Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Muzułmańscy Tatarzy w Polsce wspólnie wspierają migrantów przekraczających Białoruś

Published

on

Muzułmańscy Tatarzy w Polsce wspólnie wspierają migrantów przekraczających Białoruś

BIAŁYSTOK / BOHONIKI, Polska, 17 listopada (Reuters) – Dla Tomasza Miśkiewicza, muftiego, który przewodzi polskiej społeczności muzułmańskiej, pomoc migrantom wjeżdżającym do kraju z Białorusi dotyczy ludzkości, a nie religii.

Miśkiewicz współpracuje z Lipką Tatars we wschodniej Polsce, grupą około 2000 osób należących do jednej z najstarszych społeczności muzułmańskich w Europie, aby pokazać, że podobnie jak inni Polacy uwielbiają pomagać.

Unia Europejska twierdzi, że trwający kryzys migracyjny został zaaranżowany przez Białoruś – sojusznika Rosji – w odwecie za sankcje UE nałożone za stłumienie protestów politycznych, czemu Mińsk zaprzecza.

Nawet 4 tysiące migrantów, głównie z Iraku i Afganistanu, czeka obecnie w lodowatych lasach na polskiej granicy, która jest jednocześnie zewnętrzną granicą UE i NATO, zachodniego sojuszu wojskowego.

„Niezależnie od tego, czy człowiek ma prawo przebywać w Polsce legalnie, czy nie, każdy ma prawo do dachu nad głową, do ogrzania mieszkania, do talerza z ciepłą zupą i ciepłych posiłków w ogóle, do przyzwoitej odzieży” – powiedział Miśkiewicz. Reutera.

Tatarzy stanowią niewielką mniejszość w Polsce, gdzie ponad 90% Polaków to katolicy, a Kościół katolicki odgrywa istotną rolę w społeczeństwie i polityce.

Miśkiewicz pochwalił starania Kościoła o niesienie pomocy humanitarnej i powiedział, że polscy muzułmanie zrobią to samo.

Od kilku tygodni wraz z liderem społeczności tatarskiej Maciejem Szczesnowiczem wspólnie wspierają transgranicznych dojeżdżających do pracy.

„Ludzie z Polski i Niemiec przysyłają nam paczki, datki i wpłacają pieniądze dla naszego okręgu. Dużo pomaga nasza muzułmańska społeczność. Gotujemy też zupy dla żołnierzy, podajemy 300 porcji dziennie” – powiedział Reuterowi Szczesnowicz.

Zginęło co najmniej ośmiu migrantów, a pogrzeb 19-letniego syryjskiego migranta Ahmeda al-Hassana w Bohonikach, gdzie zamieszkuje część polskiej społeczności tatarskiej, odbył się w Polsce jako pierwszy dla ofiary obecnego kryzysu.

READ  Polski gabinet zatwierdza ustawę zakazującą importu rosyjskiego węgla

Miśkiewicz powiedział, że społeczeństwo musi uniknąć więcej cierpienia, zwłaszcza po tym, jak historia ujawniła, co wydarzyło się w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz i podczas masakry w Srebrenicy.

„Nadal nie wyciągnęliśmy wniosków z tej lekcji. Lekcja pokory: jedna osoba powinna pomagać drugiej”.

Sprawozdania Felixa Hoske i Fedji Grulović; List od Joanny Plucińskiej; Adaptacja autorstwa Mike’a Collett-White

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *