Connect with us

technologia

Na targach rozpoczyna się ekspansja polskich okien i drzwi – edycja 2023 zakończona

Published

on

Na targach rozpoczyna się ekspansja polskich okien i drzwi – edycja 2023 zakończona

Był to czas intensywnego poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w trudnych czasach. Wystawcy nie mogli zawieść tych oczekiwań i przedstawili ofertę racjonalizacji i optymalizacji procesów produkcyjnych w branży drzwi i okien.

Targi Windoor Tech, które odbywały się równolegle z targami Budma, powróciły w wielkim stylu po czteroletniej przerwie. W tych dwóch wydarzeniach wzięło udział ponad 600 firm z 26 krajów.

– Wracamy w wielkim stylu, o czym świadczy obecność wszystkich liderów, a wystawa jest odpowiedzią na trudne czasy. Dziękujemy naszym wystawcom, gdyż prezentowane przez nich technologie są kluczem do utrzymania przewagi konkurencyjnej polskich firm na rynku. Widzimy, że technologie prezentowane na targach stają się standardem i „must have” dla polskich producentów. Polskie okna i drzwi wyznaczają standardy i docierają do wszystkich zakątków świata. Ekspansja polskich okien i drzwi na rynki światowe rozpoczyna się w Budmie i Windoor-tech – podkreśla Mateusz Szymczak, dyrektor targów Windoor Tech.

Dla ochrony klimatu i rozwoju gospodarczego

Podczas tegorocznej edycji, oprócz bogatej oferty wystawców, odbyło się także wiele merytorycznych dyskusji i spotkań. Szczególnie istotne były kwestie gospodarcze i środowiskowe.

„Profile okienne PCV i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie” – pod takim tytułem odbyła się konferencja zorganizowana przez Europejskie Okno PCV w ramach targów Budma i Windoor-tech Stowarzyszenie Profile i Powiązane Produkty Budowlane.

Wydarzenie zgromadziło wielu interesariuszy branży okiennej i wywołało dyskusję na temat konieczności połączenia procesu wymiany okien z odbiorem zdemontowanych okien PCV i przekazaniem ich wyspecjalizowanym firmom przetwarzającym surowce do ponownej produkcji.

Jak wyjaśnia Charlotte Röber, dyrektor zarządzająca EPPA, stowarzyszenie reprezentuje producentów systemów okiennych z PCV i powiązanych produktów budowlanych, którzy dostarczają ponad 90% europejskiej produkcji. Uczestnicy konferencji dowiedzieli się, że w 2021 roku poddano recyklingowi 355 ton PCW. Aż 50% tej wartości wykorzystano w nowych profilach okiennych, pozostałe 50% wykorzystano w innych popularnych zastosowaniach.

Ponieważ sektor budowlany odpowiada obecnie za 40% zużycia energii w Europie, a Unia Europejska chce do 2050 roku być neutralna klimatycznie, aspekt zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu staje się dla tej branży obowiązkowy.

Staramy się poddawać recyklingowi wszystkie nadające się do zbiórki odpady profilowane pokonsumenckie, aby jak najszybciej zastąpić pierwotny PCW nowym PCW pochodzącym z recyklingu, biorąc pod uwagę kontekst społeczno-gospodarczy – podkreśliła Charlotte Röber.

READ  Google Pixel 9 Pro Fold może być nową nazwą Pixel Fold 2 (na wyłączność)

Aktualnym tematem targów była termomodernizacja i rozwój rynku renowacji. Na wykładzie Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Przemysłowych w ramach Koalicji Termomodernizacyjnej wszyscy zainteresowani uczestnicy mogli zapoznać się z aktualnymi danymi na temat polskiego rynku budowlanego oraz przekonać się o potencjale rynku remontowego. Następnie Robert Klos (inicjator Koalicji Termomodernizacyjnej) i Paweł Gregorczyk (koordynator) przedstawili dotacjenaokna.pl cele kampanii, jej harmonogram oraz przekazali informację o udziale producentów i dealerów branżowych w kampanii. Koalicja Termomodernizacyjna chce pomóc branży w pozyskaniu nowych klientów poprzez realizowane w Polsce programy finansowania wymiany okien i drzwi. Jednak głównym celem koalicji jest wprowadzenie dealerów w docelowy model sprzedaży okien i drzwi poprzez różnorodne programy promujące termomodernizację budynków.

W drodze do automatyzacji

Automatyzacja procesów produkcyjnych – niemal wszyscy wystawcy na targach Windoor Tech zasygnalizowali ten trend. Prezentując na stoiskach własne, nowoczesne rozwiązania podkreślali, że ich wdrożenie jest jedyną szansą na zmierzenie się z konkurencją, a targi są doskonałym miejscem do zaprezentowania tych rozwiązań.

Jak zmieni się branża okien i drzwi? Co szczególnie przyciągnęło zwiedzających targi? To tylko niektóre z wielu pytań zadawanych wystawcom.

Mariusza KrukowskiegoDyrektor Generalny ELUMATEC POLSKA:

Zastosowanie centrów lub urządzeń do ciągłej obróbki i rozkroju w celu wsparcia logistyki w procesach produkcji drewna, a także automatyzacji różnych operacji, takich jak: B. doklejanie skrzydeł i ościeżnic to trend mocno zakorzeniony w planach inwestycyjnych naszych Klientów. zwłaszcza w większych zakładach produkcyjnych. Obserwujemy także trend optymalizacji produkcji w oparciu o analizę danych zbieranych w czasie rzeczywistym przez maszyny. Dzięki temu możemy identyfikować wąskie gardła w produkcji i poprawiać efektywność. W ciągu ostatnich dwóch lat otoczenie biznesowe nieco się zmieniło, część firm przeniosła się do świata online, ale fakt, że możemy spotkać się z naszymi klientami na targach technicznych Windoor, jest bardzo pozytywny i był oczekiwany przez całą branżę.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/DJ2Q0IH5ht4

Konrad Józefiak, właściciel WEGOMA POLSKA:

W ciągu dwudziestu lat działalności WEGOMA POLSKA zaobserwowaliśmy, że nasi Klienci zmierzają w stronę automatyzacji, co jest szczególnie widoczne w przypadku aluminium. Większość firm przechodzi z maszyn jednogłowicowych i dwugłowicowych na rzecz centrów obróbczych i bardziej zaawansowanych typów maszyn: sterowanych komputerowo pił dwugłowicowych i bardziej zaawansowanych pił fasadowych. Do PCV oferujemy czterogłowicową zgrzewarkę pionową. Myślę, że to jedyna taka maszyna na tegorocznej wystawie. W naszej ofercie znajduje się również najnowsze oprogramowanie centrum obróbczego umożliwiające import danych z programów zewnętrznych.

Firmy, które do nas zgłaszają się najczęściej chcą zautomatyzować swoją produkcję, aby uniezależnić się od pracowników. Chcą także mieć powtarzalną jakość, którą mogą zagwarantować tylko maszyny sterowane komputerowo. Targi Windoor Tech to magnes przyciągający wszystkich klientów z Polski i zagranicy. Każdy chce zdobywać nową wiedzę i widzieć nowe rozwiązania. To jedyne targi, w których chcą brać udział wszyscy nasi polscy klienci.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/HyTr2o0Ow84

Janusz Bubień, Prezes Zarządu URBAN POLSKA:

Największym zainteresowaniem cieszą się maszyny charakteryzujące się wysokim stopniem automatyzacji procesów i przepływu materiałów produkcyjnych. Możemy to zagwarantować. Ze względu na braki kadrowe wielu klientów decyduje się na automatyzację procesów produkcyjnych. Obserwujemy także rosnące zainteresowanie stalowymi drzwiami, oknami i fasadami. Stal jest z pewnością tańsza cenowo.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/lxeK7Yk3YVk

Konrad Musiał, IMAC:

– Rynek produkcji okien i drzwi zmienia się w ostatnich latach bardzo dynamicznie. Widzimy, że sprawy zmierzają w kierunku automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji. Zmieniające się trendy gospodarcze powodują, że rzadko spotykamy się z długimi seriami produkcyjnymi, ponieważ są one zastępowane coraz krótszymi seriami „niestandardowymi”. Najnowsza oferta IMAC dotyczy automatyzacji, mechanizacji i robotyzacji. Zajmujemy się sprzedażą gotowych linii technologicznych oraz maszyn specjalnych ściśle dostosowanych do konkretnego klienta i jego procesu produkcyjnego. Robotyzacja z pewnością jest lekarstwem na kryzys w branży budowlanej i trendy te można zaobserwować nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nasi klienci, czołowi producenci okien i drzwi, którzy wcześniej przyjęli te rozwiązania, są teraz bardzo silni i zyskali przewagę konkurencyjną.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/MTDKQtOx8UY

Rafał Kryczka, Kierownik ds. Administracji Sprzedaży, HOMAG POLSKA:

Firmom z branży okienno-drzwiowej pragniemy przedstawić nasze centrum obróbcze CENTATEQ P-210. Jest to niezwykle wszechstronna i wydajna maszyna. Dzięki zastosowaniu technologii pięcioosiowej i rozbudowanemu oprzyrządowaniu dostępne są niemal nieograniczone możliwości obróbki. Można wykonać zarówno okna jak i drzwi. Podczas tegorocznej edycji WINDOOR-TECH zaprezentujemy także technologię VR. To technologia przyszłości oraz najnowocześniejszy i najbardziej atrakcyjny sposób prezentacji naszej oferty. Pozwala użytkownikom odwiedzić wirtualną fabrykę i zobaczyć, jak będzie wyglądał nasz park maszynowy.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/QQoN3iDQH0w

Piotr Truszczyński, właściciel SZKŁOMALU:

Sytuacja na rynku szkła jest bardzo dynamiczna. Wiele firm w związku z pandemią zawiesiło działalność. Ci, którzy przeżyli, są bardzo nastawieni na rozwój. Szkło cieszy się dużą popularnością w budownictwie. Obserwujemy trend w kierunku szklanych fasad, balustrad czy szkła w aranżacji wnętrz, takiego jak lustra LED.

READ  Aktualizacja 14.0.0 systemu Nintendo Switch jest już dostępna, oto pełne informacje o aktualizacji

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/D8tFN1hMzlM

Grzegorz Ulkowski, FIMTEC-POLAND:

Całkowita automatyzacja procesów produkcyjnych, a co za tym idzie eliminacja błędów operatorów, zwiększenie wydajności i poprawa jakości całej branży stolarskiej, co jest już znane na całym świecie – to aktualny trend. Na naszym stoisku zademonstrujemy spawanie najnowszych wersji profili aluminiowych, które do tej pory nie cieszyły się tak dużą popularnością, ale dzięki naszej technologii można je wprowadzić w standardzie. Dzięki naszym robotom spawalniczym dostawcy mogą poszerzyć swoją ofertę. Na targach pokażemy m.in.: centrum obróbczo-tnące FABCUT 3B RS, które zostało nagrodzone złotym medalem MTP i będzie realizowane od tego roku. Spodziewam się, że w kolejnym numerze także Fimtec Polska zaprezentuje wiele nowości i rozwiązań, gdyż już pracujemy nad prototypami, które znajdą zastosowanie w różnych fazach produkcji okien, począwszy od cięcia stali, poprzez szklenie, aż po automatyczne sortowanie czy buforowanie. Dwa lata do kolejnej edycji Windoor-tech będą dla nas czasem wytężonej pracy.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/qsmyrKA44LQ

Justyna Ratajczak, STÜRTZ POLSKA:

Firma Stürtz dużo inwestuje w zrobotyzowane rozwiązania do produkcji okien, aby wspierać naszych klientów, także tych o bardzo wysokich wymaganiach. Oferujemy kilka rozwiązań dla tej branży, które spełniają kryteria tzw. ułatwień robotyzacji, co stanowi korzystne źródło finansowania dla przedsiębiorców.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/uZdpBIPd8TA

Anna Kufel-Sikorska, TECHNIK R&D:

– Wszystkie konstrukcje aluminiowe spełniają wymagania rynkowe i architektoniczne. Ten trend będzie się utrzymywał przez długi czas. Oprócz dużych maszyn stanowiących podstawę całej produkcji oraz mając na uwadze wymagania Przemysłu 4.0 i związaną z nim automatyzację, pracujemy po to, aby sprostać oczekiwaniom klientów. Dlatego wspomagamy hale produkcyjne mniejszymi urządzeniami, aby zapewnić dobrze funkcjonujące linie logistyczne. Automatyzacja z pewnością będzie z nami przez wiele lat.

OBEJRZYJ WIDEO: https://youtu.be/kaUJhr2M4v8

W dniach 31 stycznia – 3 lutego 2023 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyły się Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA oraz Międzynarodowe Targi WINDOOR-TECH maszyn, narzędzi i komponentów do produkcji okien, drzwi, bram i fasad. Kolejna edycja targów WINDOOR-TECH odbędzie się już za dwa lata w 2025 roku.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *