Gospodarka
Na rachunku bieżącym Polski utrzymuje się nadwyżka | Pstryknąć
Lipcowe dane bilansu płatniczego zaskoczyły negatywnie znacznie mniejszą nadwyżką na rachunku obrotów bieżących i niskimi obrotami handlowymi. Nadwyżka na rachunku bieżącym w lipcu (0,6 mln euro wobec 2,4 mln euro w czerwcu) była znacznie poniżej konsensusu rynkowego (1,2 mln euro) i naszej prognozy (1,6 mln euro).
W ujęciu 12-miesięcznym spodziewamy się dalszej poprawy salda obrotów bieżących w lipcu, do +0,3% PKB w porównaniu z +0,1% PKB w czerwcu. Jednocześnie nadwyżka w obrotach towarowych w lipcu (1,1 mld euro wobec 1,0 mld euro w poprzednim miesiącu) przełożyła się na poprawę w ciągu 12 miesięcy do -0,6% PKB w porównaniu do -1,0% PKB w poprzednim miesiącu .
Jeśli spojrzeć na strukturę rachunku bieżącego, nadwyżka w handlu usługami w wysokości 3,0 mln euro była znacznie niższa od ubiegłorocznej wartości 4,0 mln euro, choć ze względu na efekty sezonowe (3,1 mld euro w lipcu 2022 r.). Wysokie deficyty dochodów pierwotnych (3,3 mld euro) i dochodów wtórnych (0,3 mld euro) obciążały saldo CA.
Dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego wskazują na coraz większy spadek obrotów towarowych, zarówno ze względu na spadające ceny, jak i mniejsze wolumeny. Nominalna wartość eksportu towarów była zaledwie o 1,3% wyższa niż rok wcześniej, po czym w czerwcu wzrosła o 1,7% rok do roku, co odzwierciedlało stagnację gospodarki europejskiej i faktyczną recesję gospodarki niemieckiej w ostatnich kwartałach. Na strefę euro przypada około 60% polskiego eksportu, z czego prawie połowa trafia do Niemiec. Import towarów spadł piąty miesiąc z rzędu (8,9% r/r w lipcu po -5,8% r/r w czerwcu). Było to efektem zarówno spadku cen importu (zwłaszcza energii), jak i osłabienia popytu krajowego w II kwartale. Polska – jako importer netto energii – skorzystała na normalizacji na europejskim rynku energii, jednak w sierpniu pozytywne tendencje na światowych rynkach energii (w szczególności ropy naftowej i gazu ziemnego) zaczęły się odwracać.
Komentarz Narodowego Banku Polskiego do danych bilansu płatniczego sugeruje kontynuację spadku eksportu dóbr pośrednich i konsumpcyjnych. Ponadto spadła – po raz pierwszy w tym roku – wartość eksportu żywności i dóbr inwestycyjnych. W dalszym ciągu rekordowo rósł eksport sprzętu transportowego i części samochodowych (głównie samochodów dostawczych, akumulatorów litowo-jonowych, samochodów osobowych, silników i innych części motoryzacyjnych). W imporcie pięć z sześciu kategorii produktów (z wyłączeniem sprzętu transportowego) odnotowało roczne spadki. Najbardziej gwałtowny spadek odnotowano w imporcie paliw i towarów pośrednich.
Dane lipcowe będą neutralne dla złotego, który w ostatnich dniach stracił około 5% po wielomiesięcznym okresie aprecjacji w reakcji na zaskakująco dużą obniżkę stóp procentowych przez NBP. W całym roku spodziewamy się dalszej poprawy salda obrotów bieżących do +1,5% PKB do końca roku, po deficycie na poziomie 3,0% PKB w 2022 r. Główne czynniki ryzyka dla salda obrotów bieżących Oto główne obciążenia roku: wydatki wojskowe oraz dalsze podwyżki cen ropy naftowej i gazu ziemnego, które ponownie wzrosły w sierpniu.
Słowa kluczowe
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”