Connect with us

technologia

Na Politechnice Białostockiej powstanie Instytut Współpracy Polsko-Chińskiej

Published

on

Na Politechnice Białostockiej powstanie Instytut Współpracy Polsko-Chińskiej

14 maja 2024 r

W dniu 14 maja 2024 roku Politechnikę Białostocką odwiedzili przedstawiciele Uniwersytetu NingboTech (浙大宁波理工学院) – uczelni partnerskiej w Chinach. Podczas spotkania władz obu uczelni podpisano dwa dokumenty – ramową umowę o współpracy oraz umowę o powołaniu Polsko-Chińskiego Instytutu Współpracy.

Współpraca z uczelniami zagranicznymi jest wyznacznikiem siły umiędzynarodowienia naszej uczelni. Jednym z naszych partnerów jest Uniwersytet NingboTech
(浙大宁波理工学院), z którym dzielimy wspólne projekty edukacyjne i badawcze oraz promocję naszej kultury i języka w Chinach. W spotkaniu, które zaowocowało poszerzeniem naszej współpracy, uczestniczyli:

  • doc. Prof. Marta Kosior-Kazberuk, dr hab. inż., Rektor Politechniki Białostockiej
  • doc. Prof. Dorota Anna Krawczyk, dr hab. inż., Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej Politechniki Białostockiej
  • dr Katarzyna Kuźmicz, kierownik Katedry Konfucjusza na Politechnice Białostockiej
  • mgr Agata Dziekońska, kierownik Katedry Mobilności i Umów Międzynarodowych Politechniki Białostockiej.

Przyjęliśmy 5 delegatów z NingboTech – przedstawicieli władz uczelni.

– NingboTech jest naszym partnerem od wielu lat. Wspólnie przeprowadziliśmy wymianę naukowców i studentów. Mamy także pięcioletnie doświadczenie w organizacji szkoły letniej z zakresu logistyki, podczas której chińscy studenci odwiedzili ALE, a polscy studenci pojechali do Ningbo i skorzystali z dobrodziejstw tej formy szkolenia. W NingboTech działa także centrum promocji języka i kultury polskiej. Co roku odbywa się tam Tydzień Polski, podczas którego pracownicy Centrum Języków Obcych w ramach Laboratorium Polskiego promują nasz kraj wśród obcokrajowców – mówi dr hab. Prof. Marta Kosior-Kazberuk, dr hab. inż., Rektor Politechniki Białostockiej.

Wieloletnia działalność obu uczelni zrodziła pomysł na kolejny projekt – powołanie Instytutu Współpracy Polsko-Chińskiej. Utworzenie nowej jednostki jest kolejnym krokiem w realizacji strategii internacjonalizacji Politechniki Białostockiej.

– Planujemy wprowadzenie Instytutu Współpracy Polsko-Chińskiej w strukturę organizacyjną uczelni w Katedrze Prorektora ds. Współpracy Międzynarodowej w miejscu obecnie funkcjonującej Klasy Konfucjusza. Będzie to jednostka o znacznie szerszym zakresie zadań i większych możliwościach. Dzięki instytutowi nasi uczniowie mogą kontynuować naukę języka chińskiego pod okiem nauczycieli z Chin oraz uczestniczyć w wydarzeniach mających na celu przybliżenie chińskiej kultury – wyjaśnia dr hab. dr hab. inż. Dorota Anna Krawczyk, Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej PB, która widzi duży potencjał w rozwijaniu form kształcenia umożliwiających naszym studentom zdobywanie przydatnego doświadczenia zawodowego i umiejętności.

Nauka języka chińskiego nie jest kaprysem, ale wynikiem zapotrzebowania rynku. Zagraniczne firmy coraz częściej poszukują specjalistów posługujących się językiem ojczystym kraju Konfucjusza.

– Będziemy kontynuować kursy języka chińskiego i oferować możliwość zdawania egzaminów w tym języku, ponieważ ten język jest bardzo popularny. Będziemy nadal prowadzić kursy języka chińskiego w szkołach pod naszym patronatem – dodaje dyrektor.

Dotychczasowa współpraca Politechniki Białostockiej z Uniwersytetem NingboTech przyniosła młodym ludziom – przyszłym inżynierom wiele korzyści, ale beneficjentów z rozwoju innych form współpracy będzie jeszcze więcej. Wszystko dzięki umowie ramowej regulującej naszą współpracę.

– Porozumienie, które dziś wchodzi w życie, jest punktem wyjścia do jego konkretyzacji na poziomie wydziałowym. Wymaga to wzajemnych porozumień m.in. w obszarze programów edukacyjnych czy określenia zasad podwójnego dyplomu. Planujemy także powrót do szkół letnich, które z sukcesem organizowaliśmy przed pandemią Covid – szkół letnich dla studentów PB w Chinach i dla studentów chińskich w Polsce. Liczymy na wiele ciekawych i wartościowych działań zarówno na płaszczyźnie dydaktycznej, jak i naukowo-kulturalnej – wyjaśnia Prorektor ds. Współpracy Międzynarodowej.

Czekamy na efekty współpracy obu uczelni.

READ  Artystka przekształca swoje akwarele w poruszające dzieła sztuki

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z podpisania umowy z Uniwersytetem NingboTech:


Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *