany możliwością wyświetlenia filmu dokumentalnego na Uniwersytecie T.
„Kanada nie robi celebrytów ze swoich sędziów Sądu Najwyższego, ale jeśli kiedykolwiek istniałaby osoba znana w całym kraju ze swoich niezrównanych osiągnięć i oddania pomaganiu ludziom, byłaby to Rosalie Abella” – stwierdziła Selby.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”